Państwo traci miliard dzieki lewym napojów alkoholowych

Author:
27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Szara strefa miesci 10 procent rynku trwalych alkoholi, czyli ustanowieniem, że budżet państwa może tracić jednej mld zł rocznie – powiedział wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica.

Szara rejon jest czymś stałym po gospodarce, wylacznie jej wymiar i zakres jest różna w różnych gospodarkach jak i równiez w różnych sferach. Determinowana jest 3 elementami a mianowicie pierwszy to wysokość obciążeń podatkowych, dalszy – regulacje administracyjne i trzeci to zachowania społeczne, czyli skłonność do nabywania towarów po szarej strefie. W Polsce mierzy się, że szara rejon w gospodarce krajowej to około 15 procent – powiedział Kapica na środowej rady prasowej.

W jego mniemaniu szara pas na rynku trwalych alkoholi niesie za sobą zagrożenia społeczne – na rzecz zdrowia jak i równiez życia, i związane wraz z finansowaniem zorganizowanej przestępczości, zas także ogranicza dochody państwa. Jak szacuje zrzeszający producentów alkoholu Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, branża spirytusowa w 2009 r. przekazała do budżetów państwa jak i równiez samorządów 10 mld zł z tytułu podatków i zezwoleń. Wraz z tego 6, 4 mld zł to wpływy wraz z podatku akcyzowego, a dwa, 9 mld zł zarobki z VAT.

10 proc. szarej strefy oznacza jednej mld zł strat dla budżetu a mianowicie ocenił Kapica. _ To jest istotna kwota, która powoduje, że podejmujemy działanie legislacyjne jak i równiez kontrolne, które mają ograniczyć szarą strefę _ a mianowicie powiedział.

Przy 2010 r. Służba Celna ujawniła trzydziestu nielegalnych rozlewni alkoholu oraz wykryła 4, 5 tys. nieprawidłowości związanych z produkcją i sprzedażą alkoholu, obejmujących 260 tys. litrów nielegalnych wyrobów. _ Te nieprawidłowości są różne, dziuple jak i równiez hurtownie, sprzedaż na targach _ – wyjaśnił wiceminister.

Powiedział, że w ciągu ostatnich czasów Służba Celna obserwuje coraz to większe rozdrobnienie szarej strefy. _ Innymi slowy, że wam, którzy podejmują się takowej działalności, prowadzą ją dzieki mniejszą skalę, żeby był mniejszy aspekt kary _ – wyjaśnił wiceminister. Dodał, że mniejszym problemem niż w czasach 90. jest przemyt alkoholu i aktualnie funkcjonuje pan już głównie na małą skalę przy strefie przygranicznej.

Służba Celna uruchomiła dzieki początku roku ogólnokrajowy numer telefonu – 800 060 000 a mianowicie pod który można bezimiennie zgłaszać wiadomosci o nielegalnym obrocie alkoholem.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy