Przesłuchania konkursowe na festiwalu „Hajnowskie Dób Muzyki Cerkiewnej”

27 lipca, 2020
Category: rózne

Koncert pięciu chórów parafialnych sposród województwa podlaskiego oraz chóru Politechniki Białostockiej rozpoczął w środę przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” przy Hajnówce (Podlaskie).

Przesłuchania potrwają az do piątku po tamtejszym soborze św. Trójcy. W sumie weźmie w tych propozycji udział ponad dwadzieścia chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Gruzji i Serbii. Laureaci festiwalu będą wspaniali w sobotę.

Festiwalowi towarzyszy cykl zabaw, m. in. koncerty przy różnych miejscowosciach regionu. Po Hajnówce otwarte zostały też dwie ekspozycje poświęcone prawosławiu.

Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że duża część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Impreza ma bowiem podkreślać religijny charakter tej muzyki. Drugą dużą grupą w tegorocznej edycji są chóry akademickie.

Dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz podkreślił w czasie inauguracji tegorocznej edytowaniu festiwalu, że kultywuje mezczyzna najcenniejsze chrześcijańskie tradycje oraz współczesną kulturę muzyczną. „Festiwal jednoczy muzykalne światy zespołów cerkiewnych jak i równiez świeckich, wnosząc swój wkład do ogólnonarodowej i ogólnoświatowej skarbnicy kultury” – dodał ks. Niegierewicz.

Organizatorzy hajnowskiego festiwalu podają, że to jego 32. edycja. Choć impreza ponizej nazwą Hajnowskie Dni Muzy Cerkiewnej organizowana jest od momentu 2002 r., podkreślają aczkolwiek tym samym ciągłość festiwalu przy Hajnówce, bowiem taki – choć pod inną nazwą – odbywał się po tamtejszym soborze od wielu lat.

Do 2001 r. był przy regionie pewien festiwal muzy cerkiewnej odbywający się właśnie w Hajnówce, doszło jednak do nieporozumień i dzis są 2 imprezy dla miłośników śpiewu cerkiewnego a mianowicie jedna przy Hajnówce, pozostala w Białymstoku.

Cerkiew patronuje festiwalowi w Hajnówce, dokad z inicjatywy zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy powstał społeczny komitet i stowarzyszenie „Miłośnicy Muzy Cerkiewnej”, które go organizują. Pomagają w tym m. in. miejscowe samorządy.

W ubiegłym roku zabawa została wyróżniona medalem dywanom. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika „Przegląd Prawosławny”. Otrzymała także tytuł „Podlaska firma roku”, przydzielony z inicjatywy samorządu województwa.

Kilka dób po zakończeniu tegorocznej edycji tej rozrywki, w Białymstoku rozpocznie się 32. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2013”.

To festiwal pod tą nazwą przez duzo lat odbywał się w Hajnówce. Wówczas gdy Cerkiew wycofała swoje poparcie organizatorom tej imprezy, jakie mozliwosci oznaczało metrów. in. niedostatek możliwości koncertowania w soborze św. Trójcy – przy 2003 r. został przeniesiony do metropolii województwa podlaskiego.

Spór miał też finał sądowy. Architekcirealizatorzy imprezy przeniesionej do Białegostoku złożyli poniewaz pozew o wykorzystywanie dorobku i kulturze tego festiwalu przez organizatorów Hajnowskich Dób Muzyki Cerkiewnej. Pod koniec czerwca 2012 r. pozew został prawomocnie oddalony.

Województwo podlaskie uważane wydaje sie byc za centrum prawosławia w naszym kraju. Ocenia się, że mieszka tam ok. połowy wszelkich osób wyznania prawosławnego w polsce, których liczbę szacuje się na 550-600 tys. (PAP)

rof/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy