Łódzkie: Areszt dla wójta gminy Kleszczów jak i równiez jej syna

Łódzkie: Areszt dla wójta gminy Kleszczów jak i równiez jej syna
27 lipca, 2020
Category: inne

Sąd przy Piotrkowie Trybunalskim zadecydował w czwartek o aresztowaniu Kazimiery T., wójta gminy Kleszczów w Łódzkiem i jej syna Wojciecha T. – poinformowała PAP prokurator Tomasz Przytuła z piotrkowskiej prokuratury.

Prokuratura zarzuciła kobiecie niedopełnienie obowiązków służbowych dla osiągnięcia korzyści majątkowych, a jej synowi współudział przy przestępstwie. Obojgu grozi wyrok do dziesiec lat więzienia.

55-letnia dziewczyna – wójt najbogatszej gminy w Polsce – została zatrzymana we wtorek przez funkcjonariuszy CBA. Według ustaleń Biura kobieta zamieszana była w nielegalną sprzedaż ziemi. Równoczesnie, w woj. warmińsko-mazurskim, funkcjonariusze ABW zatrzymali jej 31-letniego syna, sposród którym współpracowała. Przy mężczyźnie znaleziono znaczne ilości środków odurzających.

Według śledczych wójt i jej rodzina skupowała na terenie gminy Kleszczów grunty rolne na atrakcyjnych cenach (80 groszy za metr kwadratowy), zas później a mianowicie po przekwalifikowywaniu ich na działki remontowo-budowlane – sprzedawała gminie na 35 zł za mkw.. Z ustaleń wynika, że wójt mogła, razem z innymi osobami, zarobić na tym kilka milionów złotych.

Prokuratura zarzuciła kobiecie niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez funkcjonariusza ogólnego w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Wójt miała m. in. ujawniać informację w sprawie pomyslu zagospodarowania przestrzennego gminy Kleszczów. Jej synek usłyszał zarzut współudziału po przestępstwie a takze zarzut dysponowania znacznych ilości środków odurzających.

W związku z grożącą podejrzanym wysoką karą jak i równiez obawą matactwa śledczy wystąpili do sądu z wnioskiem o katalogów areszt. Po czwartek piotrkowski sąd tenze wniosek uwzględnił, stosując areszt do 1 lipca. Jak powiedział Przytuła, do tego miesiaca przedłużono też śledztwo w sprawie Kazimiery T. i do niej syna.

Trzecią osobą zatrzymaną w tejze sprawie wydaje sie Marta T. – synowa wójta gminy Kleszczów. Pani usłyszała zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających. Grozi jej kara do ośmiu lat więzienia. Wobec podejrzanej prokuratura zastosowała m. in. dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju jak i równiez poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł.

Gmina Kleszczów za posrednictwem ostatnie okres określana była jako najbogatsza gmina na terytorium polski. Na jej terenie leży kopalnia węgla brunatnego Bełchatów. W 2008 r. az do jej budżetu wpłynęło niedaleko 170 mln zł, z czego niemal 90 mln to przyczynki od nieruchomości. Sama wójt wielokrotnie występowała w mediach, opowiadając m. in. o sukcesie wlasnej gminy i prowadzonych lokatach. (PAP)

jaw/ bno/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy