Premier nie spodziewa się rewolucji wedlug nowej RPP

Premier nie spodziewa się rewolucji wedlug nowej RPP
27 lipca, 2020
Category: inne

*Premier Donald Tusk nie spodziewa się „żadnych rewolucji” po nowej Radzie Strategii Pieniężnej. Kierownik rządu mierzy na partnerską współpracę z Radą, która – jak zastrzegał przy piątek – powinna być „ciałem solidnym na polityczne oczekiwania lub naciski”. *

W piątek Sejm wybrał dwóch członków RPP: Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego. Za kandydaturą Chojny-Duch głosowało 412 posłów, natomiast Andrzej Bratkowski uzyskał 232 głosy. Katalogów kandydatury zgłosili posłowie NA i PSL. Odrzucona została kandydatura prof. Krzysztofa Jajugi (42 głosy) zgłoszona poprzez Lewicę i kandydat PiS – prof. Andrzej Kaźmierczak (152 głosy).

Pozostali nowi członkowie RPP – trzecia czesc wybierany poprzez Sejm oraz po trzech wybieranych poprzez prezydenta jak i równiez Senat – powinni zostać wyłonieni do końca lutego.

Premier był pytany dzieki piątkowej narady prasowej o to, jakie mozliwosci jest głównym celem Wskazówki Polityki Pieniężnej. „Rada Polityki Pieniężnej to jest ciało, które wydaje sie dość dokladnie opisane po polskim ustroju i ochota premiera rządu nie ma tutaj nic az do rzeczy” – odpowiedział Tusk. Jak dodał, RPP już w momencie wybrania „powinna być ciałem solidnym na polityczne oczekiwania czy naciski”.

„Ale bardzo azebym chciał, by Rada Strategii Pieniężnej była ciałem bardzo partnerskim, cos znacznie wiecej anizeli tylko z mojego punktu widzenia, ale także wobec prezesa Narodowego Agencji bankowej Polskiego” – powiedział premier. Podkreślił, że liczy na to, że argumenty, jakie będzie formułował mezczyzna sam, bądź też minister finansów, w sprawach dotyczących kompetencji RPP „będą wysłuchiwane”.

Tusk podkreślił, że rząd ma bardzo dobre doświadczenia jeśli idzie o współpracę z ustępującymi członkami Rady. „Nie spodziewajmy się tutaj żadnych rewolucji, raczej liczę na to, że to ciało, podobnie jak w wypadku poprzedników, będzie bardzo dobrze służyło przede wszystkim obywatelom” – powiedział.

Szef rządu przypomniał, że RPP „to jest straż pilnująca naszego wlasnego pieniądza”. Zatem – jak mówił a mianowicie liczy „na bardzo wyważone i rozsądne decyzje, jak do tejze pory”.

Premier był również pytany, czy nowa Wskazówka będzie tą, która wprowadzi Polskę az do strefy ó, bądź też do „przedsionka” przed strefą euro, innymi slowy strefy ERM2.

„Jeśli rozchodzi o naszego kraju plan wejścia do strefy euro, to akurat prezes NBP, lub Rada Strategii Pieniężnej to były koordynacje, które bardzo mnie wspierały w tym planie i będzie na pewno też dalej tak to wyglądało” – powiedział premier.

Ale – zastrzegł Tusk a mianowicie polska droga do euro będzie zależała nie po to „czy dogadamy się w trójkącie: prezes (NBP a mianowicie PAP), Podpowiedz Polityki Pieniężnej, rząd, jedynie od tego, czy Polska spełni kryteria i czy zdefiniujemy to jako zgodne wraz z naszym biznesem w danym momencie”.

Premier powiedział, że nie zaakceptowac przewiduje przy tej sprawy żadnych konfliktów czy sporów na linii rząd a mianowicie RPP a mianowicie prezes NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO. „Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że w naszej kwestii mamy bardzo pokrewne poglądy” – dodał.

Takt dwóch członków obecnej Porady wybranych poprzez Sejm (Jana Czekaja i Mirosława Pietrewicza) upływa 9 stycznia 2010 r. Kadencja trzeciego „sejmowego” członka kończy się 7 lutego 2010 r. 3 kandydatem WEDLUG i PSL ma być posłanka Platformy prof. Anna Zielińska-Głębocka.

Takt trzech członków Rady powoływanych przez Senat upłynie 23 stycznia 2010 r. Swiezych członków RPP Senat wskaże w przyszłym tygodniu. Kandydatami Senatu są: Małgorzata Iwanicz-Drozdowska (zgłoszona poprzez PiS) i Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki, których zgłosili senatorowie PO.

Sześcioletnia kadencja członków RPP powoływanych przez prezydenta upłynie po drugiej połowie lutego 2010 r. Prasa podawała, że kandydatami prezydenckimi mogą być profesorowie: Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Wojciech Roszkowski.

Skład RPP tworzą, wedlug ustawą o NBP: jego prezes – jako przewodniczący Rady – oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów. Zgodnie z Konstytucją i ustawą o Panstwowym Banku Polskim, Rada Strategii Pieniężnej jawi sie jako jeden z organów NBP. (PAP)

hgt/ ura/ jbr/