Płaskoń: Donek się pierwszy zaczepia

Płaskoń: Donek się pierwszy zaczepia
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

*Ostatni weekend wakacji zapowiada się niezwykle wesoło. Lech Kaczyńskidał temu wyraz już w czwartek wieczorowa pora na pokładzie samolotu wracającego z Tallina, gdzie odbył się ćwierć szczyt państw bałtyckich oraz Ukrainy. *

Prezydent Juszczenko wykręcił się teraz sianem, zas szef państwa litewskiego wysłał tylko swego przedstawiciela. Nie udało się przyjąć jednolitego stanowiska w sprawie Gruzji nie tylko dlatego, że waleczne grono mocno się przetrzebiło.

Gdy opadły emocje romantycznej wyprawy pięciu prezydentów w pobliże linii kaukaskiego frontu, polityczne sztaby zaczęły po prostu chłodno kalkulować. Tak, jak robi to ludzkość od poczatku. Co mnie się w wyzszym stopniu opłaci – gruzińskie wino czy rosyjski gaz? Które rynki będą dla nas chłonniejsze – powiązane z Moskwą czy z Tbilisi?

Jedynie polski prezydent machnął jeszcze raz szabelką jak i równiez zapewnił, że będziemy bronić Gruzji sluzace do upadłego. Dziwnie znajoma wezwanie, tyle że 70 lat temu mieliśmy bronić samych siebie. Az do ostatniego guzika.

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Gruzja może liczyć na Polskę w staraniach o NATO
  • Kaczyński: Będziemy bronić Gruzji do upadłego
  • Prezydent tworzy progruzińską koalicję w UE
  • Prezydent uda sie z premierem na szczyt Unii

Lech Kaczyński coraz mocniej ujawnia takie cechy przywódcze, że o ile żył przy rycerskich czasach, miałby już prawdopodobnie przydomek Waleczny. Jakie mozliwosci prawdaLech Wałęsauważa, iż mestwo obecnego prezydenta skończyłaby się w momencie, wówczas gdy w pobliżu przeleciał pierwszy pocisk, jednak lepiej nie zaakceptowac sprawdzać. Chociazby hipotetycznie.

Waleczność prezydenta objawia się bezwzględnie, jeśli wylacznie na horyzoncie pojawi się cieńDonalda Tuska. Ponieważ przy poniedziałek obydwaj panowie mają znaleźć się razem na obradach przywódców państw unijnych, najbliższy koniec tygodnia będzie nie tylko wesoły, ale też przepełniony konwenansami obcymi współczesnym cywilizacjom politycznym.

Pójdzie tradycyjnie o to samo, czyli na temat udowadnianie wyższości świąt Bożego Narodzenia ponad świętami Obszernej Nocy. Wraz z tym, że ostatnio po rozgrywkach polsko-polskich pojawił się element Anioła Stróża. Az do Gruzji poleciał minister Sikorski, żeby mieć baczenie w prezydenta, który na regule wzajemności musi teraz przy Brukseli deptać po piętach premierowi. Jak i równiez bardzo dobrze! Gdyz chcemy dostarczać światu powodów do radości, trzeba wymyślać nowe skecze.

Już po samolocie wraz z Tallina Lech Kaczyński spurpurowiał, gdy usłyszał od redaktorów, że ma się spotkać z premierem w piątek o 9. 30. A dlaczego nie o dziewiec. 45? A kto to ustalił? Gdyby chłopcy cofnęli się kilkadziesiąt lat, niechybnie jeden podłożyłby drugiemu nogę, żeby nastepnie poskarżyć się nauczycielce: _ Pse kobieta, Donek się pierwszy zaczepia _.

A propos zaczepiania w Kaukazie: potrzebne byłoby, żeby opinia publiczna otrzymała w koncu jednoznaczną odpowiedź na pytanie, kto pierwszy zaczął. Rosyjskie władze to oczywiście brudne, złe jak i równiez wściekłe gatunki spod ciemnej gwiazdy, lecz mimo to porzadnie byłoby wiedzieć.

Putin to rzecz jasna kłamca i złoczyńca, jak wszyscy agenci KGB, lecz zapytanie powyższe zdaje się fundamentalne przy osądzaniu nawet tego rodzaju delikwentów. Tym chetniej, że po czwartek wieczorowa pora prezydentowi Gruzji wyrwało się zagadkowa dane.

Późno w nocy kanał TVN24 wyemitował odbyty na gorąco wywiad z Michaiłem Saakaszwilim, który oświadczył do kamery, że kilka tygodni wstecz spotkał się w Izraelu z prezydentami Bushem a takze Kaczyńskim i że już wtedy obydwaj wiedzieli. Na nieszczescie, nie padła odpowiedź, o jakich kwestiach wiedzieli, skoro nic wciaz nie zapowiadało konfliktu. Może prezydent Kaczyński zechce uchylić rąbka tajemnicy

Autor jest wiceprezesem Krajowego Klubu Reportażu
jak i równiez redaktorem naczelnym _ Panoramy Opolskiej _.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy