Temat: Banki

Cyfryzacja procesów bankowych to okazja i wyzwanie dla sektora  Pieniądze

  • Darmowe konta i karty coraz bardziej. Podstawowe usługi będą nieodpłatne, ale są też ograniczenia
  • Kolejny bank ostrzega kontrahentów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Jeden z największych banków w naszym kraju zmieni nazwę
  • ING ma zgodę na nowy pula w Polsce. Raiffeisen uzyskał odmowę

Cyfryzacja przebiegów bankowych to zarówno okazja jak i wyzwanie dla sektora bankowego - uważa wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek. Zwraca jednak atencję, że należy być ostrożnym w zbyt optymistycznej ocenie cyfryzacji bankowości.

- Na pozór można by powiedzieć, że banki czeka świetlana przyszłość. Czyli w najbliższym czasie bankowość przejdzie do kanałów wirtualnych, a zwłaszcza do kanału mobilnego. Ale to byłaby taka jednoczynnikowa optymistyczna prognoza - powiedział wiceprezes ZBP.

Obawy klientów

Dodał, hdy jego zdaniem banki przy erze cyfryzacji muszą zwrócić uwagę na dwa problemy. Główny to kwestia odpowiedniego uregulowania usług mobilnych i pierwotnego użyteczności do potrzeb klientów banków. Podkreślił, że ogromna część klientów po początkowych próbach z korzystania spośród różnych rozwiązań internetowych lub mobilnych wykorzystuje je jedynie do sprawdzania stanu konta bankowego. - Klawiatura w smartfonie jest mała i prosto w serwisie popełnić błąd. Wówczas nie jawi się być moim zdaniem tak bardzo przyjazne, dlatego zważam, że to nie zostanie przeniesienie całego banku do telefonu. To raczej zostanie przeniesienie części banku służące do telefonu - powiedział Groszek.

Banki przenoszą się do internetu. Standardowe oddziały przestaną istnieć?

Zaznaczył, że drugim problemem jak i również jedną z największych barier, które ograniczają rozwój bankowości internetowej oraz mobilnej, są obawy klientów o bezpieczeństwo transakcji realizowanych tym sposobem. - Nie ma konstrukcji wyrobu, jeśli w tym danym czasie nie mówi się o jego bezpieczeństwie. Bardzo ważna jest odporność na cyberataki zarówno bankowych rozwikłań w internecie, jak i aplikacji mobilnych - podkreślił Groszek. Dodał, że przy ramach Związku Banków Rodzimych istnieje system wczesnego ostrzegania o cyberzagrożeniach, które istnieją przekazywane do innych uczestników rynku bez podawania, kogo ów atak dotknął.

Groszek ocenił, że wbrew popularności tradycyjnych form bankowości w stosunku do postaci internetowych czy mobilnych proporcje te w najbliższej przyszłości będą się zmieniać.

- I mogą być banki, które będą mogły funkcjonować bez oddziałów i to będzie oferta dla określonego klienta, mogą być banki z dużą mieszanką kanałów tradycyjnych i mobilnych, ale mogą być też bazy bardzo tradycyjne. Moim według banki spółdzielcze mają okazje na to, żeby stanowić takim tradycyjnym bankiem. Dlatego, że mają stałą podstawę lokalnej klienteli, której się nie zdobywa nowinkami, zaś którą zdobywa się właśnie osobistą relacją - zaznaczył.

Kosztowne innowacje

Groszek dodał, że relacje pomiędzy wirtualizacją procesów bankowych a tradycyjną formą powinny stanowić "bardzo dobrze zbalansowane". a mianowicie My, jako system bankowy walczymy o około 2–3 mln osób tzw. nieubankowionych i to są w większości osoby 50+. Owego klienta nie da się przyciągnąć do bankowości aplikacją mobilną. Natomiast - mym zdaniem - uda się ich przyciągnąć tym, hdy najpierw otworzą konta, by otrzymywać renty czy renty, a dopiero potem będą uczyli się, jak zrobić przelew przez internet a mianowicie powiedział.

Jak na przykład banki powinny budować ufność? Najważniejsza zdolność do pomocy klientom w tarapatach

Przyznał, że innowacje kosztują, natomiast "innowacje plus bezpieczeństwo kosztuję jeszcze więcej". - Natomiast możliwości zarabiania na tymże są ograniczone. Gdy patrzymy produktowo, to byśmy mówili, że mamy nową erę bankowości. Natomiast gdy spoglądamy na koszty i bezpieczeństwo, to z obu tychże segmentów może przyjść cokolwiek na kształt spowolnienia tego procesu. Czyli technologiczne stanie się można iść dalej, jednak albo nie będzie na to nas stać, albo bezpieczeństwo nie będzie zezwalało iść dalej - ocenił Groszek.

Zaznaczył, hdy nowe technologie będą jednym spośród ważniejszych instrumentów zmniejszenia bądź ograniczenia obrotu gotówkowego. a mianowicie Dla mnie jest niesłychanie ważne, żeby bankowość miała różnego rodzaju propozycje dla klienta. Mamy takie przypadki i zwracamy uwagę na to bankom, że dane kabiny prysznicowe tak mocno promują cząstka mobilną i internetową, że np. likwidują albo ograniczają dostęp do tej szablonowej bankowości - powiedział.

crowdfunding. Raport o polskim globalnej sieci 2016.

Crowdfunding. Raport o polskim globalnej sieci 2016.

Jeżeli partnera męczą polityczne spory, toczone od 1989 r. lub żarty o rodakach, które ponoć opowiadają o naszą firmę za granicą, powinien wstąpić na któryś z rodzimych portali crowdfundingowych. Można tam…...

Czytać..
copa-Cogeca uważa, że Brexit przyniesie rolnikom straty

Copa-Cogeca uważa, że Brexit przyniesie rolnikom straty

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...

Czytać..
co zdrożeje, a co potanieje w 2017 roku?

Co zdrożeje, a co potanieje w 2017 roku?

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
cipras dostaje poparcie opozycji. Jednak jego własna partia narzeka  Ze świata

Cipras dostaje poparcie opozycji. Jednak jego własna partia narzeka Ze świata

Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za progresy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...

Czytać..
chiński parlament przyjął nowy zamiar pięcioletni  Ze świata

Chiński parlament przyjął nowy zamiar pięcioletni Ze świata

Chińska inicjatywa pobudza wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..
chiny raz w górę, jednego razu w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę?  Wraz ze świata

Chiny raz w górę, jednego razu w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę? Wraz ze świata

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od niemal 30 lat Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie.…...

Czytać..