Nowak: na dziś wykluczamy udział Komorowskiego po niedzielnej debacie

Nowak: na dziś wykluczamy udział Komorowskiego po niedzielnej debacie
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Szef sztabu kandydata PO na prezydenta Sławomir Nowak powiedział w poniedziałek, że „na dziś” sztab wyklucza udział Bronisława Komorowskiego przy niedzielnej debacie wyborczej w TVP. Nowak dodał, że jest możliwa debata Komorowskiego z Jarosławem Kaczyńskim pietnasty czerwca w TVN jak i równiez TVN24.

13 czerwca TVP aranzuje debatę wyborczą kandydatów wspieranych przez ugrupowania, które mają reprezentację przy parlamencie; mieliby wziąć w niej udział: Bronisław Komorowski (PO), Jarosław Kaczyński (PiS), Grzegorz Napieralski (SLD) jak i równiez Waldemar Pawlak (PSL). Petenci, oprócz Komorowskiego, zadeklarowali udział w debacie.

Komorowski podkreślił w poniedziałek, że przy wyborach prezydenckich głosuje się na konkretną osobę, zas nie dzieki partie polityczne i dlatego on nie zaakceptowac rozumie formuły debaty, przy której wystąpić mają jedynie kandydaci wspierani przez partie parlamentarne.

„Nie przyjmuję az do wiadomości, że coś ustalił pan prezes Jarosław Kaczyński, czy jego sztab, z prezesem tele-wizji, PiS-owskiej głównie. Nie przyjmuję tego sluzace do wiadomości jak i równiez uważam, że to wydaje sie kiepski pomysł. Rozumiem, że jeszcze może pan Adam Bielan wystąpi w pozycji dziennikarza przepytującego kontrkandydatów” a mianowicie powiedział aspirant na prezydenta PO w briefingu prasowym w Zielonej Górze, odnosząc się sluzace do zaplanowanej w TVP debaty.

Jak podkreślił, w typach prezydenckich głosuje się na osobę i trzeba zminimalizować ryzyko „uwikłania” kampanii prezydenckiej w „czystą rozgrywkę partyjną”.

„Stąd też takiej formuły, że mają ze sobą dyskutować najważniejsze partie polityczne, ja najzwyczajniej w swiecie nie rozumiem” – dodał Komorowski. Przypomniał, że trzej jego najgroźniejsi rywale po wyborach są szefami wlasnych partii (PiS, SLD i PSL). Komorowski podtrzymał swoją ofertę debaty z Jarosławem Kaczyńskim, natomiast jeśli aby do tej dziewczyny nie doszło, za lepszą formułę od momentu proponowanej dyskusji w TVP uznał równe potraktowanie wszelkich kandydujących.

Według sztabu Komorowskiego – jakim sposobem mówił w poniedziałkowej konferencji prasowej Sławomir Nowak – koncepcja dyskusji czterech kandydatów jest „niedemokratyczna i niepełna”. Zdaniem Nowaka, wadami „PiS-owskiej propozycji” debaty w TVP jest wykluczenie z udziału sześciu kandydatów na prezydenta, a także koncesjonowanie dostępu do tej dziewczyny innym mediom.

Jak przekonywał w zaproszeniu z TVP nie znalazła się żadna informacja o składzie zaproszonych osób, zas już przy niedzielę rzecznik PiS Adam Bielan po audycji radiowej informował az do kogo jest skierowane zaproszenie i jak długo potrwa ta debata.

„Pytanie jedynie: +kiedy jak i równiez w których warunkach+ doszło do uzgodnienia warunków tejze debaty między sztabowcami PiS-u z trasy Nowogrodzkiej natomiast sztabowcami PiS-u z trasy Woronicza” a mianowicie powiedział Nowak.

„Trudno, żeby człowiek wraz z takim życiorysem, jak Bronisław Komorowski, swoim udziałem firmował taką koncepcję” – zaznaczył szef sztabu kandydata NA. Podkreślił, że Komorowski jest gotów az do debaty „jeden na jeden” z Jarosławem Kaczyńskim, lub do debaty ze wszystkimi kandydatami.

Dopytywany, czy zatem wyklucza udział kandydata WEDLUG w niedzielnej debacie odpowiedział, że „na dzisiaj tak”.

Nowak powiedział, że wydaje sie byc możliwość wykonanie debaty „jeden na jeden” Bronisława Komorowskiego z Jarosławem Kaczyńskim kolejny czerwca po TVN jak i równiez TVN24. „Nadarza się szansa do dyskusji +jeden dzieki jeden+, w neutralnym gruncie, już kolejny czerwca. Telewizja TVN i TVN24 wysłała i sluzace do nas, i do sztabu Jarosława Kaczyńskiego zaproszenie na taką debatę” – powiedział Nowak na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak zapowiedział, sztab Komorowskiego jest gotowy uzgodnić ze sztabem Kaczyńskiego wzglednie inny termin takiej debaty „jeden dzieki jeden” przy TVN, która – jakim sposobem zaznaczył a mianowicie mogłaby być współorganizowana również z pozostalymi telewizjami.

Nowak, pytany przez dziennikarza tele-wizji Polsat, jaka jest różnica dla sztabowców PO między zaproszeniem od czasu TVP natomiast TVN, odpowiedział, że przy zaproszeniu sposród TVN napisano gdzie ma się odbyć debata (w Teatrze Polskim) i który otrzymał zaproszenie.

„Dopytując na temat warunki (w TVN), dostaliśmy informację – właśnie wazne jest, żeby kazde stacje telewizyjne (… ) miały demokratyczny dostęp az do takiej dyskusji. I uważam, że jesteśmy w stanie to między sobą uzgodnić. Nie zaakceptowac wierzę po neutralny teren w tele-wizji publicznej, przy której być może takim prowadzącym debatę może być pani Anita Gargas albo pan Jan Pospieszalski. Naprawdę trzeba się szanować” – mówił Nowak.

Ocenił też, że prezes PiS unika debaty sposród Komorowskim, wybierając „dosyć dziwaczną formułę czterech”. „Wszystko wskazuje na to, że sztaby PiS-u: i ów z Nowogrodzkiej, i ten z Woronicza dogadały się co do zorganizowania debaty postawieni w takiej dosyć dziwnej formule wykluczającej pozostałych sześciu kandydatów” – stwierdził szef sztabu kandydata PO.

Jak dodał, Komorowski nie zgadza się w „formułę wykluczania kandydatów sposród debaty politycznej”. Nowak poinformował, że wysłał zaproszenia az do wszystkich szefów sztabów na spotkanie do sztabu PO w czwartek o godz. 15, żeby porozmawiać o ewentualnej debacie „wszystkich wraz z wszystkimi”.

W sugestię, że Komorowski był wcześniej sceptyczny wobec debaty wszystkich kandydatów odparł, że „życie wydaje sie byc dynamiczne”, zas sztab WEDLUG oczekiwał w debatę wraz z Kaczyńskim. „(Komorowski) jest gotów na debatę wszystkich kandydatów, ale nie zmienia również swojego poglądu co do dyskusji z Jarosławem Kaczyńskim. To jest najciekawsza debata, poniewaz pokazująca rzeczywiste różnice między kandydatami” a mianowicie podkreślił Nowak.

Jak zaznaczył ma nadzieję, że „prezes PiS nie zaakceptowac będzie do niej unikał, nie zaakceptowac będzie się bał, nie zaakceptowac będzie się chował na koncesjonowanych, bliskich sobie mediach, a bedzie do poważnej, męskiej rozmowy”. „Więc wskazane jest do takiej debaty wedlug męsku stanąć panie prezesie i przyjąć oczekiwanie jak i równiez zaproszenie Bronisława Komorowskiego” – mówił. (PAP)

eaw/ mok/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy