PO: pozew NBP przeciwko Niesiołowskiemu to nadużycie i skandal

PO: pozew NBP przeciwko Niesiołowskiemu to nadużycie i skandal
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą wyjaśnienia NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO #

23. jedenascie. Warszawa (PAP) – Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) poinformował po poniedziałek, że został pozwany przez Narodowy Bank Polski, z kolei, że nazwał jego prezesa Sławomira Skrzypka „funkcjonariuszem PiS”. PO okresla „skandalem” i „nadużyciem” to, że Niesiołowskiego pozywa NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO, a nie zaakceptowac Skrzypek jako osoba prywatna.

Niesiołowski ocenił, że pozew zawiera „niesłychane żądania”. Dzieki poniedziałkowej rady prasowej po Sejmie relacjonował, że Skrzypek domaga się od jego 400 tys. złotych oraz przeproszenia „we wszystkich najdroższych telewizjach jak i równiez gazetach”. „Mówimy o ogłoszeniach wielkości krótkiej nowelki Marii Konopnickiej, mniej więcej +Naszej szkapy+” a mianowicie zaznaczył. Niesiołowski szacuje, że te przeprosiny kosztowałyby jego drugie czterysta tys. złotych.

„Ja nie zaakceptowac mam tychze pieniędzy, musiałbym sprzedać gmach, mieszkanie, być bezdomnym wraz z całą rodziną. To coś niesłychanego. (… ) Żądania te uważam, za – delikatnie mówiąc – niesłychanie wygórowane, natomiast angażowanie państwowej instytucji w proces obywatelski za obciach. PO nie istnieje zamiaru faktycznie pozostawić naszej sprawy” – oświadczył wicemarszałek.

Zachowanie prezesa Skrzypka ostro skrytykował klubowy rzecznik NA Andrzej Halicki.

„Pozywanie polityka, w szczególności pana Stefana Niesiołowskiego, przez instytucję jest nadużyciem i skandalem. Rozumiemy, że rzecz dotyczy Sławomira Skrzypka, który oczywiście jest prezesem Narodowego Banku Naszego, ale to jego duma została urażona i wzglednie to on powinien pozywać Stefana Niesiołowskiego” – podkreślił Halicki.

Jakim sposobem ocenił, Skrzypek „wykorzystał” NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO; zaapelował też do Skrzypka o zaprzestania tego rodzaju praktyk. Halicki zapowiedział też, że zwróci się do marszałka Sejmu na temat wyjaśnienie całej sprawy w zakresie funkcji kontrolnych Sejmu.

Politycy PO podkreślili też, że „nikt z poprzednich prezesów NBP nie wykorzystywał banku tak, niby był jego prywatną firmą”.

Halicki poinformował, że w maju br. złożył interpelację ws. „lawinowo rosnących kosztów” funkcjonowania NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO i mimo kilkakrotnych prób do tej pory nie uzyskał odpowiedzi. W związku z tymze zamierza w najbliższym okresie zwrócić się do szefa sejmowej komisji finansów ogólnych, aby wezwał Skrzypka dzieki posiedzenie komisji i przesłuchał na tę okoliczność.

Pod koniec lipca br. Niesiołowski zarzucił Skrzypkowi, że prezes NBP – krytykując Ministerstwo Finansów – demonstruje, że wydaje sie „karnym funkcjonariuszem” PiS. „Skrzypek dostał zajecie od Jarosława Kaczyńskiego, zatem szkodzi rządowi i Ministerstwu Finansów” – powiedział w takim przypadku polityk PO.

Niesiołowski odniósł się przy ten sposób do wypowiedzi Skrzypka, który za mijajace sie z prawda uznał zarzuty, że NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO stosuje w wyzszym stopniu restrykcyjne maksymy dotyczące tworzenia rezerw dzieki pokrycie ryzyka kursowego niż Europejski Bank Centralny. Rząd chciał wówczas, aby wiecej niz kilkanaście mld zł wraz z prognozowanego zysku NBP zbytnio 2009 rok kalendarzowy trafiło az do budżetu. Według ministra finansów Jacka Rostowskiego, od końca maja 2009 r. NBP zarobił trzynascie, 7 mld zł.

Biuro Prasowe NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO wydało wedlug południu komunikat stwierdzający, że NBP „z zaniepokojeniem zatrudnia sposób prowadzenia dialogu za posrednictwem przedstawicieli największego klubu parlamentarnego z niezależnym bankiem nadrzednym RP”.

W komunikacie przypomniano, że wedlug przepisami kodeksów: cywilnego jak i równiez karnego, „osoby fizyczne i prawne mają prawo do ochrony dóbr osobistych jak na przyklad cześć, dobre imię, obraz. Kierując powództwo przeciwko pos. Stefanowi Niesiołowskiemu, NBP wystąpił w obronie swojej niezależności, wiarygodności jak i równiez reputacji w charakterze centralnego agencji bankowej państwa. Wypowiedź posła Niesiołowskiego wypełnia również znamiona przestępstwa pomówienia prezesa, co może narazić NBP na utratę zaufania niezbędnego do prowadzenia działalności określonej w Konstytucji RP”.

Komunikat podaje, że „wszystkie wiadomosci dotyczące działalności NBP są prezentowane przy sprawozdaniu wraz z działalności Narodowego Banku Naszego za 2009 rok, które zostało przekazane do Sejmu 26 maja br. Sprawozdanie to wydaje sie byc także umieszczone na stronie www NBP, zas sprawozdanie pieniezne zostanie opublikowane natychmiast po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów”. (PAP)

laz/ la/ woj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy