Przy kilku miastach Polski protesty przeciwko rządowi i PiS

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Przy kilku miejscowosciach Polski młodzi ludzie protestowali w czwartek przeciwko rządowi Jarosława Kaczyńskiego i PiS. W Szczecinie nieznani winnego obrzucili jajkami biuro sekretarza generalnego PiS, posła Joachima Brudzińskiego.

W Krakowie działacze Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja i młodzieżówki SLD, Federacji Młodych Socjaldemokratów (FMS) rozdawali ulotki obwieszczające śmierć IV RP. Partycypanci protestu niosąc drewnianą trumnę, oklejoną hasłami „Przekupstwo jak i równiez Stołki” jak i równiez „Marny skraj marnej IV RP” przeszli spod Urzędu Wojewódzkiego pod siedzibę małopolskiego PiS, gdzie zapalili znicze.

Kilkunastu działaczy FMS pikietowało także przy Gdańsku poprzednio Pomorskim Urzędem Wojewódzkim domagając się dymisji rządu. Demonstranci mieli ze sobą transparenty z hasłami: „PiS a mianowicie Pieniądze i Stanowiska”, „Precz z kaczyzmem”, „Stop korupcji”.

W Szczecinie, w dniu wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego z sposobnosci XX Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność, pikietę przeciwko rządom PiS zorganizowały lewicowe młodzieżówki. Aktywiści protestujący przed siedzibą Polskiej Żeglugi Morskiej liczyli na zebranie z L. Kaczyńskim, któremu chcieli przekazać list. Młodzi działacze napisali w nim, że to, jak dzieje się od paru dni w scenie politycznej w kraju „napawa ich obawami” o przyszłość swoją jak i równiez kolejnych pokoleń. Jak podkreślali, PiS „nie jest w stanie zająć się niby innym prócz politycznymi kłótniami i grami”.

Uczestnicy protestu przynieśli wraz z sobą transparenty: „Sezon w kaczki rozpoczęty”, „Była paka dla Pęczaka, przyszła pora na Kaczora”. Żądali bezzwlocznego skrócenia kadencji „nic nie zaakceptowac robiącego Sejmu i wciąż kompromitującego się rządu”. Młodzi działacze na znak protestu przeciwko rządom PiS rzucali jajkami do drewnianej tabliczki w kształcie dwóch kaczek.

Również po Szczecinie nieznani sprawcy obrzucili w czwartek jajkami gabinet sekretarza generalnego PiS, posła Joachima Brudzińskiego. Jak powiedział PAP świadek zdarzenia, pomocnik posła Marcin Janikowski, wypadek miał obszar koło południa. Dodał, że o zajściu zawiadomił policję.

W Warszawie wedlug południu zakończył się trwający od środy protest Warszawskiego Porozumienia Samorządowego „Nasze Miasto”. Jego uczestnicy (później przyłączyli się także młodzi działacze SdPl) rozpoczęli protest jak tylko TVN wyemitowała w programie „Teraz My” nagrania, przy którym minister w Biurze prawnym Premiera Adam Lipiński rozmawiał z posłanką Samoobrony Renatą Beger metrów. in. o stanowisku na rzecz niej w Ministerstwie Rolnictwa w zamian za przejście do PiS. Manifestanci domagali się samorozwiązania Sejmu i oryginalnych wyborów.

Jakim sposobem powiedział przy czwartek PAP rzecznik „Naszego Miasta” Piotr Zygarski protest został zakończony, ponieważ po Sejmie zapadła decyzja, że Izba zajmie się (10-13 października) wnioskami o do niej samorozwiązanie. Jakim sposobem dodał, innym powodem zakończenia pikiety był fakt jej zakłócania za posrednictwem „osoby na temat zabarwieniu calkowicie prawicowym”.

Przed Sejmem od momentu godziny 17 trwa jakkolwiek protest FMS. Ok. dwadziescia manifestantów wznosi co jakiś czas okrzyki „Kaczory do obory” jak i równiez „1, 2, 3, cztery Kaczory do cholery”. Jak powiedział PAP jeden sposród organizatorów pikiety Przemysław Gołębski, FMS domaga się ustąpienia rządu i rozpisania nowych wyborów. (PAP)

mkr/dku/mgm/wos/rop/ la/ rod/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy