Odremontowany jacht „Pogoria” wypływa po kolejny rejs

27 lipca, 2020
Category: inne

Zakończyła się przeprowadzana w Gdańskiej Stoczni Remontowej naprawa jachtu „Pogoria”, który dzieki początku lipca podczas regat The Tall Ships’ Races uległ usterki u wybrzeży Finlandii. Jacht przeszedł pomyślnie niezbędne kontrole i w niedzielę wypływa w pozostaly rejs.

Jak poinformował PAP Producentów Kleban szef biura organizacji Sail Training Association Poland (STAP), która jest współwłaścicielem i jednocześnie armatorem jednostki, w ramach trwającego miesiąc renowacji wymieniono wszelkie trzy maszty jachtu. „Jednostka zyskała też nowy takielunek stały i ruchomy” – dodał Kleban.

W piątek jacht przeszedł ostatnią, przeprowadzoną przez gdyński Urząd Nadmorski, kontrolę niezbędną przed ponownym wypłynięciem w morze. „Kontrola wypadła pomyślnie, armator jachtu otrzyma tzw. kartę bezpieczeństwa i może wyruszać w kolejny rejs” – powiedział PAP dziadek inspektor bezpieczeństwa żeglugi przy Urzędzie Morskim, Jerzy Dzienisz.

Jak zapowiedział armator jednostki, w sobotę „Pogoria” opuści Gdańską Stocznię Remontową i popłynie do Gdyni, skąd w niedzielę wyruszy w pierwszy po remoncie rejs. „Płyniemy do Delfzijl w Holandii, aby przyłączyć się do odbywającego się w tym miejscu zlotu żaglowców” – powiedział PAP Kleban.

Na początku lipca „Pogoria” brała udział w zainaugurowanych w Gdyni regatach The Tall Ships’ Races. Przy trzecim dniu zawodów mocny wiatr złamał wszystkie trzy maszty żaglowca. Do usterki doszło w Bałtyku, dziesiec mil od fińskiego wybrzeża, przy sile wiatru 30-35 węzłów w ostrym warsztacie. Po dysfunkcji „Pogoria” wycofała się sposród regat.

Skaleczony jacht został doholowany sluzace do fińskiego portu Hanko, gdzie dokonano niezbędnych napraw i porządków: odcięto m. in. części masztów i uporządkowano takielunek. Przy połowie czerwca jacht przypłynął na silniku do Gdańska, gdzie rozpoczęto jego odnowienie.

„Pogoria” jest żaglowcem szkolnym. W trzech piątych wydaje sie byc własnością Polskiego Związku Żeglarskiego, a po dwóch piątych należy do STAP. „Pogoria” ma 47 metrów długości i 8 metrów szerokości, posiada ożaglowanie o przestrzeni 1000 metrów kw. (razem 15 żagli na trzech masztach, w tym jeden maszt z żaglami rejowymi). Żaglowiec jest wyposażony w silnik pomocniczy o mocy 255 kW. (PAP)

aks/ bno/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy