Polska w strefie euro. Nie ulega watpliwosci, kiedy rozpoczniem

Polska w strefie euro. Nie ulega watpliwosci, kiedy rozpoczniem
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

_ – Kondycja polskich finansów publicznych po latach 2015-2016 powinna pozwolić naszemu krajowi na rozpoczęcie drogi az do przystąpienia az do strefy ó _- zapowiedział premier Donald Tusk.

_ a mianowicie Powiedzmy dwanascie miesiecy 2015, może 2016 zdaje się bardzo realistyczną perspektywą, jeśli chodzi o taką kondycję rodzimych finansów publicznych, która pozwalałaby nam wraz z czystym sumieniem na rozpoczęcie drogi sluzace do euro jak i równiez bezpieczne traktowanie Polski przez różne przepisy paktu fiskalnego _ – powiedział Tusk. _ Nie jest to zapowiedź, że w roku 2015 czy 2016 r. poczniemy drogę az do euro _ – zastrzegł premier.

Premier dodał, że nie znaczy to także, iż _ sytuacja makroekonomiczna w wymiarze w europie kazałaby nam już wówczas wstępować do strefy ó _. Zaznaczył, że nie tylko spełnienie przez Polskę kryteriów przystąpienia az do strefy euro będzie rozstrzygało o tym, lub uznamy, że przyjęcie euro będzie gwoli naszego kraju bezpieczne.

Szef rządu podkreślił, że kluczowym zajeciem dla naszego rządu nie jest wskazanie daty przyjęcia wspólnej waluty, jedynie takie prowadzenie polskich kwestii, _ żeby możliwie szybko Polska była w takiej formie, że jeśli uznamy to za wlasciwe, będziemy gotowi do podjęcia tego wyzwania _.

Tusk poinformował oprócz tego, że ratyfikacja paktu fiskalnego zakończy się, gdy prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę, którą przy środę uchwalił Sejm. _ – Byłem w stałym kontakcie sposród prezydentem Bronisławem Komorowskim także w tej sprawie jak i równiez nie posiadam żadnych wątpliwości, że ratyfikacja paktu fiskalnego od początku cieszyła się jego wsparciem. Inaczej nie zaakceptowac forsowalibyśmy a mianowicie bez owego wsparcia, wyjawszy tego przeswiadczenia – tegoz projektu wraz z taką determinacją _ a mianowicie powiedział Tusk.

Pakt skarbowy wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza przy 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, w wyzszym stopniu automatyczne konsekwencje za łamanie dyscypliny, w niniejszym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wówczas, gdy przyjmiemy unijną walutę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy