Nowak: rząd będzie chronić przede wszystkim stoczniowców

Nowak: rząd będzie chronić przede wszystkim stoczniowców
27 lipca, 2020
Category: inne

Jeżeli zapłata za majątek stoczni przy Gdyni jak i równiez Szczecinie nie wpłynie sluzace do północy przy poniedziałek, rząd będzie znowu szukał inwestora – zapowiedział szef gabinetu politycznego przedstawienie premierowe Sławomir Nowak. Dodał, że rząd będzie przede wszystkim szukał rozwiązania schludnego dla stoczni i na rzecz stoczniowców.

W poniedziałek mija wyraz, jaki kasa zapomogowa Stichting Particulier Fonds Greenrights ma na zapłatę za majątek stoczni w Gdyni i Stargardzie. Do popołudnia pieniądze jeszcze nie wpłynęły, inwestor ma czas az do północy.

„Jeżeli coś by się stało z tym procesem prywatyzacyjnym, jeżeli aby się okazało, że ów inwestor nie zaakceptowac wypalił, to – wiem, że to jest pewien stres zwłaszcza dla ludzi, przekonany stres również dla ministra skarbu i dla naszego rządu – ale nielatwo, wrócimy az do początku owego procesu. Będziemy szukali znowu inwestora” – powiedział Nowak w TVN24.

Jednocześnie podkreślił, że rząd będzie szukał takiego rozwiązania, które „będzie najlepsze gwoli stoczni, gwoli miast, przy których te stocznie są i gwoli stoczniowców”.

Kierownik gabinetu politycznego premiera, pytany o ewentualną dymisję ministra skarbu, zaznaczył, że Aleksander Grad włożył w sprawę restrukturyzacji stoczni „bardzo, bardzo dużo pracy”. „Wiem, że osobiście bardzo się w nią angażował i poniekad dzisiaj nalezy mu powiedzieć +dziękuję+ zbyt tę wykonaną pracę, zas nie straszyć obcięciem głowy” – powiedział Nowak. „Poczekajmy, nie ustawiajmy jeszcze stryczków i szafotów” – dodał.

W lipcu premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli do końca sierpnia nie uda się dokończyć wraz z sukcesem sprzedaży stoczni inwestorowi, minister skarbu pożegna się ze swoim stanowiskiem.

„Z bliska obserwowałem proces metamorfozy stoczni, tę batalię, którą od dwóch lat osobiście pan premier, osobiście minister skarbu czesto w rozmowach z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso i na innych zrzeszeniach toczyli, i wiem, jak duzo pracy zostało w to włożone” – mówił Nowak.

Pytany o plan B ministra Grada – na wypadek, o ile katarski inwestor nie zapłacił za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio ponad 287 mln zł a takze ponad 94 mln zł – Nowak zaznaczył, że „rząd szuka różnych rozwiązań tak, by po pierwsze uchronić przemysł stoczniowy”.

„Bierzemy po pełni odpowiedzialność za to, jak się dzieje również wraz z stoczniami. Powinno sie być dzieki każdą decyzję przygotowanym i to jakie mozliwosci zrobimy, to tyle, aby uchronić przede wszystkim stoczniowców zanim negatywnymi skutkami jakichkolwiek decyzji” – zaznaczył.

Początkowo pieniądze od katarskiego inwestora miały wpłynąć az do 21 lipca, ale przedsiebiorstwo poprosiła resort skarbu na temat przesunięcie tego terminu. Powodem był list Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m. in., że stocznia w Szczecinie mogła być „pralnią brudnych pieniędzy”. Fundusz zapewnił jednak, że nie planuje wycofać się z transakcji zakupu majątku obu stoczni. Gwarantem sprawie zakupu stoczni przez inwestora ma być katarski bazy inwestycyjny QInvest oraz Qatar Islamic Pula. (PAP)

mzk/ mok/ woj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy