Napieralski o patentach ustaw leczniczych

Napieralski o patentach ustaw leczniczych
27 lipca, 2020
Category: inne

Przebieg prac nad projektami ustaw zdrowotnych w sejmowej Komisji Stanu zdrowia stawia ponizej znakiem zapytania możliwość poparcia tych projektów przez Lewicę – powiedział w poniedziałek w Szczecinie dziennikarzom kierownik SLD Grzegorz Napieralski.

Wyjaśnił, że część zgłoszonych przez Klub Lewicy modyfikacyj do projektów została przyjęta przez Komisję Zdrowia, lecz nie ów najważniejsze.

Komitet odrzuciła metrów. in. poprawkę Lewicy zakładającą, że zakład opieki leczniczej nie może odmówić udzielenia świadczenia leczniczego osobie, która potrzebuje bezzwlocznej pomocy ze względu na zagrożenie stanu zdrowia lub życia. Komisja nie zaakceptowac zgodziła się także dzieki przyjęcie odmiennej poprawki Lewicy, która znosiła obligatoryjność przekształcenia zoz-ów w spółki.

Członkowie komisji przyjęli natomiast m. in. poprawkę Lewicy mówiącą, że uchwały dotyczące rozwiązania spółki prowadzącej zoz, zbycia udziałów większościowych albo zasadniczej zmiany przedmiotu jej działalności, będą ważne po zdobyciu zgody podmiotu tworzącego zoz (np. samorządu), popartej głosami trzech piątych członków organu uchwałodawczego (np. sejmiku województwa). Przyjęta poprawka daje także możliwość wykonania lokalnego referendum w naszej sprawie.

„SLD chce reformy służby stanu zdrowia, łatwego dostępu do państwowej, bezpłatnej służby zdrowia, zagwarantowanych praw pracowniczych i godnych wynagrodzeń dla pracowników. Obawiamy się, że PO wydaje sie nieczuła w głosy związków zawodowych jak i równiez SLD” a mianowicie mówił dziennikarzom szef Sojuszu.

Napieralski zaznaczył, że swoim partia popiera większość przemian w służbie zdrowia, jednak sprzeciwia się zapisom projektu ustawy dotyczącej przekształceń własnościowych szpitali. „Ponieważ nie ma w tamtym miejscu sztywnego zapisu, dotyczącego obowiązku przyjęcia pacjenta do szpitala” – zaznaczył. Nie zgadzamy się także na obligatoryjne przekształcenie wszystkich jednostek służby zdrowia w spółki” – dodał.

Jakim sposobem podkreślił odrzucony został także cały plik socjalny i społeczny gwoli pracowników służby zdrowia, w co także nie ma zgody Sojuszu.

„Musimy wrócić do tych trzech podstawowych filarów, wtedy jest możliwość do rozmowy dalej” – powiedział Napieralski.

Jakim sposobem tłumaczył, obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki może prowadzić do prywatyzacji, co jest sprzeczne sposród lewicowym programem. Służba stanu zdrowia powinna być w rękach państwa – zaznaczył.

Szef Sojuszy dodał także, że ludzie i ich zdrowie nie mogą być tematem „handlu” przy parlamencie. SLD nie prowadzi takich targów – podkreślił. (PAP)

epr/ par/ la/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy