Powstaje Stowarzyszenie Muzeów jak i równiez Skarbców Kościelnych

27 lipca, 2020
Category: rózne

Reprezentanci działających na terytorium polski kościelnych muzeów i pozostalych placówek, udostępniających zwiedzającym kościelne obiekty i zbiory, powołają stowarzyszenie. Dzierzy ono metrów. in. reprezentować to środowisko w relacjach z resortem kultury.

Decyzję o przygotowaniu wniosku o rejestrację Stowarzyszenia Muzeów i Skarbców Kościelnych „Ars Sacra” podjęli w poniedziałek na Bezspornej Górze dyrektorzy i konserwatorzy kościelnych muzeów i skarbców z całej Polski. Towarzystwo ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku.

Po przyszłości struktura – jak chcą inicjatorzy jej powołania – może m. in. działać dla tworzenia lepszych warunków zbierania i eksponowania zbiorów i szkolić kościelnych muzealników i promować takie muzea.

Członek Głównej Komisji Konserwatorskiej, ks. dr hab. Piotr Maniurka podkreśla, że najważniejsza dla stowarzyszenia będzie „wspólna praca na rzecz ochrony i promowania kultury chrześcijańskiej”.

„Jest potrzeba jednego głosu, który będzie reprezentatywny po rozmowach na różnych szczeblach, by nasze placówki były bardziej dostrzegane (). Wiemy, że są muzea diecezjalne, ale często nie są one promowane, nawet w miastach, w których się mieszczą. Stowarzyszenie będzie miało zbytnio cel, by na forum internetowym ogólnopolskim uświadamiać ludzi na temat istnieniu tego rodzaju muzeów” – powiedział ks. Maniurka, cytowany przez kancelaria prasowe Bezspornej Góry.

Na terytorium polski działa kilkadziesiąt muzeów diecezjalnych, a także mniejsze muzea parafialne, klasztorne czy misyjne. Przygotowania sluzace do powołania skupiającego te placówki stowarzyszenia trwają od paru lat – w marcu 2008 r. Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła projekt statutu stowarzyszenia.

Przebywający na Bezspornej Górze dyrektorzy muzeów zapoznali się po poniedziałek sposród postępem prac, prowadzonych przy częstochowskim klasztorze z unijnych środków. Rozchodzi o konserwację i naprawe bazyliki pw. Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej, konserwację zabudowań klasztoru oraz modernizację wjazdu na swoim teren. Komplet tego ma kosztować ponad 42, 5 mln zł, wraz z czego 35, 2 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a nieomal 5, piec mln zł pochodzi od resortu zwiazanych z kultura. (PAP)

mab/ ls/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy