Prowadzacy Krajowego Forum internetowym Bezrobotnych przyznał się sluzace do fałszerstwa wyborczego

Prowadzacy Krajowego Forum internetowym Bezrobotnych przyznał się sluzace do fałszerstwa wyborczego
27 lipca, 2020
Category: inne

Ponad 1, 3 tys. podpisów poparcia dla utworzenia swego komitetu wyborczego sfałszował lider stowarzyszenia Krajowe Forum internetowym Bezrobotnych (KFB) Waldemar Janeda. O kwestii sam poinformował media przy środę na tym, jak PKW odmówiła rozpatrzenia zgłoszenia jego komitetu Regiony dla Polski.

Jak powiedział PAP w środę Lech Gajzler sposród PKW, zgłoszenie komitetu Janedy miało dwie nieusuwalne wady prawne: skserowano wszystkie podpisy poparcia dla komitetu, a także część podpisów pod oświadczeniem na temat jego zaprojektowaniu. PKW zawiadomiła już na temat podejrzeniu popełnienia przestępstwa katowicką prokuraturę.

Lider KFB zapewnia, że fałszerstwo popełnił sam, własnoręcznie kserując podpisy poparcia dla komitetu, którego był organizatorem jak i równiez pełnomocnikiem. Podkreślił też, że nikomu nie zaakceptowac udostępnił podpisów zebranych za posrednictwem siebie prawidłowo. Za popełniony czyn może mu grozić kara az do trzech latek więzienia.

„Sam zastanawiam się, co moja osobe popchnęło do tego czynu a mianowicie może przerośnięte ego. Start z glównych miejsc proponowały mi trzy pozaparlamentarne partie, chciałem jednakze wystartować sposród listy własnego komitetu. Nie zaakceptowac doczytałem ordynacji wyborczej, stąd ten opłakany skutek” a mianowicie mówił PAP Janeda.

Wyjaśnił, że wedlug ogłoszeniu terminu wyborów rozpoczął zbieranie zadanego 1 tys. podpisów poparcia dla komitetu wyborczego pod nazwą „Krajowe Forum Bezrobotnych”. „Gdy zorientowałem się, że ordynacja zakazuje nazywania komitetów nazwami istniejących już partii i struktury społecznych, miałem już siedemset podpisów” – zaznaczył Janeda.

Jak dodał, zdając osobiscie sprawę, że nie zdąży zebrać zadanego poparcia pod spodem listą sygnowaną nową nazwą, zdecydował się skopiować w kolorowej kserokopiarce już uzyskane podpisy dzieki nowe karty. Dołączył też do tych propozycji kserokopie ok. 650 podpisów poparcia na rzecz jego kandydatury na senatora, uzyskanych zanim poprzednimi doborami parlamentarnymi.

Państwowa Komisja Wyborcza odkryła faktycznie spreparowane ewidencje poparcia i odmówiła rejestracji komitetowi Janedy. Oprócz wskazania, że przesłane przez jego podpisy zostały niezgodnie z prawem skopiowane, zarzuciła mu też pokrewne skopiowanie podpisów czterech sposród piętnastu osób pod oświadczeniem o wykonaniu komitetu Regiony dla Lokalny.

„Ten zarzut jest nieprawdziwy” – podkreślił w środę Janeda. Dodał, że sposród drugim sposród zarzutów zgadza się jak i równiez gotów wydaje sie byc ponieść odpowiedzialność za popełnione fałszerstwo. Według informacji Gajzlera, PKW zawiadomiła już na temat podejrzeniu popełnienie przestępstwa poprzez Janedę Prokuraturę Okręgową przy Katowicach.

W rozmowie wraz z PAP Gajzler zaznaczył, że jeśli Janeda dostarczyłby PKW zgłoszenie komitetu pod nazwą Krajowe Forum internetowym Bezrobotnych – o ile opatrzone byłoby to siano właściwą listą podpisów ponizej oświadczeniem na temat jego utworzeniu, a także podpisów poparcia – zostałby jedynie wezwany do zmiany nazwy komitetu, nie musiałby jednak zbierać już oryginalnych podpisów.

Rodzime Forum Bezrobotnych to jedna z paru organizacji powstałych po podziale Ruchu Obrony Bezrobotnych. Poza Forum działają także m. in. seria Ruch Defensywy Bezrobotnych a mianowicie której Janeda jest rzecznikiem – i Obywatelski ROB, ściśle współpracujący z Konfederacją Polski Niepodległej Adama Słomki.

Ruch Defensywy Bezrobotnych powstał w 2001 r. jak i równiez w całej Polsce zrzeszał – jak podawali swoim przedstawiciele a mianowicie ok. 45 tys. członków. Utworzyły jego środowiska związane m. in. ze związkiem zawodowym „Kontra” i KPN-em Słomki. Według informacji Janedy, KFB skupia kilkaset osób. (PAP)

mtb/ par/ jra/