Łódzkie: Nastepny dzień procesu Marka Dochnala

27 lipca, 2020
Category: inne

Przed Sądem Rejonowym w Pabianicach rozpoczęło się po czwartek odczytywanie wyjaśnień oskarżonego o korupcję lobbysty Firma Dochnala. Prokuratura zarzuca mu wręczenie wiecej niz 800 tys. zł łapówek b. posłowi SLD Andrzejowi Pęczakowi. Dochnal nie przyznaje się az do winy.

Obok Dochnala oskarżeni o korupcję są również a mianowicie jego pomagier K. P. (sąd wyraził zgodę wylacznie na podawanie jego inicjałów) oraz Pęczak. Dwaj pierwsi mieli wręczać łapówki, b. poseł miał je przyjąć. Wszystkim grozi kara do 12 lat więzienia.

Przy czwartek Dochnal powiedział, że będzie składał wyjaśnienia dopiero po odczytaniu protokołów wraz z śledztwa. Dodał również, iż jego zdaniem musi on w tej sprawie występować jako świadek, zas nie oskarżony. „Niemal cały akt oskarżenia oparty jest na naszych wyjaśnieniach. (… ) Czyny, które mi zarzucono po żaden sposób nie mogą być oszacowane za przestępstwa” – mówił przed sądem. Dodał też, że nigdy nie kwestionował faktów, na temat których przypomina prokuratura. Zaznaczył, iż gdyz jest oskarżonym, to będzie „wykonywał swe obowiązki”.

Po ub. tygodniu – na wielu miesiącach prób – pabianicki sąd rozpoczął wreszcie proces. Postanowił jednak wyłączyć z postępowania i odrębnie rozpatrywać sprawę Pęczaka. Powodem podjęcia tak zaawansowanej decyzji był fakt, że b. poseł nie stawiał się w wyznaczone wcześniej terminy rozpraw, ze względu na zły stan stanu zdrowia. Wyłączeniu wątku Pęczaka jak i równiez rozpoczęciu kwestii przeciwna była prokuratura oraz obrońcy b. posła, którzy uważali, że sprawa wszelkich trzech oskarżonych powinna być rozpatrywana łącznie.

Po rozpoczęciu procesu, pierwszą osobą, która miała składać wyjaśnienia, był asystent Dochnala – K. P. ów jednak odmówił ich składania. Sąd odczytał więc wyjaśnienia P. złożone podczas śledztwa.

Prokuratura zarzuca Dochnalowi jak i równiez jego asystentowi wręczenie Pęczakowi – w czasie od 02 do sierpnia 2004 r. – korzyści majątkowych jak i równiez osobistych w łączną kwotę ponad 800 tys. zł. Oskarżeni dysponowali przekazać Pęczakowi m. in. 60 tys. dolarów, dziesieciu tys. funtów oraz prawo do korzystania z luksusowego mercedesa i pokrywanie wszystkich kosztów związanych wraz z użytkowaniem owego samochodu.

Wedlug śledczych łapówki miały być przekazywane ówczesnemu posłowi zbytnio informacje dotyczące prywatyzacji niektórych polskich przedsiębiorstw. Chodziło na temat sprzedaż dzialaniu Polskich Hut Stali koncernowi LNM Holdings oraz prywatyzację Grupy G-8 (skupiającej osiem spółek sprzedazy energii elektrycznej) i Huty Częstochowa.

Rejestr rozpatrywanej przy Pabianicach kwestii liczą niemal 100 tomów. To na wstepie z prowadzonych w Katowicach śledztw związanych z Dochnalem zakończone aktem oskarżenia. Inne postępowania, przy których pojawia się miano Dochnala, dotyczą m. in. prywatyzacji Cementowni Ożarów, Polskich Hut Stali oraz zamiarów prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej.

Pozostalosc wyodrębnionych wątków dotyczy ułaskawienia w 1999 r. poprzez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Petera Vogla, skazanego za mord na kobiecie oraz kwestie darczyńców Fundacji „Porozumienie wyjawszy Barier” Jolanty Kwaśniewskiej. W ub. tygodniu katowicka prokuratura już przy całości umorzyła śledztwo w sprawie Fundacji.

Kolejne terminy sporu wyznaczono dzieki 29 sierpnia oraz 11 i dwunastu września. (PAP)

jaw/ bno/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy