Ostre starcie Romneya i Gingricha w walce o nominację prezydencką GOP

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Były gubernator Massachusetts, Mitt Romney, przypuścił frontalny atak na swego głównego rywala w wyścigu do republikańskiej nominacji prezydenckiej Newta Gingricha podczas dyskusji telewizyjnej przy poniedziałek wieczorowa pora (czasu lokalnego) w Tampa na Florydzie.

Dzieki Florydzie zbyt tydzień odbędą się kolejne prawybory, które mogą zadecydować, kto zostanie liderem walki Republikanów (GOP) o nominację.

Uchodzący do niedawna za jakiegos faworyta jak i równiez popierany poprzez partyjny establishment Romney niedawno niemal zrównał się przy krajowych sondażach z Gingrichem, który pokonał go przy sobotnich prawyborach w Karolinie Południowej.

W trakcie debaty w Tampa Romney przypomniał, że Gingrich przy 1998 r. „musiał zrezygnować w niesławie” ze stanowiska przewodniczącego Izby Reprezentantów po zarzutach na temat wykroczenia przeciwko etyce członka Kongresu.

Nazwał go też „handlarzem wpływami politycznymi”, co odnosiło się do okresu, kiedy Gingrich po odejściu z Kongresu udzielał rad organizacjom i korporacjom zbytnio sowite honoraria.

Wypomniał mu zwłaszcza pracę dla dotowanego przez państwo banku Freddie Mac, który wraz z bliźniaczą instytucją kredytową Fannie Mae udzielał pożyczek na domy osobom bez zdolności kredytowej.

Było to zgodne sposród długoletnią polityką kolejnych administracji USA i Kongresu, jednak decydująco przyczyniło się sluzace do kryzysu finansowego w 2004 r., który wpędził Amerykę i cały świat po recesję.

„Mógł ich mezczyzna ostrzec, że nie mają racji i że trzeba temu położyć kres” a mianowicie powiedział Romney o konsultacjach dla Freddie Mac. „Zamiast tego pobierał pan od czasu nich honorarium. Zarobił pan milion dolarów wtedy, gdy ludzie w Florydzie cierpieli” – dodał.

Gingrich odparł, że Romney „powiedział chociaz cztery kwestii, które są fałszem” jak i równiez wyraził żal, że jego rywal posuwa się do „brzydkich, osobistych” ataków.

Nie wyjaśnił jednakze dokładnie, w jaki sposób miałyby polegać przekłamania. Oświadczył, że „nie będzie tracić czasu w prostowanie wszystkiego” i ogłosił, że riposty na wszystkie zarzuty znajdą się następnego dnia w jego stronie www.

„Nigdy nie zaakceptowac uprawiałem żadnego lobbingu” a mianowicie powiedział, komentując swoją współpracę z Freddie Mac i wyliczył wlasne osiągnięcia legislacyjne z okresu, gdy był szefem Izby Reprezentantów.

Gingrich był głównym architektem odzyskania przez GOP w 1994 r. większości w obu izbach Kongresu po 30 latach. Stał się w takim przypadku bohaterem na rzecz Republikanów.

Nastepnie Romney akcentował fakt, że nigdy nie był w Kongresie, sekcji niepopularnej dzis wśród Amerykanów (tylko szesnascie procent uważa, że dobrze pełni swoją funkcję).

Potwierdził też, wedle wcześniejszymi zapowiedziami, że we wtorek udostępni opinii publicznej swoje zeznania podatkowe z ostatnich dwóch lat. Były gubernator odmawiał tego za posrednictwem wiele miesięcy, co pozwoliło jego rywalom sugerować, że ma coś do zamaskowania.

Będąc multimilionerem, Romney płaci tylko 15-procentowe podatki, gdyż jego zyski pochodzą głównie z zysków kapitałowych – procentów od czasu udanych inwestycji.

W poniedziałkowej debacie brali również udział były senator Rick Santorum i kongresman z Teksasu Ron Paul.

Santorum, któremu nie zapewnia się większych szans na nominację, przekonywał, że jedynie on wraz z wszystkich czterech kandydatów wydaje sie byc „prawdziwym konserwatystą”. Przypomniał, że zarówno Romney, jak i Gingrich w swej karierze popierali inicjatywy legislacyjne zgodne z postulatami Demokratów.

Romney tłumaczył, że jak gubernator Massachusetts miał w tamtym miejscu demokratyczną większość w stanowym parlamencie. „Ale i tak starałem się forsować program konserwatywny” – powiedział.

Paul wdał się w polemikę przy sprawach międzynarodowych z pozostałymi trzema kandydatami, którzy podkreślali wolę prowadzenia twardej polityki w stosunkach z przeciwnikami USA i potępiali politykę zagraniczną prezydenta Baracka Obamy jako nazbyt ugodową.

Kongresman krytykował politykę konfrontacji sposród Iranem jak i równiez opowiadał się za rozmowami z Kubą i zniesieniem sankcji w reżim w Hawanie.

Wedlug komentatorów, wyobrazenie Paula po tych sprawach, jak i swoim wezwania do wycofania wojsk USA sposród zapalnych regionów na świecie uniemożliwiają mu zdobycie poparcia większości Republikanów.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ksaj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy