Prezydent: do kwestie Gronkiewicz-Waltz należy podchodzić z rozsądkiem, jednak prawo ma obowiazek obowiązywać wszelkich

Prezydent: do kwestie Gronkiewicz-Waltz należy podchodzić z rozsądkiem, jednak prawo ma obowiazek obowiązywać wszelkich
27 lipca, 2020
Category: inne

Według prezydenta Lecha Kaczyńskiego, do kwestii niezłożenia po terminie przez prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz oświadczenia o działalności gospodarczej jej męża należy podchodzić z rozsądkiem. Ale a mianowicie jak zastrzegł – wzgledem wszystkich samorządowców muszą być stosowane takie same reguły.

Prezydent dodał, że sprawa Gronkiewicz-Waltz „wygląda niedobrze” po świetle obowiązującego obecnie uprawnienia.

Jak zaznaczył L. Kaczyński we wtorkowej rozmowie wraz z dziennikarzami, jeśli przepisy mają być sprawiedliwe, to muszą dotyczyć „albo wszystkich albo nikogo”. Aczkolwiek – jak mówił – to, by nie dotyczyły nikogo wymagałoby zmian ustawowych.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, prezydent miasta zobowiązany jest az do złożenia m. in. oświadczenia o działalności gospodarczej uprawianej przez małżonka, jeżeli działalność ta wykonywana jest na terenie gminy, którą prezydent aplikuje. Dokument taki powinien być złożony przy ciągu 30 dni od momentu daty wybrania. Niezłożenie go w terminie skutkuje wygaśnięciem mandatu.

„Taka jest aktualnie ustawa, tak wiele w tej sprawie mogę powiedzieć. Wiadomo, że jesliby ta ustawa dotyczyła osób, które są radnymi przy tysiącach polskich gmin, czy nawet w setkach polskich powiatów nie byłoby problemu. Z kolei tu doszło do kwestii, w której prezydent Stolicy polski, czyli najważniejszy przedstawiciel naszego samorządu (… ) tego rodzaju błąd maly popełnił” a mianowicie powiedział prezydent, który przebywa z oficjalną wizytą przy Turcji.

Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczenie o działalności gospodarczej swego męża złożyła z dwudniowym opóźnieniem. Po poniedziałek Gronkiewicz-Waltz oświadczyła na konferencji prasowej, że nie miała obowiązku składania oświadczenia o działalności gospodarczej swojego męża, „gdyż nie robi on naszej działalności na terenie gminy”, po której ona pełni funkcję prezydenta.

Prezydent Warszawy tłumaczyła, że az do swojego oświadczenia majątkowego – do którego złożenia wydaje sie zobowiązana jak i równiez które złożyła w okresie – dołączyła oświadczenie męża, by „uczynić zadość wyznawanej przez mojej dziurki zasadzie pełnej transparentności”. (PAP)

eaw/ mok/ rod/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy