Protesty związkowców. Pierwsza nocna pora pod Sejmem upłynęła spokojnie

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Prawie pół tysiąca związkowców – według danych NSZZ _ Solidarność _ – spędziło noc w miasteczku namiotowym przed Sejmem. Było spokojnie, protestują wspólnie przedstawiciele trzech oddzialów Solidarności, FZZ i OPZZ.

_ a mianowicie Noc minęła deszczowo; wilgotna aura nie zaakceptowac sprzyja, lecz protestujący czują się świetnie i mówią, że będą tu trwać _ – powiedział dziś rano rzecznik prasowy NSZZ _ Solidarność _ Marek Lewandowski. Dodał, że związkowcy będą przebywać w miasteczku namiotowym rotacyjnie. _ – Jest to siano przygotowane na 500 osób i planujemy, by każdej nocy tak wiele tutaj nocowało _ – wyjaśnił rzecznik.

Namioty zajmują skwer vis-a-vis budynku Sejmu. Od strony www ulicy Pięknej rozstawiono kilkanaście małych namiotów. Nocowali w nich metrów. in. związkowcy ze Stoczni Gdańskiej. Bliżej ul. Matejki stoją większe namioty, w których związkowcy jedzą posiłki. Teren wydaje sie otoczony taśmą, oznaczony flagami związku a takze transparentami.

Od czasu godzin porannych w czwartek miasteczko namiotowe zaczęło ożywać; atmosfera była radosna. Niektóre osoby myły się, inne jadły śniadania, część wracała do miasta z zakupami z pobliskich sklepów spożywczych. Mimo deszczu i wczesnej pory związkowcy chętnie rozmawiali z dziennikarzami.

Lewandowski powiedział, że wieczór, noc i czwartkowy ranek minęły spokojnie, bez incydentów. _ – Na dób protestu przygotowaliśmy kilkaset osób służb porządkowych, najwięcej na sobotę. Lecz jak już wczoraj było widać, Sejm jest nieogrodzony, a nasza firma nie przyjechaliśmy się w tym miejscu bić, jedynie wykrzyczeć swe postulaty. Jesteśmy obliczalni jak i równiez przewidywalni, zabieramy odpowiedzialność z kolei co robimy _ – zaznaczył.

Wiceprzewodniczący Komisji Rodzimej NSZZ _ Solidarność _ Bogdan Biś, który spędził noc po miasteczku, powiedział, że od momentu godziny 22:00 do godzin porannych teren miasteczka był zamknięty i kontrolowany za posrednictwem służby związkowe. _ a mianowicie Mamy 2 namioty cateringowe, wczoraj był ciepły posiłek na kolację, bigos jak i równiez kiełbasa dzieki gorąco, kawusia i herbatka. Śniadanie też jest ciepłe. Przeżyjemy _ – dodał.

Dostrzez zdjęcia z pierwszego dnia protestów na warszawskim rynku

  • fot: PAP/Jakub Kamiński
  • fot: PAP/Bartłomiej Zborowski
  • fot: PAP/Grzegorz Michałowski
  • fot: PAP/Michał Walczak
    [ ( http://static1./i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager./galerie/ogolnopolskie-dni-protestu-20-tysiecy-demonstrantow-w-warszawie-g636806.html)
    Związki zorganizowały sprzeciw, bo między innymi domagają się a mianowicie jak mówią – _ rzeczywistego, zas nie pozorowanego _ dialogu społecznego w zakresie Komisji Trójstronnej oraz odwołania ministra robocie i przewodniczącego komisji Władysława Kosiniaka-Kamysza.

W miasteczku namiotowym dzis mają zostać przeprowadzone dwie debaty sposród ekspertami. Naczelna będzie poświęcona przemysłowi (początek o godz 11), pozostala – opiece zdrowia (start o godz 14).

Manifestację na czwartek zaplanowała też oświatowa Solidarność. Związkowcy domagają się większych nakładów pienieznych na oświatę, wstrzymania zadan nad odmianami w Karcie Nauczyciela, ponaprawiania reformy programowej oraz przestania likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli. Manifestacja rozpocznie się w południe przed siedzibą MEN w Aleją Szucha, potem nastąpi przemarsz Alejami Ujazdowskimi zanim Sejm.

Ogólnopolskie Dni Protestu mają potrwać do soboty. Piątek dzierzy być nastepnym dniem debat i tzw. wolnej trybuny dla struktury i osób wspierających sprzeciw. Kulminacją protestów ma być wielka manifestacja w sobotę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy