Podstawowa stopa procentowa Banku Anglii i Twoja hipoteka

Category: Twój Kredyt
17 lutego 2021

Dowiedz się, jak stopa podstawowa wpłynie na spłaty kredytu hipotecznego i co zrobić, jeśli korzystasz z kredytu hipotecznego typu tracker, dyskontowy lub SVR, gdy zmieni się stopa podstawowa.

Aktualizacja kredytu hipotecznego na koronawirusa (COVID-19)

Rząd zapowiedział szereg tymczasowych reform dla właścicieli domów, w tym możliwość ubiegania się o trzymiesięczny urlop na spłatę kredytu hipotecznego.

Więcej najnowszych aktualizacji i porad znajdziesz w naszej dedykowanej sekcji What’s? Centrum informacji o koronawirusie.

Wideo: jaka jest stopa bazowa Banku Anglii?

Podstawowa stopa procentowa ustalona przez Bank of England może wpłynąć na Twój kredyt hipoteczny – warto więc zrozumieć, jak to działa. Ten film wyjaśnia podstawy.

Jaka jest obecna stopa bazowa: 0,1%

Obecna stopa bazowa Banku Anglii wynosi 0,1%. Został obcięty 19 marca 2020 r., Zaledwie tydzień po obniżeniu do 0,25%. Od 2 sierpnia 2018 r. Wynosił 0,75%.

Bank of England powiedział, że posunięcie to ma pomóc zwiększyć przepływy pieniężne dla gospodarstw domowych i małych firm dotkniętych koronawirusem.

Przed sierpniem 2018 r. Wynosiła 0,5% od listopada 2017 r. Od sierpnia 2016 r. Do listopada 2017 r. Stopa bazowa była na historycznie niskim poziomie 0,25%.

Wcześniej spędził siedem lat na 0,5%. Do tego stopnia spadł po kryzysie finansowym w latach 2008-2009. Wcześniej był znacznie wyższy i wynosił 5%.

Jak działa stopa podstawowa Banku Anglii?

Kiedy Bank of England pożycza pieniądze bankom komercyjnym, banki muszą płacić odsetki, a kwota jest określana na podstawie stopy bazowej.

Stopa bazowa będzie miała również wpływ na stopy „swapów, które banki pobierają, gdy pożyczają sobie wzajemnie. Jeśli stopa bazowa rośnie lub spada, pożyczkodawcy często przenoszą te koszty na konsumentów, podnosząc własne oprocentowanie pożyczek lub produktów oszczędnościowych.

Chociaż może się to wydawać skomplikowane, zasadniczo oznacza to, że stopa bazowa wpłynie na dwa obszary Twoich finansów: ile odsetek możesz zarobić na swoich oszczędnościach i ile kosztuje pożyczenie pieniędzy.

Dlaczego zmienia się stopa bazowa Banku Anglii?

Głosowanie nad stopą bazową Banku Anglii odbywa się zazwyczaj osiem razy w roku przez Komitet Polityki Pieniężnej (RPP).

Jednakże komisja ma prawo dokonywać nieplanowanych zmian stopy bazowej, jeśli uzna to za konieczne. RPP skorzystała z tego uprawnienia w marcu 2020 r., Obniżając stopę bazową ze względu na potencjalny wpływ koronawirusa na gospodarkę.

RPP może zwiększyć lub zmniejszyć stopę bazową. Jego decyzja jest oparta na aktualnej sytuacji gospodarczej, a RPP dąży do utrzymania inflacji jak najbliżej celu 2%.

Jeśli RPP uważa, że ​​gospodarka skorzystałaby na wyższym zadłużeniu i wydatkach przedsiębiorstw i konsumentów, obniża stopę bazową.

Z drugiej strony, jeśli poziom wydatków rośnie zbyt szybko, a inflacja grozi gwałtownym wzrostem, RPP może podnieść stopę bazową.

Przed kryzysem koronawirusowym RPP zwracała baczną uwagę na rozwój wydarzeń wokół Brexitu, który może mieć znaczący wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego.

Do tej pory przyjęła podejście do Brexitu zwane podejściem „poczekaj i zobacz, w dużej mierze utrzymując stopę bazową na niezmienionym poziomie z miesiąca na miesiąc.

Co oznacza dla Ciebie zmiana stawki podstawowej?

Ogólnie rzecz biorąc, niższa stopa bazowa to dobra wiadomość dla pożyczkobiorców, ponieważ stopa procentowa, którą spłacają, będzie prawdopodobnie niższa.

Wyższa stopa bazowa to dobra wiadomość dla oszczędzających, którzy uzyskają lepsze zyski.

