Pierwsza na terytorium polski operacja kolana nową metodą

Pierwsza na terytorium polski operacja kolana nową metodą
27 lipca, 2020
Category: inne

W środę 22 lipca w warszawskim Centrum Medycyny Sportowej przeprowadzono pierwszy na terytorium polski zabieg wszczepienia implantu ACTIFIT, zastępującego uszkodzoną łąkotkę stawu kolanowego.

Zabieg został przeprowadzony za posrednictwem doktora Konrada Słynarskiego, ortopedę z Srodek Medycyny Sportowej oraz doktora Petera Verdonka, konsultanta chirurgii ortopedycznej dzieki uniwersytecie przy Ghent. Pacjentem jest były piłkarz, przy przeszłości wielokrotnie operowany z powodu urazu łąkotki przed 12 laty. Na operacji czuje się dobrze. Już następnego dnia zacznie się rehabilitacja – zabieg umożliwia całkowity powrót az do normalnej aktywności fizycznej a mianowicie także do sportu.

Łąkotka to półksiężycowaty, włóknisto-chrzęstny twór, który zabezpiecza staw skokowy przed nadmiernym zużyciem, amortyzuje wstrząsy i przenosi nawet do 85 procent obciążenia – mówił dr Verdonk. Uszkodzenia łąkotki występują po dwóch trzecich przypadków urazów kolana i są najczęstszą przyczyną dolegliwosci zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Co roku w AMERYCE i Polsce do ortopedów trafia wiecej niz 1, piec miliona osób z takowym uszkodzeniem.

Typowe objawy uszkodzenia łąkotki to ból, obrzęk stawu jak i równiez zablokowanie kolana – zwykle nie zdarza się fita całkowicie wyprostować. Nie zawsze starczy zszycie łąkotki lub usuniecie oderwanych fragmentów.

Opracowany przez firmę ORTEQ Bioengineering sposród Londynu implant ACTIFIT wydaje sie byc wszczepiany metodą endoskopową a mianowicie mówił dr Słynarski. Na oczyszczeniu stawu z oderwanych fragmentów łąkotki, odcina się odpowiedni detal implantu pasujący do ubytku, a następnie wprowadza az do stawu jak i równiez przyszywa. Przeprowadzony z polimeru poliuretanowego implant ulega powolnemu rozkładowi po około pięciu latach – wyraźną poprawę pacjent może odczuć już po paru miesiącach. Miejsce rozpuszczającego się implantu zajmują komórki chrząstki pacjenta – łąkotka zostaje zregenerowana. Można w ów sposób uniknąć choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego czy poniekad konieczności wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Dodatkową zaletą implantu jest to, że wyraźnie jego widać tuz przy obrazowaniu rezonansem magnetycznym.

Rozwijana od 20 lat strategia została utrwalona na terenie Unii Europejskiej w lipcu 2008. Wydatek operacji to około dwadziescia tysięcy złotych. Wykonuje się ją u ludzi młodych i sprawnych, u których doszło az do urazu łąkotki. Nie można w ów sposób zrekonstruować całkowicie wyeksploatowanej łąkotki, na przykład obok osoby bardzo otyłej. (PAP)

pmw/ tot/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy