Temat: Mieszkanie plus

Deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań  Nieruchomości

  • "Sto tysięcy adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć
  • Kolejne lokale z Mieszkania dodatkowo wkrótce zostaną oddane do odwiedzenia użytku. Kolejka chętnych
  • Przegląd prasy: Mieszkanie plus po ruinie. Raport na biurku premiera
  • Mieszkanie plus: wynika blisko 10 tysięcy mieszkań
  • Ta ustawa ma podeprzeć Mieszkanie plus. "To sprawdzian. Trudno przewidzieć, jak się zakończy"

Jeśli zechcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą poświęcać do użytku dwa razy więcej mieszkań niż obecnie - uważa szef Naszego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. - Nie powiedzie się to bez drastycznej deregulacji - dodaje.

Płochocki podkreślił, że "biorąc pod uwagę średnią europejską, która wynosi 435 domów na tysiąc mieszkańców, jak i również porównując ją z 363 mieszkaniami na tysiąc Polaków widzimy, jak wiele pracy mamy jeszcze do wykonania".

"Polska nie jest krajem, który nie dzierży kart. Rząd po prostu tę rozgrywkę partaczy"

Jego zdaniem, przepisy regulujące branżę powinny maksymalnie upraszczać cały proces budowlany a mianowicie "nie dla wygody deweloperów, ale dla zwiększenia liczby mieszkań". - Chodzi na temat dostosowanie całego procesu do odwiedzenia realiów rynku - przede wszystkim o skrócenie wyczekiwania na warunki zabudowy, konieczne pozwolenia, decyzje - wyjaśnił Płochocki w rozmowie wraz z PAP.

Zwrócił atencję, że rząd, przymierzając się do programu Mieszkanie plus, zapowiedział specustawę, przyspieszającą tok budowlany. - Jeżeli zostanie specustawa, to powinna zmienić prawo dla absolutnie wszystkich - zaznaczył Płochocki.

Chodzi o specustawę, której projekt zaprezentowano w styczniu br. Ureguluje ona zwłaszcza przyspieszony tryb podejmowania decyzji w sprawie lokalizacji lokaty mieszkaniowych w sytuacji, kiedy przeznaczenie gruntu - wedle studium lub planu zagospodarowania przestrzennego - jest różne niż mieszkaniowe. Przyspieszeniu mogą mieć ulec procedury związane spośród regulowaniem stanu prawnego nieruchomości, uzyskaniem decyzji środowiskowych, natomiast także pozwoleń wodnoprawnych.

Szybka ścieżka

Jak gadał pod koniec kwietnia prezes BGKN Mirosław Barszcz, początkowo pomysł był taki, by ta ustawa regulowała inwestycje, które będą realizowane w zakresie rządowego programu Mieszkanie plus. Jednak po rozmowach z różnymi instytucjami, m. in. Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Głównym Urzędem Statystycznym ustalono, że szybka ścieżka inwestycyjna będzie obejmowała wszystkie formy budownictwa mieszkaniowego przy zachowaniu pewnych kryteriów.

Barszcz informował w ostatnim czasie, że zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, do 2030 r. średnia liczba budynków ma wzrosnąć z aktualnych 363 do 435 w tysiąc mieszkańców. - Zakładając, że nie zmieni nam się liczba mieszkańców jak i również nie ubędzie nam domów, to oznacza dokładnie 2 mln 744 tys. domów, które trzeba wybudować, spośród czego ok. 2 mln wygeneruje rynek - rzekł. Jego zdaniem zostanie wciąż "prawie milion mieszkań do odwiedzenia wybudowania (m. in. w ramach programu Mieszkanie dodatkowo - red. ), abyśmy osiągnęli średni poziom istnienia w UE".

Oryginalny pomysł mieszkaniowy, ministerstwo przeznaczy na niego miliony

Mieszkanie plus

Przyjęty we wrześniu ub. r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada m. in. powstanie tanich budynków na wynajem z alternatywą dojścia do własności. Przy programie Mieszkanie plus (część NPM) wezmą udział też deweloperzy. Preferowane będą rodziny wielodzietne i te na temat niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale budowane są m. in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi; inwestycje powstają na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem, oraz akcjonariuszy prywatnych.

Średni koszty w mieszkaniu na najem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu wraz z docelowym wykupem mieszkania, posiada to być ok. 12-24 zł za m kw.

Według danych GUS, w 2016 r. deweloperzy w naszym kraju oddali do wykorzystywania 79 tys. 179 budynków, czyli o 26, 7 proc. więcej niż dwanaście miesięcy wcześniej.

Polski Alians Firm Deweloperskich zrzesza 146 przedsiębiorstw działających na rejonie całego kraju, zwłaszcza w rynku wrocławskim i warszawskim.

depresja sezonowa - co wówczas jest, jak uniknąć, hygge

Depresja sezonowa - co wówczas jest, jak uniknąć, hygge

21 grudnia wówczas najkrótszy dzień w roku kalendarzowego. Słońce zajdzie po prawie 8 godzinach. Zimą dużo osób narzeka na pogorszenie nastroju, to tak zwana depresja sezonowa. Naukowcy posiadają na to wytłumaczenie.…...

Czytać..
decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej, lipiec 2017

Decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej, lipiec 2017

Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał polskie władze Komitet Świeckiego Dziedzictwa UNESCO. Polska jak i również Białoruś mają także przyswajać misję ekspertów i przygotowywać…...

Czytać..

Darmowe podręczniki przeszły przez Sejm Informacje

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o oświacie. Według jej zapisów minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika szkolnego. Nowe przepisy otwierają koncepcję do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych…...

Czytać..
cła na stal, aluminium w USA - możliwa wojna handlowa z UE

Cła na stal, aluminium w USA - możliwa wojna handlowa z UE

Po tymże, jak prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na import stali jak i również aluminium, Unia Europejska przygotowuje się do wojny komercyjnej, Kanada jest oburzona, MFW ostrzega przed konsekwencjami…...

Czytać..
czy umowy o dzieło pozostaną oskładkowane ZUS?

Czy umowy o dzieło pozostaną oskładkowane ZUS?

Umowy o dzieło mogą zostać oskładkowane. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozważy taką możliwość, o ile będzie ich przybywało – zapowiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Zastrzegła jednak…...

Czytać..
czy kryptowaluty zastąpią waluty i pieniądze? Opinia JP Morgan

Czy kryptowaluty zastąpią waluty i pieniądze? Opinia JP Morgan

Kryptowaluty nie znikną, ale mogą znacznie zmienić swoją funkcję i formę a mianowicie twierdzi JP Morgan przy specjalnym raporcie, do którego dotarł Business Insider Nasz kraj. Bank w dokumencie stara się odpowiedzieć…...

Czytać..