Premier przyjechał w spotkanie wraz z Komisją Trójstronną

Premier przyjechał w spotkanie wraz z Komisją Trójstronną
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi informacja o udziale premiera w obradach #

24. 04. Warszawa (PAP) a mianowicie Premier Donald Tusk przyjechał w środę przed godz. 12 w posiedzenie Komisji Trójstronnej sluzace do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Związkowcy chcą sposród nim rozmawiać m. in. o patentach zmian w kodeksie robocie oraz na temat płacy przecietnej.

W posiedzeniu komisji, które rozpoczęło się w południe, uczestniczą m. in. przedstawiciele Solidarności, OPZZ i Forum Związków Profesjonalnych, pracodawcy i minister robocie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Związkowcy nie zaakceptowac zgadzają się z polityką społeczno-gospodarczą rządu. Sprzeciwiają się m. in. zmianom po kodeksie robocie, chcą zastrzezenia stosowania tzw. umów śmieciowych, wsparcia na rzecz przemysłu energochłonnego, rozwiązań antykryzysowych dla przedsiebiorstw dotkniętych spowolnieniem gospodarczym, natomiast także uzdrowienia systemu ochrony zdrowia jak i równiez zmian w szkolnictwie.

Zanim spotkaniem minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom, że „dialog nie zawsze oznacza spełnienie oczekiwań stron”, ale podkreślił, że nie zaakceptowac traci nadziei na uklad w duzej liczby kwestiach.

„Wierzę głęboko, że i gwoli pracodawców jak i równiez dla strony społecznej ważne są miejsca pracy i konkurencyjność gospodarki” – mówił o propozycjach rządu, przewidujących możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu robocie z 4 do 12 miesięcy. Dodał, że „nie ma obecnie woli po rządzie, żeby ten projekt wycofywać”, czegoz domagają się związki.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda mówił we wtorek, że posiada umiarkowaną nadzieję, „czy można coś osiągnąć na środowym posiedzeniu Komisji Trójstronnej wraz z udziałem premiera”.

Sztab protestacyjny Solidarności zdecydował we wtorek, że związkowcy do końca czerwca mają wypowiedzieć się w referendum na temat postaci protestu przeciw polityce rządu. 26 marca na Śląsku Solidarność zorganizowała strajk generalny, w którym wzięło udział niespełna 85 tys. osób.

„Liczymy, że premier pogoni do robocie swoje +zderzaki+, które powołał do roboty, do dialogu społecznego, az do rozmów, że nie będzie krępował dialogu społecznego” – powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Trójstronnej.

Pytany, lub OPZZ przyłączy się az do ewentualnego strajku Solidarności, Guz odpowiedział, że nie. Dodał, że OPZZ samo tworzy działania protestacyjne, a najbliższy protest odbędzie się 1-wsza maja.

Gabinet prasowe OPZZ poinformowało, że przed środowym spotkaniem ów związek „niezmiennie oczekuje od czasu rządu realizacji postulatów związkowych mających na celu polepszenie sytuacji naszego pracownika jak i równiez jego rodziny”.

Forum Związków Zawodowych liczy, że podczas środowego spotkania premier wysłucha głosu partnerów społecznych. (PAP)

pro/ js/ ago/ malk/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy