Premier: zamyslem rządu nie jawi sie byc likwidacja II filara emerytalnego

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Celem rządu nie jest likwidacja drugiego filara emerytalnego, tylko naprawa systemu – przekonywał w środę w Sejmie premier Donald Tusk. Dodał, że oferowane przez rząd zmiany przy OFE ograniczą przyrost długu publicznego na temat ok. dwie stówy mld zł w najbliższych 10 latach.

W Sejmie po środę utrzymuje pierwsze odczytywanie rządowego planu ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania systemu emerytalnego.

Przedstawiając plan szef rządu powiedział, że podczas wcześniejszej dyskusji morzem tymi propozycjami podpowiadano rządowi radykalne rozwiązania – likwidację drugiego filara, jak to się stało na Węgrzech. „Uznaliśmy, że ze względu na przewidywalność państwa, bezpieczeństwo emerytur i systemu finansowego (… ) celem naszych robót nie jest likwidacja tego programu, tylko jego naprawa” – podkreślił.

Dodał, że były też podpowiedzi, by zachować obecne status quo. W jego mniemaniu nie ma jednak wątpliwości, że po jedenascie latach doświadczeń i wielomiesięcznych debatach na temat zmian nalezy mieć odwagę powiedzieć, że system ten nie jest doskonały.

Szef rządu przekonywał, że dla jego ważniejszą rzeczą jest możliwość zapewnienia waloryzacji rent jak i równiez emerytur niż komfort niektórych instytucji finansowych albo twórców reformy emerytalnej. „Pomysły, zeby zostawić OFE w spokoju, zas jednocześnie uzyskać kryteria bezpieczeństwa finansowego – a więc zejście sposród deficytem budżetowym do wytesknionych przez nas jak i równiez Europę trzy proc. (PKB) wymaga działań na kieszeni zwykłych ludzi” – zaznaczył.

W ocenie premiera, bez bezpiecznych finansów państwa nie istnieje mowy na temat bezpiecznym programie wypłat emerytur. Dlatego – jak mówił – rząd zdecydował się na wariant najbezpieczniejszy z perspektywy dzisiejszych jak i równiez przyszłych emerytów, stabilny jak i równiez nienarażający państwa na finansowe perturbacje. Jak zaznaczył, recesja finansowy pokazał w niedawnych trzech czasach, że fachowym gwarantem emerytur jest państwo, nawet w tejze części dotyczącej OFE.

Premier zwrócił uwagę, że proponowane przez rząd zmiany w OFE ograniczą przyrost długu publicznego na temat ok. dwiescie mld zł w najbliższych 10 czasach. Dodał, że system OFE odpowiada zbytnio już zaciągnięte 200 mld zł z 700 mld zł długu Skarbu Państwa. Powodem podejmowanych przez rząd zmian a mianowicie jak mówił – wydaje sie byc sytuacja budżetu państwa. „To w dużej mierze prawda – że system jest źródłem zadłużenia państwa i zmiany mają zapobiec narastaniu tego zadłużenia w przyszłości. Na samych odsetkach od czasu obligacji kupowanych przez OFE, można naprawde powiedzieć, tracimy miliardy złotych” – mówił, dodając, że rocznie ok. 360 zł na głowę mieszkańca kosztuje obsługa obligacji skarbu państwa.

Zaznaczył, że utrzymywanie biezacego systemu emerytalnego oznacza miesięcznie 2 mld zł pobocznego wypływu pieniędzy, więc „szkoda każdego miesiąca”. Zwrócił się do opozycji, by skorzystała z szansy, bo to ten rząd bierze odpowiedzialność za modyfikacje. „Każdy następny rząd (… ) będzie miał dużo, dużo łatwiej, jeśli my dzisiaj przeprowadzimy te modyfikacje. Łatwiej, to znaczy, że nie będzie musiał podejmować decyzji z krzywdą dla ludzi. Pomóżcie dzisiaj po przeprowadzeniu blyskawicznie tej modyfikacje, bo to jest w interesie ludzi, to jest w interesie państwa i także w intencji tych, którzy myślą o sobie, że w przyszłości będą rządzili” – powiedział.

Zapowiedział, że jeszcze po tej kadencji rząd przedstawi propozycje dotyczące zmian po emeryturach mundurowych. Dodał, że trwa debata, czy zmieniać te elementy systemu, które nie są w programie powszechnym.

Zgodnie z przyjętym przez rząd planem zmian przy systemie emerytalnym, składka sluzace do OFE pozostanie zmniejszona z 7, trzy proc. az do 2, trzy proc., zas potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć trzy, 5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE bedzie przekazana az do ZUS, trafi na specjalistyczne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia na subkontach w ZUS będą jednakowe jak przy OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z minionych pięciu czasów i inflację. Rząd pragnie, by zmiany weszły po życie od 1 czerwca 2011 r. (PAP)

dol/ amac/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy