Śnieg sparaliżował północne Czechy, 2 osoby zamarzły

27 lipca, 2020
Category: odmienne

# informacja na temat ofiarach #

16. 02. Praga (PAP) – Gęsty śnieg sparaliżował przy czwartek przewóz w całych Czechach, zmuszając władze sluzace do ogłoszenia formy klęski żywiołowej w kilkunastu regionach. Służby ratunkowe poinformowały, że na skutek wychłodzenia ukladu organicznego zmarły dwie osoby.

W kraju nieprzejezdnych jest kilkadziesiąt dróg i miarki kolejowych, zamknięte dla ciężarówek są przejścia graniczne sposród Polską.

Psy podała, że w Kojeticach koło Brna na dworcu kolejowym znaleziono zamarzniętą 39-letnią kobietę. Między Zlinem a Otrokovicami, na wschodzie Czech, przechodnie znaleźli zmarłego sposród wychłodzenia rowerzystę.

Stan klęski żywiołowej obowiązuje na całej Wysoczynie, gdzie zamkniętych na rzecz ruchu wydaje sie ponad czterdziesci dróg, a także po powiatach Svitavy, Prościejów, Bruntal i Jablonec nad Nysą, jak i paru mniejszych jednostkach terytorialnych. Mieszkańcy niektórych regionów Czech skarżyli się, że do sklepów nie dotarł towar – nie ma pieczywa i odmiennych podstawowych artykułów. Na pomoc wezwano wojsko.

Przy okolicach Prościejowa (na Morawach) gęsty śnieg uwięził w zaspach około 30 kierowców i katalogów pasażerów. Ewakuowali ich strażacy.

Na autostradzie D5 prowadzącej z Niemiec do Pragi w trudnych warunkach atmosferycznych doszło az do kolizji pięciu ciężarówek, przy które uderzyły jeszcze 2 auta osobowe. Nikomu nic się nie zaakceptowac stało, ale droga została całkowicie zablokowana.

W ciągu kilku niedawnych godzin w Karkonoszach spadło co najmniej 30 cm świeżego śniegu – poinformowała psy. W województwach libereckim i hradeckim towarzyszący opadom wiatr powoduje zamiecie i zawieje. Na szosach powstają zaspy.

Sytuacja na czesko-polskim przejściu granicznym przy Harrachovie a mianowicie według drogowców – poprawia się, ale tiry nie zaakceptowac są przepuszczane. Przejście posiada zacząć zwyczajnie funkcjonować najwcześniej w piątek.

Zamknięte dla ruchu ciężarowego jest przejście graniczne wraz z Niemcami po okolicach Góry św. Sebastiana.

Kilkadziesiąt aut osobowych jak i równiez ciężarowych utknęło w śnieżycy w rejonach Mostów, koło Jabłonkowa, dzieki biegnącej za posrednictwem Zaolzie trasie I/11, łączącej Polskę i Słowację.

„Służby drogowe zostały wzmocnione. Wezwaliśmy też policjantów przebywających w urlopach. Monitorują oni sytuację i rozdają kierowcom ciepłą herbatę” – powiedział rzecznik policji w mieście Frydek-Mistek (w województwie morawsko-śląskim), Vlastimil Starzyk.

Dodał, że poważne problemy zauwazano także po okolicach Trzyńca, a poprzez przejścia graniczne – z Polską przy Czeskim Cieszynie i Słowacją w Mostach koło Jabłonkowa – nie zaakceptowac są przepuszczane do Pepik żadne ciężarówki.

Problemy pojawiły się także na kolei; w rejonach Jablonca ponad Nysą rano w zaspie utknął pociąg osobowy. Odwołano kilkanaście kursów, gdzie indziej pojawiły się opóźnienia.

Służby drogowe i meteorologiczne nie przewidują poprawy kwestii do piątku. (PAP)

zab/ ksaj/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy