Powstające Muzeum II Walki Światowej czeka na eksponaty

Powstające Muzeum II Walki Światowej czeka na eksponaty
27 lipca, 2020
Category: inne

Powstające w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej poszukuje eksponatów. Placówka posiada zostać otwarta we wrześniu 2014 r.. Jej podwladni już dziś czekają dzieki listy, papiery i zdjecia oraz różnego rodzaju przedmioty – zarówno związane wraz z walkami Polaków na frontach II walki, jak i wraz z życiem powszednim w tamtym czasie.

Jak wyjaśnił PAP wicedyrektor Muzeum Janusz Marszalec, specyfiką gdańskiej placówki będzie próba pokazania historii II walki światowej poprzez pryzmat życia konkretnych osób.

„Chcemy pokazać codzienność wojskowych i cywilów, życie przeciętnego Kowalskiego w tamtym czasie” – mówi Marszalec, dodając, że jeśli chodzi o eksponaty, podwladni placówki liczą głównie dzieki zbiory rodzime.

M. in. za pośrednictwem swojej witryny internetowej (www.muzeum1939.pl) muzeum apeluje o udostępnienie pamiątek przechowywanych poprzez Polaków, zas związanych z czasem II wojny.

„Poszukujemy fotografii, listów, pamiętników, dokumentów wlasnych, prasy oraz innego wariantu przekazów słownych i ikonograficznych związanych z oporem wzgledem totalitaryzmów sowieckiego i niemieckiego, w tym osób przymuszanych az do służby po okupacyjnych formacjach militarnych i paramilitarnych” a mianowicie piszą metrów. in. muzealnicy.

Pracownikom placówki zależy także na „materialnych świadectwach II wojny światowej”, w tym elementach ubioru, umundurowania, uzbrojenia jak i równiez wyposażenia wojskowego. Przy naszej okazji dodają, że nie chcą zbytnio wszelką cenę stać się posiadaczami rodzinnych skarbów. „Wystarczy, jeśli umożliwią nam Państwo ich skopiowanie” – wyjaśniają.

Jak poinformował PAP Marcin Westphal zajmujący się po muzeum zbiorami, placówka dzierzy już po swoich zasobach około tysiąca różnego wariantu dokumentów, listów i fotografii oraz kilkanascie przedmiotów.

„Mamy sporo listów pisanych za posrednictwem więźniów obozów koncentracyjnych az do rodzin. Są to ewidencje z Mauthausen czy Auschwitz, noszące często ślady cenzury obozowej – powycinane słowa czy całe zdania. Posiadamy też grypsy pisane sposród więzień Gestapo” – powiedział Westphal.

Jakim sposobem wyjaśnił, muzeum posiada już także duzy zbiór tzw. sztuki okopowej, czyli przedmiotów wykonanych poprzez żołnierzy w czasie walk, ale też w czasie pobytu w obozach jenieckich. Wśród ludzi eksponatów są m. in. papierośnice wykonywane z blachy, popielniczki czy kieliszki z łusek po różnej wielkości pociskach czy szachy z ebonitu lub innego przetopionego tworzywa.

Jak zaznaczył Westphal, w dotarciu do wielu eksponatów pomagają placówce wolontariusze. „A zwłaszcza nauczyciel 1 z gdańskich szkół, Waldemar Stopczyński, który zaraża swoich uczniów pasją badania rodzinnych historii i grzebania w strychach” a mianowicie powiedział Westphal.

Jak wyjaśniają pracownicy muzeum, to m. in. dzięki pomocy nauczyciela placówka pozyskała bogaty zbiór dokumentów jak i równiez pamiątek związanych z płk Władysławem Kamińskim. „Był to żołnierz Legionów Piłsudskiego, później oficer okręgu wileńskiego ZWZ, który został aresztowany poprzez Sowietów jak i równiez przez Syberię trafił az do armii Andersa, a potem do sił zbrojnych dzieki Zachodzie. Jego szlak bojowy skończył się pod Monte Cassino, dokad zginął” – poinformował PAP Marszalec.

Przy zasobach muzeum znajduje się także róznorodny zbiór unikatowych mikrofilmów. Uwieczniono na tych propozycji niemal 9, 5 tys. dokumentów związanych z Polakami przebywającymi przy Rumunii po latach 1939-45, w tym z przedstawicielami internowanych polskich władz.

Mikrofilmy zawierające niedostępne wcześniej dla naszych historyków materiały (m. in. prywatną korespondencję adresowaną az do marszałka Rydza-Śmigłego czy zapiski komisarza policji rumuńskiej odnosnie tematu działań podjętych w celu udaremnienia ucieczki Józefa Becka jak i równiez związanych sposród nim polityków oraz wojskowych) trafiły az do placówki poprzednio kilkoma miesiącami. Podarowała gryzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która z kolei pozyskała mikrofilmy dzięki współpracy z Rumuńską Służbą Informacyjną.

Muzeum II Wojny Światowej będzie miało swoją siedzibę przy Gdańsku, blisko historycznej Korespondencji Polskiej, przy rejonie ul. Wałowej (na terenie biezacej zajezdni autobusowej). W najbliższych tygodniach rozpisany zostanie międzynarodowy konkurs architektoniczny na wzór budynku. Konstrukcja placówki mogłaby ruszyć dzieki przełomie 2011/2012 roku, a jej uroczyste otwarcie planuje się jednej września 2014 roku.

Prócz rozlokowaną w ok. czterech tys. metrów kw. wystawą stałą, po muzeum wyszuka się także około tysiąca metrów przesrtrzeni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych, muzeum ma też pełnić rolę ośrodka edukacji, zwiazanych z kultura oraz nauki. Placówka będzie także prowadzić badania akademickie i działalność wydawniczą i pełnić funkcję centrum spotkań krajowych jak i równiez międzynarodowych. (PAP)

aks/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy