Młodzi kupują w pierwszej kolejności mieszkanie. "Największą barierą wydaje się wkład własny"

  • Dom
  • Nieruchomosci
  • Młodzi kupują w pierwszej kolejności mieszkanie. "Największą barierą wydaje się wkład własny"
Ekspert: Pierwsze mieszkanie bez wkładu własnego lepsze niż MdM  Nieruchomości

Zniesienie wkładu własnego na pierwsze apartament byłoby lepsze dla młodocianych polskich rodzin niż dopłaty do kredytów w projekcie Mieszkanie dla Młodych - uważa dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Odniósł się także do odwiedzenia nowego programu Mieszkanie oraz. W jego ocenie, będzie miało wpływ on między innymi w "zwiększenie dostępności mieszkań".

Jak powiedział Cebula, "największą barierą w nabywaniu upragnionego mieszkania, zwłaszcza przez jednostek młodych, tych o mniejszych dochodach, jest tzw. udział własny, czyli pieniądze, które muszą dołożyć z własnej kieszeni".

Ogromne odliczanie przed wyścigiem według rządowe dopłaty

- Jestem przekonany, że zamiast programów finansowanych ze środków globalnych (Mieszkanie dla Młodych), poświęcanych pewnej tylko grupie, dobrze byłoby znieść wymóg wkładu własnego dla każdego głównego mieszkania - dodał.

Cebula zauważył, że "wielkość takiego mieszkania powinna okazać się ograniczona np. do 50 metrów kwadratowych, by unikać sytuacji kupowania mieszkań, dzięki które ludzi nie stać".

Dodatkowa korzyść

Jego zdaniem, "zniesienie wkładu własnego na pierwsze mieszkanie pozwoliłoby na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych znacząco większej liczbie naszych rodzin niż to dzierży miejsce przy programie MdM".

Dyrektor HRE mówił, że "dodatkową, istotną społecznie korzyścią byłby brak uprzywilejowania tylko tych, których być trzymane na wkład własny oraz mają zdolność kredytową".

Mieszkanie dla Młodocianych. Ważne ostrzeżenie dla , którzy korzystają z rządowych dopłat

2 stycznia 2018 r. będzie odblokowana ostatnia transza przy programie Mieszkanie dla Młodzieży - 381 mln złotych. Analitycy szacują, że pozostanie ona wykorzystana w kilkanaście dni i wystarczy gwoli ok. 13 tys. kredytobiorców.

Mieszkanie plus

Cebula odniósł się także do odwiedzenia programu Mieszkanie plus. Dostrzegł, że "obok zwiększenia dostępności mieszkań dla ludzi w mniejszym stopniu zamożnych program ten umożliwi na szybszy rozwój całej branży nieruchomości w Polsce". Dodał także, że postęp branży nieruchomości korzystnie oddziałuje na całą polską gospodarkę.

Program Mieszkanie dodatkowo realizowany jest przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) i BGK Nieruchomości.

KZN podpisał już porozumienia dzięki budowę blisko 6 tys. mieszkań. Dodatkowo zawarł umowy z PKP SA oraz Pocztą Polską dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Dom plus.

BGK Nieruchomości realizuje komercyjną część systemu Mieszkanie plus. Już wychodzą domy m. in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu, Gdyni, Kępnie. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań.

eksperci ostrzegają przed wpływem Brexitu na sektor bankowy  Ze świata

Eksperci ostrzegają przed wpływem Brexitu na sektor bankowy Ze świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..
efekt bumerangu - skutki powrotów emigrantów z CEE

Efekt bumerangu - skutki powrotów emigrantów z CEE

7 mln obywateli spośród 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, wyemigrowało na zachód kontynentu. Mnóstwo z nich wyjechało w celach zarobkowych. Gdyby do odwiedzenia powrotu do ojczyzn skłoniły ich rosnące…...

Czytać..

E-papierosy w defensywnie. Zakazane po miejscach publicznych Informacje

Posiadłość z XIX stuleciu za 56 złotych. Dwójka zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków mieszkalnych z wielkiej płyty. Domu jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwiczki. Wyjątkowa praca Banksy'ego…...

Czytać..
dziś decyzja EBC. Draghi o cal od wykupu obligacji  Ze świata

Dziś decyzja EBC. Draghi o cal od wykupu obligacji Ze świata

Szykują się zmiany w strefie €. "Porozumienie jest na wyrwanie ręki" Merkel o reformie strefy euro: Niemcy zrobione do kompromisów Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie…...

Czytać..

Dwie komisje dla Polaków? «Będziemy zabiegać o najpoważniejsze stanowiska» Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać..
dramatyczna sytuacja Rosjan. Coraz większą ilość wiadomości żyje poniżej granicy ubóstwa  Ze świata

Dramatyczna sytuacja Rosjan. Coraz większą ilość wiadomości żyje poniżej granicy ubóstwa Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom Moskwa pragnie…...

Czytać..