Pawlak: MG przygotowuje raport w sprawie energetyki jądrowej

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Ministerstwo Gospodarki na wydarzeniach w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima i niemieckiej decyzji na temat wyłączeniu energetyki jądrowej od momentu 2022 r. przygotowuje meldunek w sprawie energetyki atomowej – powiedział dziennikarzom wicepremier Waldemar Pawlak.

„Po zdarzeniach w Fukushimie, po woli rządu germanskiego o wyłączeniu elektrowni atomowych do 2022 r. przyrzadzmy w MG specjalny raport, który będzie oceniał sytuację energetyczną w naszym regionie – w Europie a mianowicie i w świecie” a mianowicie powiedział Pawlak. „Raport ma uwzględnić te zjawiska i te procesy, które nastąpiły, bo dyskusja o energetyce nuklearnej wymaga ponownej refleksji” – ocenił.

W styczniu Japonii w nastepstwie trzęsienia ziemi i tsunami doszło az do awarii elektrowni Fukushima. Niemcy w kwietniu zdecydowały na temat wycofaniu się z energetyki jądrowej sluzace do 2022 roku.

Pytany w środę na konferencji prasowej w Sejmie, czy w Polsce powinno się odbyć referendum w sprawie energetyki jądrowej Pawlak powiedział, że „na obecnie zapewne nie istnieje powodu, abyśmy tak pospiesznie przygotowywali referendum”.

W środę projekt uchwały o przeprowadzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawie wykorzystania energii atomowej w Polsce złożyło SLD. Sojusz chce zapytać Polaków „Czy wyraża Pani/Pan zgodę w zbudowanie elektrowni atomowej po Polsce”.

„Na pewno niezbedna jest poważna dyskusja na temat energetyce atomowej, bo być może zainwestowanie 100 mld zł w inne przedsięwzięcia – przy szeroko rozumiane odnawialne źródła energii, może dać pokrewne, albo lepsze efekty” – mówił. „Dlatego warto wziąć pod uwagę te decyzje, które niedawno zapadły i doświadczenia, które ostatnio się pojawiły” – dodał.

„Nie można lekceważyć sytuacji, która jest bardzo wymowna a mianowicie Japonia słynąca z pewnych i stalych rozwiązań nie może poradzić sobie wraz z elektrownią Fukushima” – powiedział. Według faceta powinno to zmobilizować nasza firme, by ponownie się zastanowić nad energetyką jądrową.

Podkreślił, że energetyka nuklearna nie powoduje pełnego uniezależnienia energetycznego państwa. „Dostawca reaktora życzy sobie, żeby od niego kupować paliwo i od momentu niego zaopatrywać się we wszystkie komponenty” – mówił.

Zaznaczył jednak, że nie można tracić wiary w społeczeństwo. „Po to przywracaliśmy demokrację, żeby społeczeństwo od czasu do czasu w ważnych sprawach miało okazję zabrać głos. Nie zaakceptowac można traktować tego przy ten sposób, że społeczeństwo jest pozbawione możliwości wyrażania w takich sprawach opinii” – dodał Pawlak.

Przypomniał, że polski system referendalny jest dość skomplikowany. „Opinie wyrażone w referendum mają charakter w wyzszym stopniu kierunkowy, dodatkowo, by były rozstrzygające potrzebna jest wlasciwa frekwencja” a mianowicie mówił.

„Bierzmy pod uwagę potrzebę zasięgania opinii społecznej, natomiast trzeba też mieszkańców naszego kraju poinformować o tym, które są uwarunkowania. Dlatego nie zamierzamy grać na emocjach, ale zależy nam na tym, aby poinformować Polaków, które to są obecnie te uwarunkowania” – podkreślił.

„Skoro Republika federalna niemiec podjęli decyzję o zatrzymaniu energetyki nuklearnej, to trudno Niemców posądzać o to, że działają wyłącznie pod wpływem impulsu i pod wpływem oglądania na żywo transmisji z elektrowni Fukushima” – dodał.

Premier Donald Tusk w listopadzie 2008 r. zapowiedział wybudowanie w Polsce dwóch elektrowni jądrowych o mocy 3000 MW każda. Pierwszy partia miałby ruszyć w 2020 r. Udzialowcem ma być Polska Grupa Energetyczna, która planuje, że w obu siłowniach wykorzystano by taką samą technologię. Koszty budowy tychze elektrowni i towarzyszących wykladzinom inwestycji przy rynek sily rząd oblicza na 100 mld zł.

W połowie 2011 r. ma zostać oficjalnie rozpisany przetarg na dostawcę technologii do pierwszej elektrowni. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty az do końca 2013 r. Wedlug planami, struktura miałaby ruszyć z początkiem 2016 r.

Zgodnie z Konstytucją, w kwestiach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Referendum tego rodzaju ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów, po obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów, lub prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów, przy obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby senatorów. (PAP)

ago/ mki/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy