Płaca minimalna w górę. Samorządy muszą wydać 697 mln zł tylko w 2020 r.

Płaca minimalna w górę. Samorządy muszą wydać 697 mln zł tylko w 2020 r.
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Jarosław Kaczyński zapowiedział wprawdzie wzrost płacy minimalnej az do poziomu 3000 zł brutto, ale to dopiero na koncu 2020 r. i przy założeniu, że PiS wygra wybory. Pewne natomiast jest to, że od 2020 r. płaca minimalna wzrośnie az do 2600 zł brutto, zas to znaczny problem dla samorządów, poniewaz będą musiały dopłacić w dodatku setki milionów złotych sposród własnej biura.

Ogladaj też: Płaca minimalna w górę. Rząd przyjął wzór

Podniesienie płacy przecietnej dla samorządów oznacza też większe zarobki – jednak dużo niższe od wydatków, dlatego powinno sie będzie dopłacić. – Rozwój przychodów placówek samorządu terytorialnego w przyszłym roku (w związku z podniesieniem płacy minimalnej – przyp. ) wyniesie 266 mln zł. Samorządy wydatkować będą środki na poziomie 697 mln zł. Jeżeli rozchodzi o saldo dla samorządów ogółem, bedzie to saldo ujemne na poziomie 430 mln zł – powiedział w czasie posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister bliskich, pracy jak i równiez polityki społecznej Marcin Zieleniecki, którego cytuje PAP.

Jakim sposobem dodał, przy administracji rządowej wzrost przychodów będzie porównywalny z tym szacowanym gwoli samorządów, jak wynika z „udziału przy podatku oplacajacym sie od osób fizycznych”. Jakkolwiek, jeśli idzie o wydatki, to po administracji rządowej „będą ów lampy znacznie wyższe”. – ów operacja będzie kosztować budżet 1 mld 172 mln zł. I tutaj to saldo na rzecz budżetu państwa jest podwójnie niższe a mianowicie powiedziałbym, bo mówimy w tym miejscu o kwocie minus 905 mln zł – zaznaczył minister.

Czytaj także: Płaca minimalna w górę. „Będę musiał zamknąć firmę”

Zieleniecki mówił także o wzroście płacy przecietnej w kontekście sektora prywatnego, w którym – jak zaznaczył a mianowicie płace zywiolowo rosną. Tym bardziej, jego zdaniem, zarobku w sektorze publicznym „muszą za naszym podążać”. Wedle rozporządzeniem Rady Ministrów wraz z połowy września, płaca minimalna ma wzrosnąć do 2600 zł w 2020 r. z 2250 zł w 2019 r. Jest to rozwój o pietnasty, 6 proc.

Obejrzyj: Płaca minimalna do góry. „Po takim ruchu dzieki Węgrzech 10 proc. straciło pracę”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy