Prokurator generalny pragnie informacji o śledztwie dot. śmierci Magdy

Prokurator generalny pragnie informacji o śledztwie dot. śmierci Magdy
27 lipca, 2020
Category: inne

Prokurator generalny zwrócił się do katowickiej prokuratury apelacyjnej o szczegółową informację dotyczącą śledztwa w sprawie śmierci półrocznej Magdy i informowania o tej sprawy mediów – poinformowała PAP w poniedziałek Prokuratura Ogólna.

„Prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się o informacje metrów. in. w kontekście zapytania, czy wiadomości udostępniane środkom masowego komunikatu były uzgadniane z prokuratorem prowadzącym sprawę” – powiedział PAP prok. Maciej Kujawski z PG.

Dodał, że Seremet otrzymał już zagwarantowanie, iż zakres ujawnianych informacji był uzgadniany i „w ocenie prokuratora prowadzącego nie zaakceptowac istnieje żadne obawa, że to utrudni prowadzenie tegoz śledztwa”. „Mimo wszystko dane dotyczące całej sprawy i zeszłotygodniowej narady prasowej prokuratury mają być przekazane do PG wraz z prokuratury apelacyjnej” – zaznaczył.

Okoliczności śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca wyjaśnia Prokuratura Okręgowa przy Katowicach, jednostką nadrzędną wobec niej wydaje sie byc katowicka prokuratura apelacyjna.

Zaginięcie Magdy zgłoszono 24 stycznia; początkowo prowadzono je pod kątem uprowadzenia. Półtora tygodnia później okazało się, że porwania nie było a mianowicie matka Magdy wyjaśniła, że dziecko zmarło wskutek nieszczęśliwego wypadku, a ona w panice i ze strachu ukryła ciało. Potem wskazała miejsce jego ukrycia. Wstępne wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że smarkula zmarła wedlug uderzeniu przy tył głowy – według Katarzyny Przy., dziewczynka uderzyła o próg w miejscu zamieszkania. Prokuratura postawiła matce zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci pociechy, zagrożony karą 5 latek więzienia.

Po minioną środę, relacjonując inny przebieg śledztwa, prokuratora informowała, że wciaz analizuje także hipotezę dotyczącą udziału osób trzecich po całej kwestii – przynajmniej czyjąś wsparcie w ukryciu ciała dziecka. Śledczy poinformowali także o badaniu przewodów kominowych w domu oraz zabezpieczeniu do badań komputerów rodziców i bliskich dziewczynki. Prokuratura nie skomentowała późniejszych doniesień i spekulacji mediów, mogących świadczyć, że śmierć Magdy była wcześniej zaplanowana.

Chodzi o dane, według których jeszcze poprzednio zgłoszeniem zaginięcia Magdy sposród komputera jej rodziców sprawdzano w internecie metrów. in. jak duzo kosztuje dziecięca trumna, jak wiele wynosi zasiłek pogrzebowy oraz jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla. Śledczy – według mediów – mają być podobno w mieniu kartki, w której spisano powody, gwoli których warto pozbyć się dziecka.

Po poniedziałek katowicka prokuratura zaznaczyła, że „zakres informacji możliwych do przekazania opinii publicznej, dotyczący śledztwa prowadzonego w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 6-miesięcznej Magdy wraz z Sosnowca przekazany przez Prokuraturę Okręgową przy Katowicach w środowej narady prasowej, nie uległ zmianie”.

Rodzice nieżyjącej Magdy zaprzeczają informacjom mediów, które nieoficjalnie przytaczają dane mogące świadczyć o tym, że śmierć dziewczynki mogła być wcześniej zaplanowana. Oskarżenia ponizej swoim linkiem uważają zbyt bezpodstawne. Ojciec dziecka zaprzeczył m. in., by pan i swoim żona wchodzili na strony internetowe dotyczące pogrzebu, trumny dziecka, zasiłku pogrzebowego itp. poprzednio śmiercią Magdy; nie wykluczał, że robił to ktoś z krewnych już po śmierci i po odnalezieniu ciała.

Katowicka prokuratura okręgowa w poniedziałek wystąpiła z wnioskiem az do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach o to, aby odmienna jednostka prokuratury wyjaśniła sprawę przecieków informacji ze śledztwa w sprawie śmierci dziecka. (PAP)

mja/ bos/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy