Łódź: Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Łódź: Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Wystawy, spektakle, koncerty muzykalne i wykłady znalazły się w systemie obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które w niedzielę rozpoczną się w Łodzi.

Jednym sposród najważniejszych wydarzeń będzie jawnie w niedzielę wystawy „Tu nie latają motyle” utworzonej z materiałów zgromadzonych przez instytut Yad Vashem. Składa się pani z 29 prac a mianowicie faksymiliów rysunków autorstwa najmłodszych więźniów obozów śmierci. Ekspozycja, którą będzie można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi, sprowadzona została do Polski dzięki długotrwałym staraniom Towarzystwa Społeczno Kulturalnego-Żydów w Polsce, które pozyskało prace z instytutu Yad Vashem.

Organizatorzy Dni Pamięci chcą w przyszłości powiększyć eksponowane rysunki i jako wielkoformatowe prace prezentować je dzieki ogrodzeniach budynków np. muzeów, galerii badz też umieścić na skwerach, placach lub w parkach.

Uroczyste jawnie „Dni Pamięci” odbędzie się w niedzielę w Teatrze Jaracza w Łodzi. Połączone zostanie z konferencją prasową z udziałem organizatorów jak i równiez gości. Tego samego miesiaca złożone zostaną kwiaty na stacji Radegast, na którą w czasach 1941-44 przywożono do getta Żydów wraz z Europy, i z której później deportowano ich do obozów zagłady. W Pałacu Poznańskich przewidziano koncert w wykonaniu zespołu Klezmafour.

Przy poniedziałek organizatorzy „Dni Pamięci” oprowadzać będą po ekspozycji „Pomiędzy Życiem, a Śmiercią… Dzieje Litzmannstadt Getto 1940 – 1944” znajdującej się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych Stacja Radegast. Odbędą się również wykłady: „Muzeum Relacji Żydów Polskich – Przywracanie pamięci o tysiącu lat historii” i „Życie kulturalne w łódzkim getcie”. Oba odbędą się na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza. Tego samego poranka – również na Małej Scenie a mianowicie zaprezentowany pozostanie monodram muzykalny Marty Andrzejczyk „Kim wydaje sie Wiera Gran”.

We wtorek na Małej Scenie Teatru im. Jaracza Krystyna odbędzie prezentacja „Muzeum Historii Żydów Polskich” Galeria Ulicy i projekcja filmu „Powrót – Artur Rubinstein w Polsce” reż. Krzysztof Rogulski. Dzieki zakończenie zaplanowano spektakl „Jajo węża”, którego akcja toczy się po Berlinie przy latach 20. ub. stuleciu.

Przez trzy dni a mianowicie od niedzieli do wtorku – po Teatrze Jaracza prezentowana będzie również wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma „Przybyli, Odeszli Są: Żydzi Polscy”.

Jakim sposobem mówią organizatorzy „Dni Pamięci” „ideą przedsięwzięcia jest uczczenie pamięci ofiar Holokaustu, za posrednictwem zbliżenie odbiorcy z obrazem świata, któremu kres położyła II Wojna Światowa”.

Organizatorem III Dzionki Pamięci przy Łodzi są: Towarzystwo Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatr im. Jaracza oraz Urząd Marszałkowski po Łodzi.

W obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zacheca również Srodek Dialogu dywanom. Marka Edelmana oraz Muzeum Miasta Łodzi. W niedzielę w Pałacu Poznańskich odbędzie się wykład oraz projekcję filmu dokumentalnego poświęconego historii obozu KL Auschwitz.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został przy 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony wydaje sie 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau po 1945 r. (PAP)

jaw/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy