Polska Cyfrowa. Rząd daje miliard złotych w szybki siec

Polska Cyfrowa. Rząd daje miliard złotych w szybki siec
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

„Preferencyjne pożyczki trafią do inwestorów planujących budowę, rozbudowę lub przebudowę internecie telekomunikacyjnych, zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s na rzecz biznesu jak i równiez gospodarstw domowych i 100 Mb/s dla szkół” – czytamy w komunikacie. Operatorem środków będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Całkowita kwota przeznaczona w realizację projektu wynosi jednej mld 176 mln zł, w tym 996, 2 mln zł z funduszy unijnych. Pozostałe 179, 7 mln zł to wkład wlasny, wniesiony wraz z środków pośredników finansowych.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska uważa, że inwestycja odrębnego instrumentu finansowego wydaje sie najwłaściwszą formą wsparcia na rzecz małych jak i równiez średnich przedsiębiorstw działających w warunkach dużego rozdrobnienia branzy telekomunikacyjnego. a mianowicie Z przeprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji ankiety wśród operatorów wynika, że infrastruktura telekomunikacyjna jest traktowana jako majątek, który sprawia duże trudności instytucjom finansowym i wydaje sie byc traktowana jak niewystarczający idea zabezpieczenia zaciąganych zobowiązań kredytowych – powiedziała.

Wiceminister progresu Jerzy Kwieciński dodał, że przewidziane przy umowie wsparcie o zakresie zwrotnym dzięki wielokrotnemu wykorzystaniu tych samych pieniędzy pomoże szybko i efektywnie wydać środki z funduszy europejskich przeznaczone na rozwój szerokopasmowego internetu.

– Zaraz na podpisaniu umowy rozpiszemy przetarg w formule zamówień publicznych, który wyłoni pośredników finansowych, którzy będą bezpośrednio udzielali pożyczek przedsiębiorcom – powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Dodała, że preferencyjne pożyczki na pojedynczą inwestycję będą udzielane dzieki okres do 15 czasów, z maksymalnym okresem karencji do trzydziestu miesięcy, a ich wysokość będzie mogła wynosić od czasu 20 tys. do 10 mln zł.

Lepszy dostęp do globalnej sieci i likwidacja tzw. „białych plam” – to przyrzeczenia minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej złożone 1-wsza lutego, na przeglądzie resortu cyfryzacji poprzez Beatę Szydło. W sumie na inwestycje w szerokopasmowy internet zostanie umieszczonych ponad trzy mld złotych.

Poza tym od czasu przyszłego r. możliwe będzie korzystanie z legitymacji uczniowskich jak i równiez studenckich zbyt pośrednictwem internetu. Do użytku wejdą cyfrowe karty do jazdy po miesci oraz legitymacje emerytów jak i równiez rencistów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy