Opinie na temat OFE informacją publiczną? Komorowski nie ustępuje

Opinie na temat OFE informacją publiczną? Komorowski nie ustępuje
27 lipca, 2020
Category: emerytury

Kancelaria Prezydenta złożyła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym skargi kasacyjne od dwóch wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po sprawach dotyczących dostępu sluzace do informacji publicznej – poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii.

Kancelaria Prezydenta – jakim sposobem poinformowało Gabinet Prasowe a mianowicie _ podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko, twierdząc, że opinie te nie mogą być zakwalifikowane w charakterze informacje publiczne i nie podlegają przepisom ustawy o dostępie do informacji ogólnej _.

Sekretariat oświadczyła, że _ istotą spraw wydaje sie byc ustalenie, lub opinie prawne dotyczące przemian systemu emerytalnego sporządzone na rzecz prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej poprzednio wpłynięciem planu ustawy na temat zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych do Sejmu stanowią informację publiczną _.

Wedlug Kancelarii Prezydenta, ocena jurydyczna dokonana poprzez sąd, zawarta w uzasadnieniach zaskarżonych wyroków, powinna zostać poddana ponownej analizie NSA.

Na początku października Wojewódzki Sąd Porzadkowy w Warszawie uznał, że przyrzadzane na zarzadzenie prezydenta Bronisława Komorowskiego opinie dotyczące zmian w OFE są informacją publiczną, przy związku z tym prezydent powinien wydać decyzje w sprawie ich udostępnienia.

Tym samym sąd przyznał rację Mikołajowi Barczentewiczowi z Fundacji FOR, który zaskarżył sluzace do WSA bezczynność prezydenta po kwestii udostępnienia mu doswiadczen dotyczących OFE. Prezydent Komorowski powoływał się na nie uzasadniając decyzję o podpisaniu ustawy, przesuwającej część składek z OFE do ZUS.

WSA uwzględnił skargę Barczentewicza i zobowiązał prezydenta sluzace do wydania, w ciągu 14 dni od momentu doręczenia prawomocnego wyroku, stosownej decyzji. Sąd nie przesądził jednak, badz prezydent posiada udostępnić wiadomosci, czy odmówić wydania dokumentów.

Na początku sierpnia zapadły też niepomyslne dla prezydenta wyroki przy drugim, jednakowym sporze. W tej sytuacji o udostępnienie opinii wystąpiła Fundacja e-Państwo i studenciak UW Firm Domagała. Prezydent miał czas do 12 października w decyzję, lub skierować sprawę do NSA. Po naszym terminie sierpniowe orzeczenia stałyby się prawomocne.