Pięć specyficznych dni na parkiecie

Pięć specyficznych dni na parkiecie
27 lipca, 2020
Category: gielda

Najważniejszym wydarzeniem na wspólczesnej sesji było zachowanie branzy… na sesji wczorajszej, na temat przebiegu której zadecydowało dynamiczne tąpnięcie przy godzinach porannych. Jeszcze poważniej od zywiolowej przeceny wyglądała wczoraj rano sytuacja techniczna .

Przełamując wsparcie w rejonie listopadowego dołka indeks blue chipów stanął dzieki progu przeceny o nastepne dwieście punktów i zawodnicy mniej odporni na spadki mogli czuć się równo wystraszeni. W istocie WIG20 stracił w cztery dni ponad 350 punktów albo dziesięć procent swojej wartości.

Jak to zwykle tuz przy panicznym ruchu rynku bywa, szybko znaleźli chętni w przeceniane po osiem % spółki. Tak wiele tracił np. największy lokalny bank Pekao, który po godzinę odrobił połowę wcześniejszego spadku. Mówiąc w skrócie panika została wykorzystana do łowienia spółek na dnie przeceny natomiast efektem czwartkowej sesji była zmiana fachowa, która pozwalała spekulować na temat dniu odwrotu podaży. W jej dno wskazywał również niemal dwumiliardowy obrót, który – malo brakło – mógł zostać dziś powtórzony.

Efektem była świeca z dynamicznym dolnymi cieniem, która pozwalała spekulować technikom na temat dniu przesilenia i oczekiwać sesji to przesilenie potwierdzającej. Stało się jednak w inny sposób. Rynek poddał się dziś kolejnej przecenie i zakończył dzień piątym z rzędu spadkiem. Jednakze pod względem technicznym sesji była zbliżona do wczorajszej a jej bilansem wydaje sie kolejna świeca z dolnym cieniem wskazująca, iż sektor znalazł osobiscie punkt podparcia. Na miejscowe przesilenie wskazuje również wartość obrotu, którego suma z dwóch dni przekracza trzech, 6 mld złotych.

Oczywiście większość graczy musi zadawać sobie watpliwosc, czy wedlug dynamicznym spadku rynek będzie miał wystarczająco dużo siły, by w ostatniej prostej podnieść się na tyle, by zakończyć grudzień wyżej jak i równiez wrócić w rejon szczytów hossy. Zdaje się, że zmarnowana przy zeszłym czwartek okazja sluzace do pokonania sprzeciwu w rejonie 3727 pkt. była ostatnią w tym roku. Odrobine nadziei niesie jeszcze możliwość pokonania za posrednictwem WIG20 lokalnego trendu spadkowego, ale skorzystać z tego faktu będzie bardzo ciezko. Na nastepnych sesjach przeciw bykom będzie grał kalendarz i wyjątkowo w tym roku wypadający dzień wygasania kontraktów terminowych.

Do końca roku zostało tylko pięć regularnych sesji – wiecej niz jeden czwartki, 2 piątki jak i równiez sylwestrowy poniedziałek – wraz z czego tenze piątek będzie specyficzny, bo zaczynający świąteczną, pięciodniową przerwę a równoczesnie wygaszający kontrakty terminowe na WIG20. Mówiąc w skrócie na pozostalych kilku sesjach rynek może zostać zdominowany przez zbyt terminowy jak i równiez niski wolumen. To skazuje graczy w obserwowanie parkietu z dystansem. Oczywiście najodważniejsi mogą szukać swojej okazji licząc dzieki kwartalne jak i równiez roczne window dressing zas technicy upatrując okazji przy przełamanym trendzie. Jednak gracze o dłuższej perspektywie inwestycyjnej powinni dziś szukać spółek godnych bacznosci w roku kalendarzowego 2008.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy