Polka buduje 1 z najbardziej innowacyjnych banków na świecie. Zdradzi przepis na sukces

Polka buduje 1 z najbardziej innowacyjnych banków na świecie. Zdradzi przepis na sukces
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Start up Nation to Izrael, kraj w którym na 5 mln dorosłych mieszkańców przypada 7 mln firm. Za Digital Nation uważani są natomiast Estończycy, najbardziej numeryczny naród w świecie, który nieustannie wydaje sie byc on-line, gdzie prawie kazde sprawy można załatwić na serwisach randkowych. I w koncu Smart Nation, czyli mieszkańcy Singapuru, których jest ponad 5 mln, stanowią światową elitę w toku innowacji. Wszystkie trzy społeczności łączy to, że są nieduże, jak sprzyja upowszechnianiu nowych rozwiązań technologicznych, lecz prawdziwym wspólnym mianownikiem wydaje sie spójna, konsekwentnie realizowana rządowa strategia wspierania innowacji, realizowana z udziałem prywatnych partnerów.

Bezpłatne wejściówki na krakowski Impact.*Wystarczy się zarejestrować. *

W sytuacji Singapuru jest to zupełnie świeża historia. Jeszcze trzy okres temu kraj w ogóle nie widniał na światowej mapie innowacyjności.

– Wszystko zaczęło się w 2015 r., kiedy rząd zainteresował się zagadnieniem fintechów, zas regulator rynku zadał samemu pytanie: badz powinniśmy po to wchodzić, a jeśli tak to co powinniśmy zrobić – opowiadał w czasie grudniowej narady Impact fintech’17 Sopnendu Mohanty, fintech officer w singapurskim nadzorze finansowym.

W ciągu dwóch czasów Singapur wszedł do światowej pierwszej ligi fintechowej, po niektórych rejonach wyprzedzając nawet globalną stolicę fintechów – Londyn. W polsce prężnie działa piaskownica regulacyjna, mocno wspierana przez regulatora, którą rząd dodatkowo zaopatrzył w wyjatkowy fundusz wariantu seed fund o wartości 2 mld dolarów.

Polski człowiek przy Singapurze

Wystąpienie Sopnendu Mohanty było jednym sposród najciekawszych wydarzeń katowickiego Impactu, ponieważ pokazało publiczności, jak bardzo zaawansowane regulacyjnie i technologicznie są kraje Dalekiego Wschodu. Podczas tegorocznej, czerwcowej edytowaniu Impactu w Krakowie, również nie braknie gości z Singapuru, wśród których będzie Sonia Wędrychowicz, wysoko postawiona menedżerka największego singapurskiego agencji bankowej DBS, postac o ogromnym bankowym doświadczeniu, wyniesionym sposród pracy przy Citi Handlowy, w którego zarządzie zasiadała i swoistym w wlasnych szerokościach geograficznych know-how wypracowanym w dalekowschodnich instytucjach.

Sonia Wędrychowicz pracę zaczęła po malezyjskim Wzorzec Chartered, dokad odpowiadała zbytnio bankowość detaliczną, w tym, zupełnie dla nas egzotyczną, bankowość islamską. Stąd przeszła do DBS. Na singapurskim rynku to odpowiednik naszego PKO BP czyli lider rynku. Poprzez lata był to doskonaly bank tego typu: duży jak i równiez stabilny, którego zachowawczość wzmacniała obecność rządu w akcjonariacie.

_ _

_ Sonia Wędrychowicz – Kierownik technologii w pionie detalicznym banku DBS oraz nauczyciel akademicki na Panstwowym Uniwersytecie Singapuru _

Od w mniejszym stopniu więcej kilku lat, wówczas gdy do zespołu dołączyła Sonia Wędrychowicz, przy DBS zaczęły się duze zmiany wewnętrzne, mentalnościowe i technologiczne. Singapurczycy uczyli się od pozostalych, podglądali rozwiązania i próbowali wdrożyć u siebie.

Dzisiaj to jeden wraz z najbardziej otwartych na innowacje banków w świecie. Jesienią ubiegłego roku DBS udostępnił największą w świecie platformę typu OpenAPI, na której ”wystawia” 155 API w 20 różnych kategoriach. To rozwiązanie podpatrzone kilka czasów temu przy Credit Agricole i bardzo twórczo rozwinięte. O ile we Francji to platforma na temat lokalnym zasięgu, przeznaczona gwoli startupów, to DBS posiada na pokładzie takie firmy jak AIG, McDonald’s, ale też startupy jak na przykład FoodPanda.

To jedynie jeden z obszarów aktywności banku. DBS jest właścicielem marki digibank, detalicznego, całkowicie cyfrowego agencji bankowej detalicznego. Powinno sie zwrócić uwagę na przymiotnik ”cyfrowy”. Dotąd mówiło się o instytucjach finansowych internetowych oraz mobilnych. Bank cyfrowy to instytucja paperless, w której rachunek nabywca otwiera zbyt pomocą odcisku palca i moment sciagniecia linii papilarnych to właściwie jedyny kontakt fizyczny wraz z instytucją. Wszelkie sprawy można bowiem załatwić później zbyt pośrednictwem KAI, inteligentnego asystenta, o którym mówi się, że wydaje sie ”Siri branży finansowej”. Chatbot powstał w firmie Kasisto, specjalizującej się w pracach nad sztuczną inteligencją, przy którym udziały mają amerykański Wells Fargo, Mastercard jak i równiez właśnie DBS.

Światowy hub innowacji

Nie byłoby innowacji w DBS, gdyby samodzielnie Singapur nie zaakceptowac był innowacyjnym krajem. Dzis staje się on Mekką dla technologicznych gigantów z całego świata. Chiński gigant Alibaba ogłosił w lutym, że wspólnie z singapurskim uniwersytetem technicznym utworzy na wstepie poza Chinami centrum R&D. Jesienią 2017 r. Singapur znalazł się wśród czterech zagranicznych zlokalizowania (pozostałe to USA, Izrael i Rosja), w których Alibaba otworzy laboratoria zajmujące się AI, gdzie zainwestuje 15 mld dolarów w ciągu kilku lat.

Ewidencja innovation labów znanych obcych marek wydaje sie długa. Wyjatkowe zagraniczne srodku badawcze dzierzy tutaj Paypal. Citibank, Pula of America i HSBC, wspólnie z jedną wraz z singapurskich agend rządowych pracują nad blockchainem. BNP Paribas w singapurskim centrum opracował dwie programy, z których korzystają klienci na całym świecie. Aviva ma tu centrum R&D, a także Merrill Lynch i finansjer na rynkach Dalekiego Wschodu bank Kanon Chartered.

Jak oni to robią

Udzialowcy ciągną do Singapuru ze względu na przyjazne otoczenie prawne jak i równiez regulacyjne, lecz też otwartość społeczeństwa dzieki innowacje. Singapurczycy są wysoce scyfryzowanym społeczeństwem z ogromnym dostępem sluzace do zdalnych usług. Rząd mocno inwestuje w edukację jak i równiez rozwój infrastruktury informatycznej przy sektorze publicznym, co przekłada się dzieki poziom adopcji innowacyjnych rozwiązań.

Singapur inwestuje w innowacje: fintech, sztuczna inteligencja, blockchain, ponieważ jest to inwestycja opłacalna. W lipcu 2017 r. firma Accenture opublikowała raport, z którego wynika, że Singapur może podwoić gospodarkę w 13 lat jeśli odniesie sukces we wdrażaniu sztucznej bystrosci. W normalnych warunkach zajęłoby mu to 22 czasy. Czas abyśmy brali przykład z najznamienitszych.

Wejściówki na krakowski Impact i więcej informacji na temat wydarzeniu na stronie internetowej Impact’18.