Producent telewizji „Wałęsa” zwrócił pieniądze od czasu Amber Gold

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Firma Akson Atelier, producent filmu „Wałęsa” przy reż. Andrzeja Wajdy, zwróciła całą uzyskaną od spółki Amber Gold kwotę, innymi slowy 3 mln zł netto wraz z należnym podatkiem VAT; kwota ów stanowiła wartość umowy sponsoringu – poinformował PAP prezes Akson Atelier.

W komunikacie przesłanym PAP przy środę poprzez szefa Akson Studio Michała Kwiecińskiego przypomniano, że oświadczenie, iż Amber Gold nie zaakceptowac będzie sponsorem tego telewizji, producent „Wałęsy” wydał 17 sierpnia. Producent zadeklarował wtedy zwrot otrzymanych środków.

„Od tego czasu Akson Atelier Sp. wraz z o. o. w porozumieniu z syndykiem masy upadłościowej Amber Gold Sp. wraz z o. o. ustaliło podstawy prawne i możliwości proceduralne zakończenia sponsorowania filmu +Wałęsa+ przez firmy Amber Gold i OLT Express” – czytamy w komunikacie Kwiecińskiego.

„W dniu 12 października 2012 r. Akson Atelier Sp. z o. na temat. zwróciło całą uzyskaną od spółki Amber Gold kwotę, tj. trzy miliony złotych netto wraz z należnym podatkiem VAT, w konto podane przez syndyka masy upadłościowej Amber Gold Sp. wraz z o. na temat. w upadłości likwidacyjnej” – napisał producent filmu „Wałęsa”.

Kwieciński wyjaśnił, że „wyżej wymieniona suma stanowiła wartość umowy sponsoringu pomiędzy Amber Gold Sp. z na temat. o. a Akson Atelier Sp. wraz z o. o., zawartej przy dniu 11 stycznia 2012 r. „.

Jednocześnie wyraził nadzieję, „że od tego momentu robota nad filmem +Wałęsa+ będzie przebiegała wyjawszy zakłóceń jak i równiez w atmosferze właściwej na rzecz rangi przedsięwzięcia”.

„Obecnie gadamy z ewentualnymi nowymi sponsorami lub inwestorami. Mamy nadzieję, że az do końca roku kalendarzowego będziemy zdolali ogłosić, która to wydaje sie byc firma” – poinformowała w środę PAP Katarzyna Sikorska, odpowiedzialna w Akson Studio za PR filmu „Wałęsa”.

Premiera telewizji planowana wydaje sie byc wstępnie na jesień 2013 r. a mianowicie powiedziała.

Zdjęcia do „Wałęsy” zakończyły się 30 czerwca. Rolę Lecha Wałęsy zagrał Robert Więckiewicz, a Danuty Wałęsy a mianowicie Agnieszka Grochowska. W obsadzie znalazło się łącznie przeszlo stu aktorów. Oprócz odtwórców głównych ról, są to m. in.: Anna Seniuk, Agata Buzek, Krystyna Zachwatowicz, Iwona Bielska, Ewa Kolasińska, Bożena Dykiel, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Cezary Kosiński, Andrzej Grabowski, Maciej Stuhr, Grzegorz Małecki, Michał Czernecki i Marcin Hycnar.

Twórcą scenariusza jest Janusz Głowacki, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Za charakteryzację odpowiadali Tomasz Matraszek i Waldemar Pokromski, kostiumami zajęła się Magdalena Biedrzycka, scenografią Magdalena Dipont.

Także w środę gdański samorząd poinformował, że odda jednej, 5 mln zł, które spółka Amber Gold podarowała miejscowemu zoo na budowę wybiegu na rzecz lwów. Suma ma zostać przelana dzieki konto syndyka w ciągu siedmiu dzionki.

Masę upadłościową zasili także 475 tys. zł podarowane przez właścicieli Amber Gold w kwietniu tego r. gdańskiemu klasztorowi dominikanów. Pieniądze miały zostać przeznaczone dzieki remont 3 ołtarzy po należącym sluzace do zakonu kościele św. Mikołaja.

Jak poinformował PAP przeor gdańskiego klasztoru dominikanów, o. Michał Mitka, zgodnie z umową zawartą sposród syndykiem zakon do końca października odda darowane jemu pieniądze. „Wprawdzie prace przy ołtarzach już się rozpoczęły i część pieniędzy już wydaliśmy, ale znajdziemy brakującą kwotę i oddamy darowiznę w całości” – powiedział przeor dodając, że wstępnie pomoc przy oddaniu pieniędzy zadeklarowali wyznawcy.

Odzyskane pieniądze zasilą masę upadłościową spółki, z której potem będą zaspokajane roszczenia osób, przedsiebiorstw i instytucji, którym Amber Gold winna jest pieniądze. Do dwóch października sluzace do prokuratury zgłosiło się przeszlo 8150 osób, które twierdzą, że przedsiebiorstwo jest im winna w sumie ponad 393 mln zł. (PAP)

jp/ dog/ aks/ bls/ ls/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy