PGNiG: ceny gazu w Polsce na rzecz przemysłu niższe, niż na zachodzie Europy

PGNiG: ceny gazu w Polsce na rzecz przemysłu niższe, niż na zachodzie Europy
27 lipca, 2020
Category: inne

*Ceny gazu dla przemysłu w Polsce są obecnie niższe, niż koszta dostaw proponowane w kontraktach rocznych na rzecz przemysłu w zachodzie Europy – mówi w rozmowie z PAP prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. *

We wtorek PGNiG złożyło wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki, zgodnie z którym od glównego stycznia 2013 roku rachunki za dostarczany gaz na rzecz gospodarstw domowych spadną o w porzadku. 10 proc, a gwoli przemysłu na temat ok. trzy proc. Wcześniej w rozmowach z Gazpromem spółka PGNiG wynegocjowała znaczącą obniżkę (sama spółka pokazuje, że ów firma ponad 10-procentowa) ceny gaz w kontrakcie jamalskim. Dlatego ze strony przemysłu pojawiły się głosy, że proponowana przez PGNiG obniżka ceny jest zbyt niska.

„Ustalając wysokość obniżki ceny gazu dla przemysłu braliśmy pod uwagę możliwość zakupu gazu przez lokalne firmy w zachodzie Europy. Proponowana przez nas cena przy taryfie na 2013 rok jest niższa, niż koszty surowca przekazywane dla przemysłu na zachodzie w kontraktach z dostawą w analogicznym okresie. Naprawde, więc jesteśmy konkurencyjni” a mianowicie powiedziała Piotrowska-Oliwa.

Obecnie obowiązująca taryfa gazowa (od 04 2010r. ) wprowadziła podwyżki gazu dla gospodarstw domowych na poziomie 7-10 proc., a na rzecz klientów przemysłowych o kolejny proc.

Na początku listopada 2011 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło procedurę arbitrażu w procesie z Gazpromem o koszty gazu. W listopadzie nasz kraj spółka poinformowała, że doszła do porozumienia z rosyjskim koncernem a mianowicie udało się wynegocjować obniżkę ceny gazu o ponad 10 proc.

Umowę dzieki dostawy gazu do naszego kraju Polskie Górnictwo Naftowe jak i równiez Gazownictwo zawarło z Gazpromem w 1996 roku. Zmianę ceny gazu w kontrakcie PGNiG formalnie negocjowało od momentu kwietnia 2011 r. Zdaniem PGNiG dzieki europejskim sektorze gazu zaszły „istotne zmiany”, ponadto polski kontrakt powinien odzwierciedlać „poziom ceny rynkowej w Ue w kontraktach z Gazpromem”. Ceny gazu, jakie płacą państwa Europy Zachodniej zbytnio rosyjski gaz są niższe niż koszta, jakie płaci Polska.

W środę prezes URE Firm Woszczyk poinformował, że wyraz wejścia przy życie nowej taryfy PGNiG od 1 stycznia 2013 r. nie jawi sie byc zagrożony, tak jak sama obniżka cen gazu.

Spółka wnioskuje, by średni rachunek zbyt gaz gwoli gospodarstw domowych, które używają fita tylko sluzace do gotowania, spadł z 398 zł sluzace do ok. 360 zł, to znaczy o w porzadku. 10 proc. W gospodarstwach, które wykorzystują gaz również do nagrzewania wody i domu bądź mieszkania, średni rachunek miałby spaść na temat nieco wiecej niz 10 proc. (w gospodarstwach wykorzystujących gaz do pichcenia i ogrzewania wody średnio z jednej tys. 521 zł az do 1 tys. 367 zł, a w gospodarstwach wykorzystujących gaz sluzace do gotowania, nagrzewania wody oraz domu, średnio z 5 tys. 458 zł do ok. cztery tys. 891 zł. ).

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ drag/