Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15
27 lipca, 2020
Category: inne

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek dziewiec grudnia godz. 15

BANK PEKAO

Bank Pekao do oferty dla klientów detalicznych stosuje w praktyce od połowy grudnia karty zbliżeniowe. Sluzace do końca maja przyszłego roku zakończy się proces zamiany kart w EMV a mianowicie poinformowali w konferencji reprezentanci banku.

„Od 14 grudnia do propozycji naszego banku wchodzą swieze karty debetowe, z systemem płatności zbliżeniowych PayPass. Wchodzimy wraz z pełną gamą kart, w standardzie, bez dodatkowych opłat” – powiedział w czwartek Grzegorz Piwowar, wiceprezes Pekao odpowiedzialny zbyt pion detaliczny.

Dodał, że karty będą wydawane sluzace do nowo otwieranych kont a takze na życzenie do istniejących rachunków.

„Zakładamy, że przebieg wymiany kart zbliżeniowych potrwa około półtora roku, czyli do połowy 2012 roku” – powiedział wiceprezes.

Pekao od listopada 2009 roku kalendarzowego wymienia karty płatnicze dzieki karty „chipowe”, wyposażone w mikroprocesor i zgodne ze standardem EMV.

„Wymieniliśmy już ponad 2 mln kart. Zakładamy, że proces wymiany kart bedzie zakończony az do końca czerwca 2011 roku. Łącznie chcemy wymienić wiecej niz 3 mln kart” – powiedział Piwowar.

„Jednocześnie az do standardu EMV została dostosowana sieć bankomatów” – dodał.

Wiceprezes poinformował, że liczba użytkowników strony transakcyjnego dla klientów detalicznych Pekao24 wynosi obecnie wiecej niz 1, 7 mln osób, co oznacza rozwój o 26 proc. w skali roku kalendarzowego. Z portalu PekaoFirma24, dla małych i średnich przedsiebiorstw, korzysta wiecej niz 150 tys. klientów.

CENTRUM MEDYCZNE ENEL-MED

Centrum Lecznicze Enel-Med planuje w Jak i równiez półroczu 2011 roku zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Prospekt emisyjny może zostać zatwierdzony w pierwszym trymestrze przyszłego roku – poinformował na zebraniu z dziennikarzami prezes Adam Rozwadowski.

Prospekt emisyjny został już złożony w KNF, a środki z emisji zostaną oddane na inwestycje, poszerzenie działalności i kolejny rozwój.

„W ramach naszych celów strategicznych na okres 2011-2012 pragniemy umocnić pozycję na ryku i podnieść poziom rentowności, wybudować jak i równiez wyposażyć nieznany szpital, uruchomić kolejne centra diagnostyki obrazowej i usługi radiologii, rozbudować sieć przychodni, a także rozwinąć uklad IT” – powiedział Rozwadowski.

„Chcąc zrealizować nasze zamierzenia i zamiary jednym ze źródeł finansowania tego wydaje sie byc debiut w GPW. Myślę, że debiut powinien nastąpić w czolowej połowie przyszłego roku. dwóch grudnia złożyliśmy prospekt emisyjny w KNF i myślę, że więcej będziemy mogli powiedzieć na zatwierdzeniu prospektu, co jakim sposobem sądzę, nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku” a mianowicie dodał.

Powiedział też, że w 2011 roku Enel-Med chce otworzyć swój inny szpital, teraz w srodek Warszawy.

„Pozwolenie na budowę mamy szanse uzyskać do końca tegoz roku albo w kwietnio. Myślę, że do końca przyszłego roku powinniśmy zrealizować to przedsięwzięcie” – powiedział Rozwadowski.

Enel-Med nastawia się też po przyszłości w akwizycje, wówczas gdy szpitale zaczną być przekształcane w jednoosobowe spółki skarbu państwa, jednak prezes Rozwadowski powiedział, że sprawa akwizycji to raczej kwestia kolejnych lat i kolejnych emisji akcji, natomiast nie przyszłego roku.

Spółka ma aktualnie jeden szpital, na Zaciszu w Warszawie, dziesieciu własnych przychodni i w porzadku. 400 placówek medycznych po całej Naszym narodzie, a także ponad dwadziescia placówek diagnostycznych. Pod opieką Enel-Medu odnajduje się ok. 83 tys. abonamentowych pacjentów korporacyjnych jak i równiez ok. jednej. 000 spólek. Łącznie sposród usług Enel-medu korzysta wiecej niz 300 tys. pacjentów.

Po 2009 roku przychody Enel-Medu wzrosły r/r o 18 proc. do 120, dziewiec mln zł, EBIT wzrósł o 535, 6 proc. do 2, 9 mln zł, natomiast zysk netto wyniósł 0, 1 mln zł wzgledem 1, czterech mln zł straty w 2008 roku kalendarzowego.

Ok. 56 proc. przychodów Enel-Medu pochodzi z abonamentów, 32 proc. z płatności za okreslone usługi (Fee For Service), a dwunastu proc. z kontraktów z NFZ.

W 2010 roku spółka spodziewa się poprawić wyniki pieniezne i zwiększyć przychody ze sprzedaży o kilkanaście procent. Narastająco na trzech kwartałach 2010 r. przychody Enel-medu wzrosły r/r o 12 proc. sluzace do 101 mln zł.

Głównymi akcjonariuszami Enel-Medu jest familia Rozwadowskich, która ma ok. 98, 5 proc. kapitału, a prezes Rozwadowski zapowiedział, że rodzina chce zachować kontrolę morzem spółką.

PKN ORLEN

PKN Orlen chce jeszcze zanim końcem 2010 roku przeprowadzić kolejną transakcję sprzedaży zapasów obowiązkowych a mianowicie poinformował redaktorów Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen.

Dodał, że wartość tej transakcji ma być zbliżona az do pierwszej sprawie tego typu, która opiewała na około 500 mln zł.

„Ilościowo jeśli chodzi o tonaż byłaby to mniejsza transakcja, gdyż sprzedajemy kolejne kawerny” – powiedział.

PKN Orlen gwarantuje, że posiada środki w budowę dwóch bloków gazowo-parowych, natomiast pieniądze na inwestycje w upstream zamierza pozyskać ze sprzedaży aktywów nie związanych sposród główną działalnością – poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Jacek Specjalista.

„Środki na budowę dwóch bloków gazowo-parowych mamy. W tej chwili potrzebujemy pieniędzy na rozwój działalności w zakresie upstreamu. Dlatego tak bardzo zależy nam w sprzedaży aktywów nie związanych z główną działalnością przedsiebiorstwa – Polkomtelu, Anwilu, być może Możejek” – powiedział Krawiec.

Prezes poinformował, że koszt konstrukcji jednego bloku gazowo-parowego kosztuje około 1-wsza, 5 mld zł.

„W 2012 r. planujemy rozpoczęcie budowy budynku wielorodzinnym we Włocławku, a najpóźniej w połowie 2014 roku kalendarzowego chcemy rozpocząć produkcję ciepla elektrycznej” – powiedział.

Dodał, że przy trzecim kwartale 2011 ma zapaść rozstrzygniecie o doborze kontrahenta dzieki budowę bloku we Włocławku.

Prezes poinformował, że plan związany z budową innego bloku dzierzy mniej więcej dwa czasy opóźnienia wobec pierwszego projektu. „Na wypadku jesteśmy podczas wyboru umiejscowienia, byc może będzie to Płock” – powiedział.

Orlen do końca lutego planuje podjąć decyzję odnośnie dalekiej przyszłości Możejek.

„Jeśli będzie dobra koszt, to sprzedamy rafinerię. W tej chwili Nomura weryfikuje, jakie wydaje sie byc zainteresowanie potencjalnych inwestorów i jaką cenę ewentualnie chcą oni zapłacić” – powiedział Krawiec.

Według prezesa, wstępne wyniki owego badania wskazują, że zaciekawienie Możejkami wydaje sie byc „dosyć spore, z różnych kierunków”.

Spółka liczy, że oferty w sprawie kupna dzialaniu Polkomtela wpłyną w pierwszym kwartale 2011 roku. Wciaz przed Świętami ma zostać rozesłane memorandum informacyjne.

„Widzimy duże zainteresowanie ze witryny zarówno inwestorów branżowych, jak i finansowych” a mianowicie powiedział prezes.

PKN Orlen planuje też sprzedaż Anwilu.

„Cena, którą zaproponowały naszej firmie Puławy, wydaje sie daleka od oczekiwań, zatem teraz rozważamy podział spółki na 2 części, być może zdecydujemy się dzieki sprzedanie rozdzielnie części azotowej” – powiedział Krawiec.

Lokalny koncern potrzebuje mieć docelowo dwie marki detaliczne, nie zaakceptowac wyklucza że polską sieć Bliska zastąpi znana w branzy niemieckiego sieć Star a mianowicie poinformował dziennikarzy Krawiec.

„Trwają prace ponad zmianą brandów detalicznych, pragniemy ujednolicić uzywane przez nas marki w ponizszym segmencie. Nie zaakceptowac wykluczam zamiany Bliskiej na Star” a mianowicie powiedział. „W Czechach zamieniamy już markę Benzina w Orlen i zobaczymy jaka będzie reakcja rynku” – dodał.

Przy Czechach stacje PKN Orlen działają pod spodem marką Benzina i Benzina Plus, w Niemczech większość stacji płockiego koncernu działa pod nazwą Star. Jest kilka wraz z logo Orlen, a kilkanascie stacji działa przy supermarketach.

W Polsce stacje PKN sprzedają paliwo ponizej logo Orlen i Bliska, a na Litwie pod nazwą Orlen Lietuva.

W naszym kraju PKN Orlen ma około 1700 systemów, w Niemczech około 570, w Czechach ponad 330, a na Litwie to około 35 obiektów. (PAP)

pif/ jru/ ana/ bas/ asa/ pel/ morb/ pam/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy