Mikosz: związkowcy powinni przestrzegać prawa pracy

Mikosz: związkowcy powinni przestrzegać prawa pracy
27 lipca, 2020
Category: inne

*Międzyzakładowa Komitet Pojednawcza frapuje się ciagle sprawą zwolnienia z roboty przewodniczących związków zawodowych działających w PLL LOT a mianowicie Grzegorza Kossowskiego i Elwiry Niemiec. Przy środę w konferencji prasowej prezes LOT Sebastian Mikosz powiedział, że związkowcy musza przestrzegać prawa pracy i zarząd spółki nie będzie tolerował „samowolnego opuszczania miejsc pracy”. *

W skład komisji wchodzą przedstawiciele związków zawodowych LOT-u i szefowi.

Od stycznia br. związki zawodowe i zarząd LOT-u są w sporze zbiorowym. 23 czerwca związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe, w ramach którego informują międzynarodowego organizacje związkowe i lokalne instytucje o sytuacji po spółce. Bedac dyscyplinarnym zwolniono dwoje liderów związkowych, natomiast powodem zwolnienia było – zdaniem zarządu PLL RUCH – spuszczenie stanowisk robocie. Wcześniej, po czerwcu władze spółki wypowiedziały zakładowy układ zbiorowy roboty.

Zdaniem Mikosza, współpraca związków zawodowych jak i równiez zarządu PLL LOT wydaje sie byc obecnie „bardzo dobra”. „Prowadzimy rozmowy, regularne spotkania, natomiast ja uczestniczę w części z nich” – powiedział na środowej konferencji.

„Jako zarząd uważamy, że szczególnie związkowcy powinny przestrzegać prawa pracy. Nie będziemy zezwalać dzieki samowolne opuszczanie miejsca roboty. (… ) Nie ma powodu, żeby w spółce byli równi jak i równiez równiejsi” – powiedział i dodał, że od związkowców oczekuje więcej, niż od momentu innych pracowników. „Powinni być świadomi przysługujących im praw i obowiązków” – powiedział.

Ogólnopolskie Uklad Związków Profesjonalnych poinformowało przy środę przy oświadczeniu, że domaga się uchylenia decyzji o rozwiązaniu umów o pracę wraz z przewodniczącymi związków zawodowych przy PLL RUCH i wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec prezesa zarządu spółki, „który podjął działania niezgodne z prawem”.

„Prezes wbrew obowiązującym przepisom, na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, zwolnił dyscyplinarnie przewodniczących związków zawodowych, którzy byli w tym czasie na urlopach lub w delegacji. Działanie takie podjął mimo opiniom zarządów zakładowych strukturze związkowych i rady pracowników. Miał więc świadomość łamania prawa” – czytamy po oświadczeniu.

„Zdajemy sobie sprawę, że w tej chwili sytuacja wlasnego narodowego przewoźnika – PLL LOT SA jest klopotliwa. Jednak działalność prezesa Sebastiana Mikosza nie zaakceptowac prowadzi do rozwiązania już istniejących problemów PLL LOT SA, natomiast jedynie tworzy nowe. Zdaniem OPZZ działalność prezesa PLL LOT SA powinna być poddana wnikliwej ocenie poprzez Ministerstwo Skarbu Państwa” – napisano. (PAP)

luo/ je/ jbr/