PiS: Nasz kraj w recesji; PO: panujemy nad sytuacją

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Nasz kraj jest przy recesji, potrzebna interwencja rządu – podkreślili we wtorek parlamentarzyści PiS. Zwrócili też uwagę dzieki – pierwotnego zdaniem – pogarszającą się sytuację przedsiębiorstw. Panujemy ponad sytuacją – zapewniali natomiast politycy NA.

W czasie konferencji przy Sejmie politycy PiS komentowali dane zaprezentowane w piątek przez GUS. Wynika sposród nich, że PKB wzrósł w 3 kwartale o 1, cztery proc. dwanascie miesiecy do roku w porównaniu ze wzrostem o dwóch, 3 proc. rok do roku po drugim trymestrze. Według danych empirycznych GUS inwestycje w III kwartale spadły o 1-wsza, 5 proc. rok az do roku, zaś popyt krajowy spadł o 0, 7 proc. po ujęciu rocznym.

„Mamy do czynienia z recesją. Nie +zielona wyspa+, tylko sytuacja gospodarcza, która wymaga stanowczej odpowiedzi rządu. Dysponujemy problem dotyczący budżetu w rok 2013 (… ) Dramatycznie spadły dochody budżetu z VAT-u. To okresla pod emblematem zapytania realność budżetu dzieki rok 2012, ale także dowodzi, że budżet dzieki rok 2013 złożony w Sejmie wydaje sie wirtualny, nierealny” – powiedział szef lokalu PiS Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że klub PiS złożył w Sejmie wniosek o informację premiera nt. kwestii finansowej naszego wlasnego państwa.

Senator Grzegorz Czelej mówił nastepnie o złej sytuacji naszych przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich. Zaznaczył, że szczególnie niebezpieczne są narastające zatory płatnicze a takze drożejące kredyty.

„Spada zainteresowanie wewnętrzny. Spozycie spada. To zagrożenie zwlaszcza dla małych i średnich firm, które są skoncentrowane na lokalnym, wewnętrznym rynku. Są przy małym poziomie nastawione na eksport” – dodał.

Kandydat PiS dzieki premiera rządu technicznego, socjolog prof. Piotr Gliński przedstawił badania, sposród których wynika, że większość polskich przedsiębiorców uważa, że nasza system gospodarczy poważnie odczuje kryzys. „Głównym celem polskich firm jest przeżycie” a mianowicie podkreślił.

O konferencję PiS był pytany przez redaktorów w Sejmie poseł PO Adam Szejnfeld. „Mamy do czynienia z ostrym spowolnieniem gospodarczym. Nie jest to zaskoczenie. Spowolnienie jest odnotowywane w Polsce od czasu dawna i jest rezultatem sytuacji kryzysowej w Europie i nienajlepszej na świecie” – podkreślił.

Zapewnił, że rząd uruchomił działania antykryzysowe, także pomoc dla przedsiębiorstw. Przytoczył metrów. in. ustawę deregulacyjną. „Planujemy kolejne rozwiązania – instrument w postaci poręczeń kredytowych, ochrony oraz kredytów uruchomionych wraz z BGK” – zapowiedział.

Szejnfeld dodał, że rząd planuje także zmiany w prawie pracy. „Panujemy nad sytuacją. Wiemy, jakim sposobem wygląda jak i równiez będzie się rozwijała. Wiemy, co potrzeba i kiedy” – zapewnił. (PAP)

tgo/ eaw/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy