Premier: w 2017 r. każde dziecko objęte opieką przedszkolną

Premier: w 2017 r. każde dziecko objęte opieką przedszkolną
27 lipca, 2020
Category: inne

Przy 2017 r. każde polskie dziecko będzie objęte opieką przedszkolną a mianowicie powiedział premier Donald Tusk otwierając w poniedziałek przy Poznaniu „Forum dla Rodziny”.

Organizowane w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych jak i równiez Dziennikarstwa po Poznaniu zgromadzenie to jedno sposród kilku odbywających się w polsce debat poświęconych potrzebom i przyszłości naszych rodzin.

„Dyskutujemy nad tym, co możemy w Polsce zrobić, by słowo rodzina, macierzyństwo, ojcostwo kojarzyło się wyłącznie z zdolnymi faktami, zas nie, tak jak jest to wciąż w mnóstwo rodzinach w Polsce, z mitręgą czy troską” – powiedział premier.

Dodał, że pieniędzy zawsze będzie za mało, więc powinno sie je wydawać w ten sposób, by „jak najkorzystniej pracowały dla polskich najmlodszych, polskiej rodziny”. „Tego rodzaju troskę państwu deklaruję. Właściwie ważniejszego zlecenia niż bezpieczeństwo i majatek polskiej bliskich nie ma żaden rząd w świecie” a mianowicie zapewniał kierownik rządu.

Według niego po ciągu ostatnich lat okoliczności na rzecz polskiej rodziny, wychowania polskiego maluszka zmieniły się w sposób radykalny. Wspominał, że kiedy obejmował rządy w 2008 r. trudnosc z dostępem do przedszkoli był bardzo duży – ok. 600 gmin nie miało wówczas nawet jakiejs placówki przedszkolnej. „Dzisiaj w każdej krajowej gminie jest chociaż jedno przedszkole. To ciągle zbytnio mało, jednak to znaczy wzrost na temat 30 proc., jeśli rozchodzi o liczbę dzieci objętych edukacją przedszkolną” – mówił Tusk.

„Mamy zamiar osiągnąć – jak i równiez uważam, że jest to po zasięgu naszych możliwości a mianowicie by w początku 2017 r. każde polskie maluch było objęte opieką przedszkolną” – dodał.

Podkreślił, że bardzo zasadnicza dla jego była rozstrzygniecie o tak zwanym. godzinach zbyt złotówkę, to znaczy decyzja na temat wynoszących nie zaakceptowac więcej niż 1 zł opłatach za każdą godzinę pobytu pociechy w przedszkolu przeszlo bezpłatny, ustawowy wymiar. Przypomniał, że wcześniej opłaty za godziny poboczne ustalane były w różny sposób. „Tak naprawdę oznaczało to, że dostęp do możliwości edukacyjnych dzieci w Polsce był coraz bardziej zależny od czasu możliwości finansowych rodziców” a mianowicie uznał premier.

Premier podkreślił, że w polsce upowszechniają się żłobki, przypomniał też rolę wprowadzonego dorocznego urlopu rodzicielskiego. „To powinno w dużym stopniu uczynić kwestie macierzyństwa i +tacierzyństwa+ czymś skromniej dewastującym życie, szczególnie życie zawodowe. Bardzo nam zależy na tym, zeby ten urlop rodzicielski był z korzyścią dla pociechy, matki, lecz także dla zrównoważenia obowiązków, jakie spoczywają na obojgu rodzicach” a mianowicie powiedział.

W opinii Tuska trzeba pracować nad zmianą obyczajów, by pojęcia „mama” i „tata” w pierwszych miesięcach, czasach życia znaczyły dla maluszka mniej więcej to samo. „Warto osobiscie uświadomić, że tradycyjny, naszego kraju model rodziny zawiera w sobie nie tylko dobre sprawy. To uciekanie od odpowiedzialności za wyksztalcenie dziecka, szczególnie tych najmłodszych maleństw, poprzez ojców wydaje sie złym dziedzictwem” – powiedział.

W trakcie narady w Poznaniu przygotowano dysputy panelowe, poświęcone roli ojca w nowej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej jak i równiez kulturowej, zas także „przedszkolom za złotówkę”, jako rozwiązaniu ułatwiającym dostęp do edukacji.

Przedsięwzięcie zapoczątkowane zostało przy październiku forum z udziałem premiera, ministrów, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów i samorządowców. Debatowano metrów. in. odnosnie tematu rodziny jak i równiez pracy, mieszkań dla rodzin, rodzin wielopokoleniowych i wielodzietnych, roli ojca i bezpieczeństwa rodziny.

Cykl konferencji gminnych poświęconych tematyce rodziny zaplanowano w paru miastach panstwie. Ich efekty zostaną podsumowane podczas rady w Warszawie w początku przyszłego roku. W takim przypadku też zaprezentowane zostaną wnioski oraz zamiar kompleksowych działań prorodzinnych, które rząd podejmie do końca kadencji. (PAP)

rpo/ akw/ bos/ jbr/