Mozliwosc na wzrosty na GPW

Mozliwosc na wzrosty na GPW
27 lipca, 2020
Category: gielda

Naprawa klimatu inwestycyjnego na światowych giełdach sluzace do spółki wraz z czekaniem dzieki czwartkowe rezultaty posiedzenia Fed może dziś wspierać lokalne akcje.

Wczoraj grupujący największe spółki indeks WIG20 wzrósł o 0, 1 proc. do 2185, 88 pkt., natomiast reprezentujący szeroki sektor WIG wlasciwie nie zmienił swej wartości i zakończył dzień na poziomie 51484, 9 pkt. Dziś oba indeksy mogą nieco iść az do góry na fali dogodniejszych nastrojów dzieki rynkach globalnych i wyczekiwania na czwartkowe wyniki posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

Klimat inwestycyjny sprzyja zakupom akcji. Wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street (S&P500 +1, 28 proc.; Nasdaq +1, czternascie proc. ), w zestawieniu ze znaczną przewagą rosnących parkietów po Azji (w tym glównie giełd po Szanghaju jak i równiez Tokio), ma szansę przełożyć się na zwyżkę indeksów w Europie. W niniejszym również w GPW.

Impulsem do nabycia akcji może też być czekanie w jutrzejszą wieczorną decyzję amerykańskiego Fed-u, który z dużym prawdopodobieństwem odłoży decyzję na temat pierwszej od lat podwyżce stóp procentowych az do posiedzenia grudniowego. Aczkolwiek w tym miejscu należy pamiętać, że samo czekanie w Fed będzie też wpływać na zredukowanie zmienności na rynku.

Cieniem dzieki GPW może za to kłaść się zmniejszenie cen miedzi, co będzie ciążyć notowaniom KGHM-u. Przeciwwagą dla tańszej miedzi być może będzie droższa ropa po wczorajszej publikacji danych empirycznych przez Amerykański Instytut Paliw o mocniejszym od prognoz spadku do niej zapasów. Szczególnie, że dziś o godz 16: 30 zostaną zamieszczone oficjalne dane o zapasach paliw w USA, co powinno wspierać notowania ropy.

Wydarzeniem środy w Polsce będzie publikacja danych empirycznych o inflacji bazowej (prognoza: 0, czterech proc. dwanascie miesiecy do roku), wynagrodzeniach (prognoza: 3, piec proc. rok kalendarzowy do roku) i zatrudnieniu (prognoza: 0, 9 proc. rok do roku) w Polsce. Tyle wylacznie, że tradycyjnie już papiery te nie zaakceptowac powinny wywołać większych emocji na GPW. Trudno poniewaz oczekiwać, że istotnie zmienią one spojrzenie na strony rodzimej produkcji.

Wydarzeniem poranka na świecie będzie zaś publikacja inflacyjnych danych sposród USA. Po sierpniu oczekiwana jest stabilizacja inflacji CPI na poziomie 0, 2 proc. rok do roku jak i równiez przyspieszenia inflacji bazowej CPI do 1-wsza, 9 proc. rok az do roku wraz z 1, 8 proc. rok kalendarzowy do roku kalendarzowego w lipcu. Dane ów będą oczywiście analizowana pod spodem kątem przyszłych decyzji Fed. Wyższa inflacja to razacy argument przemawiający za podwyżkami stóp procentowych. I jakkolwiek nie ma mozliwosci na ich podwyżkę na ich aktualnym posiedzeniu to i tak ewentualny skok inflacji popsułby dziś nastroje w giełdach. Jak i równiez odwrotnie. Odczyty poniżej prognoz będą je wspierać.

Pozycja na wykresie indeksu WIG20 z każdym dniem i każdym rozwojem lekko się poprawia. Zestawienie ten odrabia mozolnie straty z „chińskiego załamania” po sierpniu. Zredukowanie obaw o Chiny, odłożenie podwyżki stóp procentowych po USA az do grudnia, ale też i wyciszenie obaw o to co wymyślą polscy politycy w odniesieniu do banków, daje teoretyczne szanse dzieki wzrosty jesienią.

  • Notowania spółek dzieki GPW
  • Indeksy GPW po

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy