NCBR ma porozumienia z miastami ws. wprowadzania autobusów elektrycznych

NCBR ma porozumienia z miastami ws. wprowadzania autobusów elektrycznych
27 lipca, 2020
Category: gielda

Narodowe Srodku Badań jak i równiez Rozwoju (NCBR) podpisało wraz z przedstawicielami dwudziestu czterech samorządów porozumienia, na mocy których na ulice polskich miejscowosci może trafić nawet 600 ekologicznych autobusów nowej generacji już przy 2020 roku, podało NCBR.

„Stawiamy dzieki bezemisyjny, przyjacielski mieszkańcom naszych miast transport publiczny. Myślimy kompleksowo cos znacznie wiecej anizeli tylko o produkcji, ale także o wykorzystywania autobusów swiezej generacji jak i równiez skupiamy się na realizacji konkretnych celów, które sprawią, że elektromobilność stanie się faktem. Jestem przekonany, że połączenie nowatorskiego podejścia do finansowania innowacji, ponadresortowej współpracy i bezpośredniego zaangażowania władz samorządowych sprawi, że oprogramowanie NCBR przywiedzie zamierzone efekty” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.

Ogłoszony poprzez wicepremiera Gowina w kwietniu tego r. program NCBR to jeden z elementów działań w ramach rządowej Strategii dla Odpowiedzialnego Progresu w zakresie pojazdów zero- jak i równiez niskoemisyjnych. W ramach programu Bezemisyjny transport publiczny NCBR uzywa formułę partnerstwa innowacyjnego. To tryb po ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w pozycji inteligentnego zamawiającego, kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów – w tym przypadku w oparciu na temat potrzeby zgłaszane przez lokalne miasta zainteresowane rozwojem ekologicznego transportu miejskiego. Program NCBR przewiduje cos wiecej niz skonstruowanie i produkcję czolowej serii autobusów nowej generacji, ale również stworzenie niezbędnej infrastruktury, takiej jak stacje ładowania pojazdów, podano również.

„Inwestujemy stu mln zł w operacje badawczo-rozwojowe, które doprowadzą do skonstruowania i produkcji czolowej serii ekologicznych autobusów swiezej generacji. Pierwotnego parametry techniczne pozwolą cos wiecej niz na bezpieczną i opłacalną eksploatację w przypadku wyjazdu w ulice polskich miast, jednak także na dalszy rozwój pojazdów, w oparciu o urzadzenia ochronne, które dziś jeszcze nie istnieją” a mianowicie dodał szef NCBR prof. Maciej Chorowski.

Zgodnie z założeniami programu, po konstruowanych autobusach zostaną zastosowane rozwiązania modułowe. Pozwoli to znacząco poprawić ich wlasciwosci techniczne, a równocześnie ułatwi ich serwisowanie. Innowacyjne podejście do konstrukcji autobusów zezwoli m. in. na obnizenie kosztów eksploatacyjnych oraz szybsze dostawy pojazdów nowej generacji w przyszłości. Zapewniając pewne i sprawdzone rozwiązania w przypadku wprowadzenia autobusów do użytku, samorządy będą miały pewność, że – wraz z rozwojem technologii a mianowicie w samochodach będzie można instalować oryginalne moduły i elementy, wedle zapotrzebowaniem, podano także.

„Sercem autobusów będzie napęd elektryczny, wspierany technologiami odzyskiwania energii, które pozwolą na ładowanie akumulatorów podczas jazdy. Opcjonalnie będą mogły być również wyposażone przy napęd wodorowy. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne jak i równiez technologiczne zapewnią polskim miastom ekologiczny – bezemisyjny jak i równiez cichy a mianowicie transport spoleczny oraz efektywność ekonomiczną swoim obsługi w długiej perspektywie” – czytamy dalej.

Filia wykonawcza MNiSW wspólnie sposród przedstawicielami miejscowosci zdefiniowała okreslone potrzeby, m. in. liczbę i rodzaj potrzebnych pojazdów, ich pozadany poziom wydajności oraz maks. koszty oryginalnych autobusów. NCBR podpisało porozumienia o współpracy z władzami Częstochowy, Jaworzna, Krakowa, Krosna, Lublina, Łomży, Łomianek, Mielca, Nowego Sącza, Płocka, Rzeszowa, Siedlec, Sieradza, Sosnowca, Starachowic, Szczecina, Tczewa, Tomaszowa Mazowieckiego, Torunia, Ludzi, Wrocławia, Zakliczyna, Żyrardowa oraz

z Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ogłoszenie zamówienia bedac partnerstwa nowatorskiego planowane wydaje sie jeszcze w tym roku, podsumowano.