Bardzo niska stopa bazowa na poziomie 0,1% oznacza, że ​​niektóre oferty kredytów hipotecznych mogą stać się tańsze, ale oprocentowanie kont oszczędnościowych może również spaść dalej.

Jak stopa bazowa wpłynie na Twój kredyt hipoteczny?

Jeśli korzystasz z kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu, zmiana stopy bazowej – a czasem nawet spekulacje, że taka może być na horyzoncie – prawdopodobnie wpłynie na Twoje spłaty.

Właściciele domów w umowach o stałym oprocentowaniu nie odczują jednak skutków, dopóki ich termin nie dobiegnie końca i nie przejdą na standardową zmienną stopę procentową (SVR) pożyczkodawcy.

Kredyty hipoteczne TrackerJeśli masz kredyt hipoteczny typu tracker, zmiana stawki podstawowej będzie miała znaczący wpływ na Twoje miesięczne płatności.

Te kredyty hipoteczne „śledzą stopę bazową Banku Anglii powiększoną o ustaloną marżę – na przykład stopa bazowa + 1%. Podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu, transakcje te zwykle trwają przez określoną liczbę lat, zanim powrócą do SVR pożyczkodawcy.

Oznacza to, że jeśli stopa bazowa wzrośnie o 0,25%, Twoje spłaty również wzrosną.

W czasach, gdy oprocentowanie pozostaje niezmienione – na przykład między 2009 a 2016 rokiem – Twoje oprocentowanie może pozostać niezmienione przez dłuższy czas.

Ale w niepewnych ekonomicznie czasach Twoje płatności mogą się zmieniać wraz ze zmianą kursu, dlatego warto zastanowić się, czy zmiany stawek są spodziewane w najbliższej przyszłości.

Kredyty hipoteczne SVRJeśli korzystasz ze standardowej zmiennej stopy procentowej (SVR) swojego pożyczkodawcy – być może dlatego, że Twoja umowa terminowa dobiegła końca – wzrost stopy procentowej może znacznie podnieść Twoje koszty.

Chociaż Twój pożyczkodawca może nie zwiększyć swojej SVR o pełną kwotę, nadal istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje płatności wzrosną.

Ponieważ SVR każdego pożyczkodawcy przekracza 4,19% (stan na sierpień 2019 r.), Opłaca się zastawić inną umowę przed końcem ustalonego okresu.

Kredyty hipoteczne dyskontoweKredyty hipoteczne z rabatem oferują zniżkę na SVR pożyczkodawcy – na przykład SVR minus 1% – i zazwyczaj trwają od dwóch do pięciu lat.

Jak wyjaśniono wcześniej, wzrost stopy bazowej może spowodować, że pożyczkodawcy podniosą swoje SVR, zmniejszając w ten sposób korzyści z umowy rabatowej.

Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniuKredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu stanowią tymczasową ochronę przed podwyżkami stóp, ponieważ gwarantują stałą stopę procentową przez określony czas, ale ważne jest, aby być na dobrej drodze i przejść na tańszą ofertę przed końcem ustalonego okresu.

Czasami, gdy podstawowa stopa procentowa jest niska, naprawienie kredytu hipotecznego w celu zabezpieczenia się przed nadchodzącymi podwyżkami może się opłacić.

Jeśli jednak zaciągniesz kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu, a stopa bazowa spadnie, nie skorzystasz ze zmniejszonych płatności.

Kalkulator stopy bazowej: czy moje raty kredytu hipotecznego wzrosną?

Poniższe tabele pokazują, o ile spłaty kredytu hipotecznego mogłyby wzrosnąć, gdyby pożyczkodawcy w całości zrealizowali podwyżkę stopy bazowej.

W oparciu o następujące założenia:

  • Oprocentowanie: 3% (średnia wszystkich kredytów hipotecznych o zmiennej stopie procentowej w dniu 22 lipca 2019 r.)
  • Okres kredytu hipotecznego: 20 lat Wzrost stopy bazowej o 0,25% Saldo kredytu hipotecznego Miesięczny wzrost Roczny wzrost 100 000 £12,60 £151,20 £ 150 000 £18,89 GBP£ 226,68 200 000 £25,19 £302,28 £ 250 000 £31,50 GBP378 GBP Jakikolwiek wzrost stopy bazowej będzie prawdopodobnie stopniowy i stopniowy w kolejnych latach. Ale biorąc kredyt hipoteczny, musisz wziąć pod uwagę, jak zmiany w gospodarce mogą wpłynąć na Twoje spłaty w dłuższej perspektywie.

    Mając to na uwadze, oto przybliżony przewodnik po tym, jak mogą zmienić się Twoje płatności, jeśli stopy procentowe wzrosną o pół procent.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy