Podlaskie: Grajewo i Łomża chcą dotacji z UE na tereny inwestycyjne

Podlaskie: Grajewo i Łomża chcą dotacji z UE na tereny inwestycyjne
27 lipca, 2020
Category: inne

*Miasta Łomża i Grajewo (Podlaskie) ubiegają się na temat dotacje z UE sposród Regionalnego Aplikacji Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na przygotowanie terenów inwestycyjnych. Łącznie chcą pozyskać w ten zamiar 18, trzech mln zł z UE. *

Oba metropolie złożyły stosowne wnioski o dotacje sluzace do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Trwa ich ocena.

Łomża dostała już jedną unijną dotację wraz z RPO na uzbrojenie 5 ha gruntów przy ul. Akademickiej. Operacje mają kosztować ok. 1, 9 mln zł, sposród UE pochodzi 1, cztery mln zł. Teraz Łomża ubiega się o dotację na uzbrojenie dodatkowych piec, 2 ha gruntów. Jakim sposobem poinformowała PAP rzeczniczka prasowa prezydenta Łomży Anna Sobocińska, miasto chciałoby przygotować na potrzeby inwestorów kompleksową infrastrukturę przy ulicach: Ciepłej, Wojska Naszego i Meblowej. Całkowity wydatek projektu to ponad 24, 3 mln zł, z czego wraz z UE miałoby pochodzić nieopodal 15, trzech mln zł. Grunty, dzieki które miasto chce w tym momencie dostać dotację mają być przygotowane az do końca 2013 r.

Samorząd Łomży pragnie, by rejony te były objęte strefę ekonomiczną. W kwietniu 2011 roku władze Łomży, dwóch podłomżyńskich gmin wiejskich i Warmińsko-Mazurskiej Osobliwej Strefy Ekonomicznej podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia w jej obrebie podstrefy. Ministerstwo gospodarki nie zaakceptowac wyraziło jednakze zgody w rozszerzenie terenu działania Warmińsko-Mazurskiej SSE. Zasugerowało jednak jednocześnie, aby rozważyć wejście Łomży do Suwalskiej SSE. Rozstrzygniecie taka wynika m. in. z przyjętego planu wzrostu suwalskiej strefy, który obejmuje również rejon Łomży.

Kilka dni temu doszło do spotkania zaciekawionych stron. Po ocenie pracownik Suwalskiej SSE, zaproponowane sluzace do tworzenia podstrefy tereny w Łomży są do tego dobrze przygotowane. Stwierdzono, że teraz władze Łomży wystąpią wraz z oficjalnym wnioskiem do zarządu Suwalskiej SSE o włączenie tych terenów do strefy. Władze Łomży mają deklaracje pięciu firm zainteresowanych inwestowaniem w łomżyńskiej podstrefie.

Miasteczko Grajewo pragnie natomiast przygotować dla inwestorów 9, piec hektara terenów w przemysłowej dzielnicy miasta. Wartość pomyslu to ok. 4 mln zł, z UE dzierzy pochodzić około 3 mln zł a mianowicie poinformował w piątek PAP Tomasz Poniatowski z Urzędu Miejskiego w Grajewie. Posiada powstać sciek, sieć wodociągowa oraz utwardzona droga dojazdowa.

Podlaskie samorządy do tej pory w stosunkowo małym stopniu interesowały się pozyskaniem unijnych pieniędzy na przygotowanie terenów na rzecz inwestorów. Wciąż jest wiele unijnych pieniędzy na ów cel przy Regionalnym Systemie Operacyjnym. Przy 2012 roku kalendarzowego przeznaczono na tek krok 6, 8 mln euro – informowały pod koniec 2011 roku władze województwa w konferencji prasowej, podsumowującej realizację RPO w 2011 r. Zainteresowane samorządy mogą składać wnioski po każdej chwili.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański jak i równiez dyrektor departamentu zarządzania RPO Daniel Górski mówili wtedy, że ostatnio widać „pewne ożywienie” wśród samorządów w sprawie pozyskiwania pieniędzy na preparowanie terenów na rzecz inwestorów. Górski oceniał, że być może wynika to z tegoz, że wolno kończą się dotacje w infrastrukturę społeczną, np. mily i gminy myślą o dotacjach dzieki inne zamiary. Górski tłumaczył, że jeżeli region potrzebuje myśleć w przyszłości o prowadzeniu propozycje inwestycyjnej, to gminy powinny przywiązywać więcej uwagi az do przygotowywania terenów inwestycyjnych. Zaznaczył, że tego typu długofalowe działanie samorządów jest korzystne gwoli wzrostu gospodarczego regionu. Podlaskie w różnych rankingach atrakcyjności inwestycyjnej absorbuje końcowe stanowiska.

Ostatnio unijne dotacje z RPO dzieki przygotowanie terenów inwestycyjnych oprócz Łomży dostała także gmina Narewka. Wcześniej były to także Białystok, Czyżew, Łapy i Ogromne Mazowieckie.

Po specjalnej bazie danych Krajowej Agencji Wiadomosci i Lokaty Zagranicznych, która wielu samorządom pomaga promować tereny inwestycyjne, jest aktualnie 1626 ofert takich terenów, najwięcej z województw: dolnośląskiego (199), wielkopolskiego (161) i zachodniopomorskiego (142). (PAP)

kow/ rof/ mki/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy