Pawlak jak i równiez samorządowcy na temat 20-leciu samorządu

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Po samorządach uprawia się w najwiekszym stopniu soczystą i konkretną politykę – ocenił w czwartek wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) na rady na temat 20-lecia samorządu terytorialnego. Wójtowie podkreślali, że to w gminach najbardziej racjonalnie wydaje się pieniądze.

Pawlak mówił o ogromnym znaczeniu samorządów i pasjonatów, którzy w nich działają. „To jest najbardziej soczysta i konkretna polityka. Jeśli jest propozycja dotycząca kosztowny, szkoły lub boiska, to są konkretne efekty, które można zobaczyć” – ocenił wicepremier. Jak dodał, przy Sejmie „efekty przychodzą często po długim czasie”.

Jakim sposobem zaznaczył, w środowiskach rodzimych środki ogólne mogą być lepiej wyprodukowane, bo „samorządowcy na miejscu potrafią skutecznie halasuje wykorzystać”.

Podkreślił, że poprzednio tegorocznymi doborami samorządowymi nalezy skupić się na rozwiązaniach, które wspierają możliwości samorządu. „Ważna jest Komisja Wspólna Rządu jak i równiez Samorządu, by rozwiązania prawne tworzyły wlasciwy ład, który pozwoli samorządowcom rozwinąć skrzydła i zmieniać naszą rzeczywistość” – powiedział Pawlak.

W jego ocenie, samorządy pokazują, że „polityka to cos znacznie wiecej anizeli tylko bijatyka na szczytach, lecz sprawy pewne, które dają większy pożytek”.

Wójt gminy Repki (woj. mazowieckie) Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz powiedziała, że budżet jej gminy to 12-14 mln złotych, a Stolica polski w weekend zdola wydać tak wiele pieniędzy na odśnieżanie. Jednakze – jakim sposobem się pochwaliła – do niej gmina wydaje sie byc „białą plamą na mapie Polski, ponieważ wszyscy mieszkańcy mają dostęp do szerokopasmowego internetu”. „Z jednego gniazdka mamy telefon komórkowy, internet i telewizję cyfrową” – dodała.

Jak zaznaczyła, dzięki samorządom lokalne społeczności mogą decydować o tym jak się dzieje w gminach i „to wspaniała nauka demokracji”.

Wójt gminy Kłodzko Ryszard Niebieszczański (woj. dolnośląskie) narzekał z kolei, że pomysły posłów idą w kierunku ograniczania samorządności. „Posłowie często zamiast nam pomagać utrudniają nam samodzielność, natomiast nie ma innej jednostki niż gmina, która potrafi lepiej wydać pieniądze” – mówił Niebieszczański.

Jak przekonywał, należy samorządy obdarzać większym zaufaniem i większymi pieniędzmi. Przy gminach damy rade się świetnie dogadywać, poniewaz nie dzielą nas poglądy polityczne, natomiast tylko miedza lub płot – argumentował.

„Największym triumfem reformy samorządowej było to, że pozwolono ludziom wybierać swoich czlonków i wyslano im pewne decyzje w ręce” – ocenił natomiast wójt gminy Przyrów (woj. śląskie) Robert Nowak.

Według niego, to są „najbardziej racjonalnie drukowane pieniądze publiczne”. Nowak apelował też, zeby tworzone uprawnienie było w wyzszym stopniu przyjazne na rzecz samorządów. (PAP)

ajg/ la/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy