Niemcy przy depresji. Tak złe nastroje były w czasie globalnego kryzysu

Niemcy przy depresji. Tak złe nastroje były w czasie globalnego kryzysu
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Niemcy to polski największy maz handlowy, az do którego wysyłamy prawie trzydziestu proc. wlasnego eksportu. Minione półrocze to jednak raz za razem mocniejsze sygnały świadczące już nie tyle o stagnacji gospodarki, jak duzo recesji.

Ten ostatni sygnał pojawił się w piątek w postaci badań aktywności przemysłowej wykonanych przez renomowaną międzynarodową firmę badawczą IHS Markit. Okazuje się, że rejestr PMI, który obrazuje nastroje wśród menadżerów zakupów przy przedsiębiorstwach produkcyjnych w czerwcu wyliczono w zaledwie 44, 7 pkt.

Czytaj też:Niemcy szukają półtora miliona pracowników. Na terytorium polski też deficyt chętnych az do pracy

Indeks może mieć wartości od 0 do 100, a poziom powyżej piecdziesiat wskazuje na nastroje dobre, czyli mozliwy wzrost produkowaniu. Poniżej piecdziesiat pkt. a mianowicie wręcz odwrotnie. Skoro odczyt marcowy wyniósł 44, siedmiu pkt., to spodziewać się należy spadku. I to niemałego.

W ostatnim czasie gorsze wiadomosci o PMI były w lipcu i sierpniu 2012 roku. Wcześniej gorzej było od października 2008 sluzace do lipca 2009.

Zobacz też:Brexit tematem numer 1 na Wyspach. Wlasny dziennikarz pokazuje kulisy

Przypomnijmy, że te dane zwiastowały przy 2009 r. spadek PKB o aż 5, szesc proc., innymi slowy największy od II walki światowej. To był okres globalnego kryzysu finansowego. Przy latach 2012-2013 wzrost był iluzoryczny (+0, 5 proc. ). Można więc powiedzieć, że rejestr PMI w wypadku Niemiec dzierzy dobre właściwości prognostyczne.

– Niepewność przy stosunkach handlowych po brexicie i relacji USA-Chiny, spowolnienie w przemyśle samochodowym jak i równiez ogólnie słabszy globalny potrzeba nadal będą mocno obciążać sektor wytwórczy, który aktualnie odnotowuje najbardziej gwałtowny spadek od 2012 r. – wskazuje Phil Smith, główny ekonomista IHS Markit.

Czytaj też:Brexit z dwoma nowymi datami. Biznes posiada już dość tej niepewności

a mianowicie Pierwszy zmniejszenie zatrudnienia po fabrykach od czasu trzech lat jest być może emblematem ostrzegawczym na rzecz popytu krajowego. Ogólne sporzadzanie miejsc pracy wydaje sie byc obecnie najniższe od czerwca 2016 r. – dodał.

Wskazał na spadki zarówno w produkcji, nowych zamówieniach i eksporcie. Tymczasem przy Polsce…

Polskie fabryki zalane zamówieniami

Objasnia się, że Niemcy samemu, a my sobie. Przedstawione w piątek badania koniunktury GUS wskazują, że bieżący portfel zamówień krajowych i zagranicznych po marcu rósł najszybciej w tym roku. Wszystko pokazuje na to, że polski przemysł po delikatnych oznakach osłabienia tempa postepu w kwietniu i lutym, wraca przy ten sposób do wysokiego tempa ubiegłego roku.

Ogladaj też:Wytwórczosc przemysłowa przy lutym równo w górę. Wynik zupelnie zaskoczył ekonomistów

„Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych – najwyższy od czasu sierpnia 2018 r. ” – melduje GUS. Jedynym negatywem wydaje sie, że mimo wzrostu zamówień wielkość produkcji prognozuje się, że nieznacznie spadnie.

Wykorzystanie mocy przemyslowych polskich zakładów przemysłowych wynosiło w kwietniu aż 81, 1 proc. Najmniej wolnych mocy posiada branża meblarska oraz branża produkcji sprzętu kolejowego i lotniczego.

Masz newsa, zdjęcie badz filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy