Prezydent: pokazy aeronautyczne w Radomiu to polski wspólny sukces

27 lipca, 2020
Category: inne

# przystaje opis defilady i wypowiedzi gen. Majewskiego

24. 08. Stolica polski (PAP) – Pokazy lotnicze w Radomiu to wynik wytrwałości i decyzji, by tutejsze lotnisko miało koloryt lotniska wojskowego i obywatelskiego; to polski wspólny sukces – mówił w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego otwarcia międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show 2013.

Świętem lotnictwa polskiego, lotników, a także wszystkich przyjaciół polskiego a mianowicie i nie tylko naszego nieba – nazwał prezydent rozpoczęte w sobotę prezentacje lotnicze w Radomiu.

Tegoroczne Air Show zgromadziło w porzadku. 35 tys. sympatyków lotnictwa. Imprezę rozpoczęły popisy cywilnych lotni jak i równiez samolotów. Przy południe prezentacje oficjalnie otworzył prezydent, który objął imprezę honorowym patronatem.

„Chcę pogratulować tego, że impreza ta ma naprawde wspaniały format i raz za razem większy zasięg. Świadczy o tym te prawie 20 flag, mówiących w ten sposób, że tu w Radomiu, w ramach pokazów lotniczych, są obecni wraz z nami reprezentanci albo sił lotniczych, albo innych struktur zajmujących się tym wszelkim, co lata, tym kazdemu, co jest widoczne najwyżej na każdym niebie; od czasu Polski wedlug odległe poniekad kraje, wedlug Emiraty Arabskie” – mówił Komorowski.

Dodał, że to także „demonstracja woli tegoz, żeby chroniąc bezpieczeństwa polskiego nieba, być otwartym na współpracę wraz z wszystkimi innymi tam, gdzie to wydaje sie byc możliwe, i tam, w którym miejscu to służy społeczności międzynarodowej”.

Zaznaczył, że w ów sposób została stworzona możliwość dobrej promocji Radomia, Polski, promocji „wszystkich sił napowietrznych i wszystkich instytucji, które zajmują się lotnictwem cywilnym, wojskowym nieomal na całym świecie”.

„To jest wspólny sukces i oby pan trwał jakim sposobem najdłużej jak i równiez przynosił jakim sposobem najlepsze efekty” – powiedział prezydent.

Podkreślił, że to są wyniki wytrwałości jak i równiez konsekwencji, a także porzadne skutki nie zawsze łatwych, jednak na czas podjętych decyzji w ten sposób, aby lotnisko w Radomiu miało charakter lotniska wojskowego i cywilnego. „Mądre decyzje po czasach procentują. Chciałem życzyć kazdemu, przede wszystkim mieszkańcom Radomia, szczęśliwego zakończenia odważnego myślenia, jakim sposobem na przyszłość to lotnisko może służyć miastu i całemu regionowi” – dodał.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy mieli wkład w organizację tegorocznego Air Show. „Air Show to dla lotników nie tylko wyjątkowa okazja az do zaprezentowania się w atmosferze, ale az do spotkania sposród tymi, dla których pracujemy, służymy, z którymi dzienny kontakt, wraz z względu dzieki specyfikę wlasnego zawodu, mamy utrudniony” a mianowicie powiedział dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski witając zgromadzonych.

Podkreślił, że po raz pierwszy w Air Show odbywa się wystawa uzbrojenia i sprzętu wojsk obrony przeciwlotniczej i radiotechnicznych. „To jedna sposród nielicznych okazji, by zobaczyć taki sprzęt poza koszarami i poligonami” – ocenił.

W galach, oprócz prezydenta, uczestniczą również m. in. szef BBN Stanisław Koziej, wiceminister defensywy narodowej Czesław Mroczek, dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz dyplomaci wojskowi akredytowani w Polsce.

Bezpośrednio po przemówieniu prezydenta dzieki radomskie lotnisko precyzyjnie desantowali się skoczkowie spadochronowi sposród flagami państw, które uczestniczą w tegorocznych pokazach.

Chwilę później rozpoczęła się pochód 46 samolotów i śmigłowców polskich Sił Powietrznych. Machiny przeleciały w wysokości od 150 sluzace do 300 metrów. Defiladę otworzyły ją samoloty TS-11 Iskra, które wypuściły biały jak i równiez czerwony dym. Po nich przeleciało sześć śmigłowców oswiatowych SW-4 Puszczyk, a pózniej formacja ośmiu samolotów PZL-130 Orlik. Następnie przyszła kolumna na samoloty transportowe – trzy M28 Bryza jak i równiez grupę złożoną z konkretnego C-130 Hercules i dwóch C-295M.

Defiladę zamknęły samoloty bojowe. Przy pierwszej kolejności były to szturmowe Su-22, których przelot dedykowano zmarłemu w tym miesiącu gen. Stanisławowi Targoszowi – byłemu dowódcy Sił Powietrznych i jednemu z pierwszych polskich pilotów wyszkolonych za zakupach grupowych typie samolotu. Na koniec publiczności zaprezentowało się pięć myśliwców MiG-29 oraz wielozadaniowe F-16.

Dwudniowe radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce. Na calym swiecie i w powietrzu zaprezentuje się wiecej niz 200 statków powietrznych z 20 państw. W tym roku dzieki Air Show debiutują lotnicy z Rumunii, Turcji i Ukrainy.

Program pokazów dzieki lotnisku Sadków w sobotę i niedzielę jest bardzo podobny: przy oba dzionki pierwszy start wyznaczono na godz. dziewiec, a ostatnie lądowanie a mianowicie na godz. 19. W Air Show prezentuje się siedem zespołów akrobacyjnych, w ponizszym cztery z zagranicy – szwajcarski „Patrouille Suisse” na aeroplanach F-5 Tiger, łotewski „Baltic Bees” na L-39 Albatros, chorwacki „Wings of Storm” na turbośmigłowych PC-9M i fiński „Midnight Hawks” na samolotach Hawk. Listę uzupełniają polskie ekipy „Biało-Czerwone Iskry”, „Orliki” jak i równiez „Żelazny”.

Przy programie imprezy znalazł się m. in. pokaz bliskiego wsparcia oddziałów lądowych we wspólnym zrealizowaniu polskich F-16 i Su-22, z transmitowaną przez głośniki korespondencją radiową pilotów jak i równiez pokazem efektów pirotechnicznych.

Zabawa w Radomiu to detal obchodów Święta Lotnictwa Polskiego i 95. rocznicy powstania lotnictwa wojskowego w Polsce. Organizatorzy Air Show to: Siły Powietrzne, miasteczko Radom, spółka Port Aeronautyczny Radom, Aeroklub Polski i Wojskowe Towarzystwo Społeczno-Kulturalne SWAT. (PAP)

akw/ ral/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy