ONZ zaostrza sankcje wzgledem Korei Płn. za trzecią próbę atomową

ONZ zaostrza sankcje wzgledem Korei Płn. za trzecią próbę atomową
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

W odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną przy ubiegłym miesiącu przez Koreę Płn. Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała po czwartek zaostrzenie sankcji pienieznych wobec Phenianu.

Wskazówka zapowiedziała też stanowczą walkę z importem towarów objętych restrykcjami, w tym mogących posłużyć do wytwórczosci broni atomowej i rakiet.

Przygotowany za posrednictwem Stany Zjednoczone projekt rezolucji został zaakceptowany jednogłośnie poprzez liczącą 15 członków Radę po trwających niemal trzy tygodnie negocjacjach między AMERYCE i głównym sojusznikiem Phenianu, Chinami.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, były minister spraw zagranicznych Korei Płd., stwierdził, że uchwala Rady Bezpieczeństwa jest „jednoznacznym sygnałem na rzecz Korei Płn., że społeczność międzynarodowa nie zaakceptowac będzie tolerowała jej badań nad bronią atomową”.

Przy rezolucji wymieniono też rodzaje towarów wyrafinowanych, takich jak jachty, samochody sportowe czy biżuteria, jakich północnokoreańskie elity nie zaakceptowac mogą sprowadzać. Zamyka to lukę, która pozwalała dotąd decydować poszczególnym krajom, jakie mozliwosci jest a co nie jest swietnym luksusowym. Wywóz towarów dóbr wyrafinowanych do Korei Płn. był formalnie zakazany od 2006 roku.

Według dyplomatów pracujących w ONZ rezolucja posiada upodobnić sankcje nałożone na Koreę Płn. do tych wobec Iranu. Jednak sukces tych środków zależeć będzie w dużej mierze od przestrzegania katalogów przez Chiny.

Korea Płn. w lutym przeprowadziła trzecią próbę nuklearną. Była pani silniejsza od poprzednich, wykonanych w latach 2006 i 2009. Konsekwencje nałożone wedlug tych testach były wielokrotnie weryfikowane po kolejnych testach rakiet dalekiego zasięgu jak i równiez rundach negocjacji. Obejmują one m. in. embargo dzieki broń a takze zakaz handlu materiałami, które można wykorzystać do produkowaniu broni atomowej lub rakiet.

Przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa Korea Płn. zagroziła w czwartek, że skorzysta z uprawnienia do przeprowadzenia wyprzedzającego ataku jądrowego przeciwko Stanom Zjednoczonym. Władze przy Phenianie oskarżyły Waszyngton o wykorzystanie manewrów wojskowych po Korei Płd. jako pretekstu do nuklearnego i konwencjonalnego ataku w Koreę Płn. Phenian zagroził też, że przeprowadzi więcej prób jądrowych w odpowiedzi na sankcje, których domagały się NA JUKATAN. (PAP)

keb/ mc/

13355675

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy