Emmanuel Macron pragnie osobnego budżetu dla królestw strefy euro

  • Dom
  • Polityka
  • Emmanuel Macron pragnie osobnego budżetu dla królestw strefy euro
Emmanuel Macron chce osobnego budżetu dla państw strefy euro

Europa jest zbyt słaba, zbyt wolna, zbyt nieskuteczna - rzekł prezydent Francji Emmanuel Macron na Sorbonie w Paryżu, gdzie wzywał do odświeżenia wizerunku Unii Europejskiej i przedstawił wizję zreformowanej UE.

Nowelizacja unijnej instrukcje w sprawie pracowników delegowanych, rozwój Unii Europejskiej w wymiarze obrony i bezpieczeństwa, wspólny budżet obronny, europejski urząd azylowy czy też wprowadzenie w UE podatku od transakcji finansowych - to jedne wraz z najważniejszych pomysłów prezydenta Francji w celu odnowy i zacieśnienia integracji w UE.

Macron chce reformować Europę

Macron nakreślił wizję wzmocnienia jak i również odnowy integracji europejskiej. Poruszył też takie kwestie jakim sposobem wspólny program finansowania integracji i szkoleń dla uchodźców, europejska straż graniczna; europejska obrona cywilna do walki z klęskami żywiołowymi; lepsza współpraca służb wywiadowczych jak i również powołanie dla nich europejskiej akademii, a także osobny budżet strefy euro, utworzenie jednolitego unijnego rynku cyfrowego czy też wprowadzenie przy UE podatku od transakcji finansowych.

Według Macrona, jedyną droga ku wspólnej przyszłości jest "ponowne ustanowienie fundamentów suwerennej, zjednoczonej jak i również demokratycznej Europy".

- Każdy przyzwyczaił się do tego, by nie komunikować, co myśli. Ta strategia do niczego nie wiedzie - powiedział Macron. a mianowicie Razem przeszliśmy wiele, nie zapominajmy lekcji, jaka z tegoż płynie". Zdaniem prezydenta, dla wielu krajów, takich jak na przykład Bułgaria czy Polska, wstąpienie do UE było prawdziwą nadzieją na przyszłość.

Macron podkreślił, że podstawą w Europie jest wspólne ochrona życia i zdrowia. Dlatego zaproponował powołanie unijnej "wspólnej siły interwencyjnej", natomiast także wspólnego budżetu obronnego. To, czego brakuje Starego kontynentu najbardziej, kontynuował, to wspólna strategia obrony. W przemówieniu poruszył również ideę współpracy między państwami w bitwie z terroryzmem.

Macron o kryzysie migracyjnym: stanie się trwać długo

Kryzys migracyjny według Macrona będzie trwał wciąż długo. Dlatego, jego zdaniem, musimy wspólnie bronić własnych granic. W tym zamysle Macron zaproponował utworzenie unijnego urzędu azylowego, który będzie miał za zadanie przyspieszyć i zharmonizować rozpatrywanie wniosków składanych przez uchodźców.

Macron kładł też akcent na walkę z dumpingiem socjalnym w UE, apelując o zaostrzenie dyrektywy na temat pracownikach delegowanych. Ponadto zaproponował "harmonizację podatku dochodowego od momentu osób prawnych". Francuski prezydent chce również przeprowadzić dyskusję dla określenia płacy minimalnej w UE i rządów składek na ubezpieczenia społeczne.

Macron chce osobnego budżetu dla eurostrefy

Macron opowiedział się też za osobnym budżetem strefy euro, za sprawą któremu kraje wspólnej waluty będą mogły razem finansować inwestycje i zapewnić strefie stabilność w sytuacji kryzysów. Zaproponował też powołanie ministra zasobów strefy euro.

Jego zdaniem, budżet strefy € byłby zasilany przede wszystkim dzięki opodatkowaniu gigantów sieciowych takich jak Facebook, Amazon czy Google w państwach, gdzie uzyskują one zyski, a nie tam, w którym miejscu są zarejestrowane. Jako następne źródło wskazał tzw. podatek węglowy związany z emisjami CO2. Nie wykluczył, iż w dalszej kolejności finanse strefy euro byłby finansowany z budżetów krajowych.

Kolejną propozycją prezydenta Francji jest utworzenie jednolitego unijnego rynku cyfrowego oraz mianowanie europejskiej agencji innowacji, która to będzie wspierała w UE internetowe firmy typu start-up i finansowała badania ponad sztuczną inteligencją.

Wprowadzenie w UE podatku od transakcji finansowych i zastosowanie uzyskanych w ten sposób nowych środków na pomoc rozwojową to następny plan Macrona, by odświeżyć portret Europy.

Macron poparł też wprowadzenie ponadnarodowych list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Listy te umożliwiłyby zajęcie 73 miejsc opuszczonych przez brytyjskich posłów jak i również miałyby stanowić symboliczną odpowiedź na Brexit. Zaznaczył, iż Wielka Brytania wciąż dzierży swoje miejsce w Ue.

Szef państwa francuskiego chce zreformować Wspólną Politykę Rolną w celu "zapewnienia suwerenności żywnościowej w Europie". Chodzi o to, aby "chronić nas od dużych rynków globalnych, a również umożliwić większą elastyczność na rzecz krajów i ograniczyć biurokrację". Chce też ustanowić "europejską siłę kontrolną" w celu zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego.

Propozycje mające na celu odbudowę integracji europejskiej dotyczyły także rozszerzenia programu Erasmus. Macron zaproponował też powołanie blisko dwudziestu europejskich uniwersytetów, które wydawałyby europejskie dyplomy.

Na koniec Macron pogratulował kanclerz Niemiec Angeli Merkel wygranej w niedzielnych wyborach do Bundestagu, podkreślając, że Niemcy i Francja podzielają wspólne wartości, i kładąc nacisk na współpracę obu krajów. Macron chce, aby Francja i Niemcy podpisały w styczniu 2018 roku kalendarzowego nowy traktat dla zacieśnienia współpracy. Zaapelował, by do 2024 r., w "pionierskim duchu", oba kraje wprowadziły jednolite rozwiązania prawne dla przedsiębiorstw.

Zdaniem konserwatywnego dziennika "Le Figaro", obiektem wystąpienia Macrona było przekonanie europejskich partnerów, a przede wszystkim Niemiec, do poparcia jego propozycji. Pierwszą okazją do odwiedzenia ich omówienia będzie przy czwartek kolacja szefów królestw i rządów unijnych państw w Tallinie, poprzedzająca nieformalny szczyt UE w piątek zwołany przez estońską prezydencję.

Embargo na owoce, warzywa, mięso, nabiał... Rosyjski odwet zbytnio sankcje Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom Moskwa chce…...

Czytać..
elon Musk rezygnuje z zastosowania platyny przy produkcji aut  Tech

Elon Musk rezygnuje z zastosowania platyny przy produkcji aut Tech

Elon Musk, twórca Tesli, anonsuje koniec używania szkodliwej platyny. Pojazdy elektryczne mają wesprzeć w redukcji spalin, jakim sposobem również przekierować rynek w nowe tory. Nie tylko Musk chce sporządzać coraz doskonalsze samochody…...

Czytać..
eleganckie walizki podróżne

Eleganckie walizki podróżne

Każda podróż jest w swój sposób wyjątkowa, także ta mała, jak i duża. Im lepiej się do nich przygotujemy, pakując do walizki wszystko, co niezbędne, tym większą satysfakcję będziemy z nich…...

Czytać..
ekspert: Pierwsze mieszkanie bez wkładu własnego lepsze niż MdM  Nieruchomości

Ekspert: Pierwsze mieszkanie bez wkładu własnego lepsze niż MdM Nieruchomości

Zniesienie wkładu własnego na pierwsze apartament byłoby lepsze dla młodocianych polskich rodzin niż dopłaty do kredytów w projekcie Mieszkanie dla Młodych - uważa dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Odniósł…...

Czytać..
eksperci ostrzegają przed wpływem Brexitu na sektor bankowy  Ze świata

Eksperci ostrzegają przed wpływem Brexitu na sektor bankowy Ze świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..
efekt bumerangu - skutki powrotów emigrantów z CEE

Efekt bumerangu - skutki powrotów emigrantów z CEE

7 mln obywateli spośród 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, wyemigrowało na zachód kontynentu. Mnóstwo z nich wyjechało w celach zarobkowych. Gdyby do odwiedzenia powrotu do ojczyzn skłoniły ich rosnące…...

Czytać..