„Przemysł obronny kołem zamachowym”. Macierewicz wyda kolejne 440 mln zł

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

– Ostatecznym celem programu modernizacji sił zbrojnych wydaje sie byc uzyskanie wedlug raz 1-wszy od dziesięcioleci samodzielnej możliwości obrony terenie Polski – powiedział kierownik MON w fabryce ciężarówek w Jelczu-Laskowicach.

Minister był przy podpisaniu kontraktu wraz z spółką Jelcz na dostawę ciężarówek gwoli Wojsk Defensywy Terytorialnej. Według producenta gwarantowana część kontraktu przewiduje nabycie 97 pojazdów za przeszlo 85 mln zł, zas opcja w kolejne 403 ciężarówki wydaje sie warta wiecej niz 354 mln zł.

Macierewicz powiedział, że spółka jest perłą przy koronie polskiego przemysłu obronnego. – Jakim sposobem mało który zakład nie tylko dotrzymujecie terminów, a to jest główna bolączka polskiego przemysłu, także niestety polskiego przemysłu obronnego. Tworzycie perspektywy pozwalające zwiększyć zamówienia, natomiast Polsce są wasze wyroby bardzo konieczne – powiedział.

Minister zwrócił uwagę na zamówienia na rzecz Wojsk Defensywy Terytorialnej jak i równiez wojsk operacyjnych, a przy przyszłości a mianowicie nośników na rzecz systemu defensywy powietrznej jak i równiez przeciwrakietowej średniego zasięgu, któremu wojsko nadało kryptonim Wisła (o to zamówienie ubiegają się producenci systemów Patriot i MEADS).

Szef MON dodał, że zakłady po Jelczu-Laskowicach „można polecić po każdej sprawy, bo pan realizuje wlasne zobowiązania”. a mianowicie Jesteście więc wzorem dla polskiego przemysłu obronnego jak i równiez wzorem dla polskiego przemysłu w ogóle – powiedział.

Minister podkreślił też, że przemysł obronny musi stać się kołem zamachowym gwoli całego polskiego przemysłu jak i równiez gwarancją wzrostu sił zbrojnych.

– Jesteśmy w momencie glównym, przełomowym po rozwoju polskiej armii. Oprogramowanie modernizacji jak i równiez restrukturyzacji armii, który w tej chwili realizujemy, wydaje sie byc w swoim zasadniczym celu sklonny na to, aby Polska po raz glówny od wielu dziesięcioleci uzyskała samodzielną możliwość obrony swojego terytorium, swoich barier i narodu polskiego – powiedział Macierewicz.

– Taki cel przyświeca naszemu działaniu, po to ten cały wysiłek. Dlatego zwiększamy liczbę żołnierzy, dlatego budujemy obronę terytorialną, totez modernizujemy stosowane przez nas wojsko, dlatego Polacy są gotowi wydawać pieniądze, żeby wreszcie dzieci polskie rodziły się przy bezpiecznych rodzinach, żebyśmy mogli żyć po bezpiecznym kraju – dodał.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy